Menu

Terenin faydaları


Terenin faydaları

Tere (lepedium sativum) : Turpgiller familyasından; bahçeteresi, çayırteresi, kışteresi, suteresi, yabanteresi, yerteresi gibi çeşitleri olan bir bitkidir.

Tadı oldukça acı ve nahoş kokuludur.


Faydası :

İştah açar.

Hazmı kolaylaştırır.

Bronşları temizler, öksürük söktürür.

Safra ifrazatını arttırır.

Grip ve soğukalgınlığının çabuk geçmesini sağlar.

Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

Kansızlığı giderir.

Kandaki şeker miktarını düşürür.


Suyu, saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önler.

Tere çevre kirlenmelerine karşı kan temizleyici ve idrar söktürücüdür Böbrekleri ve idraryollarını temizler.

Tere kanı temizler
Demir, fosfor, manganez, arsenik, bakır ve iyot gibi çeşitli madensel tuzları ve oli-go elementleri, C, A, B (iki), PP ve E vitaminlerini içeren tere kanı zehirlerden temizler, idrar söktürür, mesanedeki ve böbreklerdeki kumlann atılmasını kolaylaştırır. Bu meziyetlerinin yanısıra, yapısında bol miktarda madensel tuzlar bulunduğundan organizmanın madesel tuz eksikliklerini giderir. Karaciğer ve safra kesesindeki yangıları temizler. Bedenimizin hastalıklara karşı direncini arttırır. İştah açar, kan yapar. Kandaki şeker oranını düşürdüğü için özellikle şeker hastalan bol bol tere yemelidir. Güç verir, dermansızlık ve halsizliğe karşı bire bir ilaçtır.

Hekimler tereyi över
Dünyanın en eski ve en ünlü hekimlerinden Hipokrat kanı zehirlenen hastalarını tere yedirerek iyileştiriyordu. Bu nedenle eserlerinde tereyi göklere çıkarır ve bir çok hastalıkların dermanı olarak över.

Sigaranın ve alkolün zararını azaltır
Kanı temizlediği için tere sigaranın ve alkolün zararını da azaltır. Sinirleri yatıştırır. Saç dökülmesini ve saçların kepeklenmesini önler. Ayrıca havanda dövülüp cildin ya da yaranın üstüne sarıldığında, cilt hastalıklarını, bağ dokuus yangılarını ve kızıl yara denen şirpençeyi iyileştirir.

Erkeğe güç kadına güzellik verir
Erkeğin cinsel gücünü arttırır. Ayrıca yapısındaki karoten sayesinde kadını da güzelleştirir. Cilde parlaklık ve pembelik kazandırır.

Çok iyi yıkayın

Tere toprağa yakın bir bitki olduğu için lağım sularıyla yakın temastadır. Bu nedenle, yemeden önce çok iyi yıkamanız, hatta, içine sirke dökülmüş bir suda yarım saat bekletmeniz gerekir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.