Menu

Ten Uyuşmazlığı Nedir ? Ten Uyuşmazlığının Nedenleri


ten-uyusmazligi

Ten uyuşmazlığı hakkında bilgi

Çiftlerin veya evli olan eşlerin birbirlerine karşı duymaya başladıkları veya tek bir tarafın diğer tarafa karşı duyduğu tene karşı duyulan isteksizliktir. Ten uyuşmazlığı denilen durumun ilişkinin başlarında oluşabildiği görüldüğü gibi, ilişkinin veya evliliğin ilerleyen dönemlerinde de böyle bir şeyin ortaya çıkması ihtimali bulunmaktadır.

İnsan metabolizmasında çeşitli duygu ve hisleri duyumsayabilmemize yarayan hormonlardan bir tanesi de feromonlardır. Feromonlar, kişilerin birbirine karşı hissettiği ten uyumunun ortaya çıkmasına sebep olan hormon yapılarıdır. Davranışsal olarak böyle bir gerçeğin varlığından söz edilebilmesinin en büyük dayanağı feromonlardır.

Aslında ten uyumu denilen süreç, feromonların meydana getirdiği çiftlerin birbirine tensel olarak temas etmesinden fazlasıyla mutluluk duyması ve belki de bunu sürekli olarak cinsel boyutta yaşayıp keyfini alabilmesidir. Bunun dışında bu hislerin oluşmasını etkileyen duygusal yoğunluklar, bilinçaltı düşünceleri de ten uyumunun hissedilmesine zemin oluşturmaktadır.

Birbirinin karşı cinsi olan kişilerin bir ilişki içerisinde birbirine karşı ten uyumunun oluşmasını tetikleyen bir kaç faktör bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri karşı cinsin teninin kokusu, teninin rengi, tadı ve dokusudur. Bu saydıklarımızdan herhangi biriyle alakalı bir olumsuzluk söz konusu olduğunda konunun genelini bir negativite sarmakta ve kişiler genelde ten uyumunu kaybedebilmektedirler.

Ten uyumsuzluğu nasıl anlaşılır?

Ten uyumunu yakalayamayan kişilerin aslında böyle hissetmesine pek çok faktör neden olabilmektedir. Bu şikayetler arasında en çok rastlanılanı; iki tarafın cinsellikte haz duyduğu şeylerin yani kısacası cinsellik anlayışlarının birbirlerinden oldukça farklı olması durumudur. Bu şikayetin ortaya çıktığı birliktelikler, daha çok sevgili olunmadan önce veya evlenilmeden önce cinsel birliktelik yaşama şansı bulunmayan ilişkilerdir.

Bunun dışında cinsel ilişkide erkeğin beklentilerinin farklı olmasıyla kadının beklentilerinin bambaşka olması da ten uyumsuzluğu yaratan nedenler arasındadır. Yani daha sert fantezilerden hoşlanan erkeklere çift olarak çok sakin ve yavaş hareket eden bir kadın geldiğinde bu ilişkide ten uyumunun yakalanması hayli zor olmaktadır.

Çiftlerin cinsel hayatlarında daha öncesinde yaşayamadıkları deneyimler, yaşadıkları kötü deneyimler veya yaşanılacak ilişkiden duymakta oldukları korku durumu cinsel hayatlarını oldukça etkileyebilmektedir. Özellikle başından kötü hadiseler geçen kadınlar bu konuyla alakalı olarak çok büyük sıkıntılar çekebilmektedirler.

İlişkilerin içerisinde duygusal olarak bir yoğunluk olmadığı takdirde de ten uyuşmazlığı yaşanabilir. Bunun sebebi çiftlerin duygusal olarak yoğunluk besleyemediği bir kişiyle tensel bir çekim yaşamasının çok daha zor olmasıdır.

Ten uyumu nasıl yakalanır?

Konunun özetinde bu saydığımız nedenlerden ötürü bir ten uyuşmazlığı meydana geliyorsa, düzeltilebilmesi adına da yapılacak bir takım önlemler olabilmektedir. Özellikle sonradan oluşan ten uyuşmazlıklarında, arada sevgi bulunuyorsa bu durum üstesinden gelinebilir bir durum olarak değerlendirilmektedir.

Bireylerin karşılıklı olarak birbirlerine gösterecekleri anlayış ve yavaş yürütülen bir iyileştirme süreci sonrasında, çok da zaman almadan durum düzeltilebilmektedir. Bunun için çiftlerin sadece birbirinin önceliklerine, tereddütlerine ve isteklerine önem vermesi yeterlidir.
Son 50 Yorum
  1. necati
  2. seyran

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.