Menu

Tifo hastalığı nedir, belirtileri


Tifo, kirli içme suları ve iyi temizlenmemiş yiyeceklerden bulaşmaktadır. Genelde yaz ve sonbahar aylarında yaşanan bu hastalık, kalbi, beyni, akciğer ve karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkilemektedir.

Tifonun gelişimi

Tifo mikrobu, vücuda girmesinden 7-15 gün içinde ortaya çıkar. İlk günlerde yorgunluk ve baş ağrıları görülür. Fakat hasta yatma ihtiyacı duymaz. Birkaç gün içinde ateş hızla yükselmeye başlar. İştahta azalma, baş ağrısı, burun kanamaları, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ile ishal görülür. İlk belirtiler görülmeye başladıktan birkaç gün sonra, ateş tekrar yükselmeye başlar.  Göğüste, karında ve sırtta kırmızı lekeler oluşur. Tansiyon düşer ve nabız yükselir. Üçüncü haftada, karın gerginleşir ve şişmeye başlar.  Dışkı yumuşaklaşır, bağırsaklarda kanama görülebilir. Bademcikler iltihaplanır, hasta zayıflar. Üçüncü haftadan itibaren ateş düşmeye ve belirtiler kaybolmaya başlar. Tifo basili denilen bu mikrop, çoğunlukla hastaların dışkılarında, kanlarında, tükürüklerinde veya deri döküntülerinde bulunur. Tifo salgını olduğunda, lağım sularının karıştığı içme suyu veya lağım suyu ile mikroplanmış yiyeceklerden alınır. Salgın, sonbahar ve yaz aylarında görülmektedir.

Tedavi yöntemleri

Hastaya süt, yoğurt, ayran, meyve suyu gibi protein, vitamin ve karbonhidrat bakımından zengin besinler verilir. Bol su içirilir ve antibiyotik kullanılır. İçme ve kullanma sularının kontrolü, besin hijyeni, lağım ve kanalizasyon tesislerinin hijyen şartlarına uygun duruma getirilmesi en önemli korunma yöntemleridir. Tifo aşısı kesin koruyucu olmamakla birlikte %50-65 oranında koruyuculuk sağlar. Bu nedenle tifo aşısı yaptırmak gereklidir. Tifonun başlıca etkilediği organlar, kalp, beyin, böbrek, akciğer, karaciğer göz ve kulak sinirlerini etkiler.

Genel belirtiler

Hastalığın ilk günlerinde, baş ağrısı ve yorgunluk, birkaç gün içinde ateşin çıkması, iştahsızlık, bronşit, mide ve bağırsak sorunları, ishal, göğüste, sırtta ve karında kırmızı lekelenmeler, bağırsak kanamaları, bademcik iltihapları, kilo kaybı, karnın şişmesi ve gerilmesi genel belirtiler olarak sayılabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.