Menu

Televizyonun icadı


Televizyonu kim icat etti?

Televizyon, bundan 89 yıl önce, 1923 yılında İskoç mucit John Logie Baird tarafından İngiltere’de icat edildi. İlk TV görüntüsü de 1926 yılında, yine Baird tarafından gerçekleştirilmiştir. Baird, günümüzde insanları saatlerce karşısında oturtan televizyonun babası oldu.

İlk televizyon nasıl icat edildi?

Keşfetme merakı çocukluk yaşlarında kendini gösteren Baird, 12 yaşındayken evinde bir elektrik sistemi döşemiş, yoldayken arkadaşlarıyla görüşme imkanı sağlayan ilk telefon santralini geliştirmiştir. İskoçya’da elektrik öğrenimi gören Baird, daha sonra Glasgow üniversitesinde elektrik mühendisliği eğitimi aldı. Birinci Dünya Savaşına katılmak isteyen ancak kabul edilmeyen Baird, elektrik enerjisi şirketinde çalışmaya başladı ve sağlık sorunları nedeniyle bu işi bırakmak zorunda kaldı.  1922 yılında memleketine geri dönen Baird, uzun zamandır hayalini kurduğu televizyon icadı konusunda çalışmaya başladı. Sermayesi olmadığından, ilk televizyonu bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yaptı. Sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi tenekesiyle kaplayan Baird, basit olan bu düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler ekledi. Bu düzenek, günümüz televizyonlarının dedesi ve ilham kaynağı olarak kabul edildi. İlk başlarda titrek ve noktalar şeklinde olan görüntülerin kalitesi, Baird tarafından daha da geliştirildi. Baird’in icadını yaptığı dönemlerde, Marconi – Emi sistemi gibi elektronik olarak çalışan rakip sistemler de geliştirildi. Baird, Stokey Bill adını vermiş olduğu icadında, görüntü transmisyonunu da gerçekleştirdi.

Kitlelere ilk yayını kim yaptı?

İlk televizyon yayını, 1926 yılında Baird tarafından gerçekleştirildikten sonra, BBC klasik radyo yayıncılığından hariç, 1929 yılında sınırlı bir alana ulaşan ilk deneme yayınlarını yapmaya başladı. BBC, deneme yayınlarını iki kuşak halinde yapıyordu. İlk kuşakta haber yayını, ikinci kuşakta ise müzik yayını yapmaktaydı. Logie Baird, televizyonu icat ettikten sonra, infrared ışınlar konusunda da çalışmalar yapmıştı. Televizyon, 1930’lu yılların başlarında seri olarak üretilmeye ve geniş insan kitleleri tarafından satın alınmaya başladı.
Son 50 Yorum
  1. samet
  2. osman

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.