Menu

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir ?


Tırnak yemenin yarattığı zararlar nelerdir?

Tırnak yemenin zararları nedir diye araştırdığımızda, karşımıza hem tırnak sağlığından, hem ağız sağlığımızdan hem de bağışıklık sistemi sağlığından olumsuz yönde etkilenildiği yönünde sonuçlar çıkmaktadır.

Tırnak yeme alışkanlığı; genel bağlamda topluma bakıldığında daha çok çocuk yaştaki bireylerde ve ergenlik çağındaki bireylerde daha çok rastlanan bir durum olsa da, aslında bu alışkanlığın yetişkinlerde de bir takım sebepler sonucunda ortaya çıkabileceği söylenmektedir.

Tırnak yeme süreci, ilk ortaya çıktığı andan itibaren yavaş yavaş alışkanlık halini alarak gittikçe sağlığı tehlikeli durumların içerisine sokabilecek hale gelmektedir.

tirnak-yeme-aliskanligi

Çünkü bu alışkanlığın ilerleyen seviyelerinde vücutta bir takım hastalıkların ortaya çıkması olası durumlardır ve bazı durumlarda tırnak yemeyle alakalı oluşacak rahatsızlıkların tedavisi süreci zorlu süreçler olabilmektedir.

Bu hastalığın tıp dilindeki adı “onikofaji” olarak adlandırılarak iyice temeline inildiğinde çocuklarda ve ergenlerde ortaya çıkma sürecinin yüzde doksan psikolojik nedenlerden ötürü olduğu görülmüştür.

Tırnak yemenin sebepleri nelerdir?

  • Tırnak yemenin sebepleri hem yaş gruplarına göre hem de ortaya çıkmasına neden olan etkene göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; yetişkin bireylerde ani ortaya çıkan tırnak yeme durumlarının sebepleri stres, kaygı, can sıkıntısı çekme, korku, yalnız hissetme ve anksiyete durumlarıdır.
  • Çocuklarda ve ergen yaşlarda tırnak yeme alışkanlığında bulunan bireylere bakıldığında ise; aile içi huzursuzluklardan etkilenilmesi, ailenin çocuğun üzerinde gereksiz otorite ve baskı oluşturması, çocuğun çevresine karşı yaşadığı kıskançlık durumları, kaygılı bir çocukluk dönemi geçirme, kendisini aile içerisinde değersiz hissetmesi gibi sebepler gösterilebilmektedir.

Tırnak yeme alışkanlığının tedavisi nedir?

Tedaviye başlanırken sorunun ana kaynağı belirlenmeli ve kişiyi tırnak yemeye itecek sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Bu tip uğraşlar verilirken de tırnaklara acı oje sürmek, görüntünün estetik olarak kişiyi rahatsız edip yemeden uzaklaştırması adına koyu renk ojeler kullanmak da etkili birer çözüm yöntemi olmaktadır. Tırnak yemenin zararları ise şu şekilde örneklendirilebilir;

tirnak-yemenin-tedavi-asamasi

  • Tırnak yemek dişleri zayıflatarak keskin kısımlarının keskinliğini zamanla kaybetmesine sebep olmaktadır.
  • Dişlerin köklerinden itibaren zarar görmesine yol açabilir.
  • Tırnakların yapısını zayıflatarak daha hassas olmasına neden olmaktadır.
  • Dış kaynaklı enfeksiyon hastalıklarına çok daha kolay yakalanmanızı sağlar.
  • Ağızdaki mikrop ve bakteri sayısını sürekli arttırarak ağız içi iltihaplanmalarının ve diş eti iltihaplarının sık sık yaşanmasını sağlamaktadır.
  • Tırnak çevresinin enfeksiyonlara açık hale gelmesine ve daha kolay enfeksiyon kapmasına neden olur.One Response
  1. anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.