Menu

Telefon ve telgrafın icadı telefonu kim buldu


telgraf

Telefon ve telgrafın icadı tarihçesi ne zaman ve kim buldu, işte detaylar..
İnsanlar uzun yıllar boyunca uzak yerlerde yaşayan diğer topluluklarla haberleşmeyi sağlayacak değişik yollar aradılar. Açık havada ateş yakmak, parlayan aynalar kullanmak gibi ilkel yöntemler denediler. Fransız Claude Chappe 1793 yılında uzak mesafelerle haberleşmeyi sağlayan bir araç geliştirdi ve adını Telgraf koydu. Kulelerin tepelerine hareketli kollar takılırdı ve bu kolların yardımı ile işaretler yapılır rakam ve harfler iletilirdi. Aradan geçen zaman telgraf kullanımını geliştirdi. 1876 yılında Alexander Graham Bell, ilk defa konuşmaları teller aracılığı ile iletmeyi başardı. Sağır olan insanlar üzerinde araştırma yapan Bell, seslerin havadaki yayılımını ve nasıl oluştuğunu merak etmiş ve “armonik telgraf adında bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımı sayesinde konuşurken oluşan titreşimlere benzer değişimlerin benzer şeilde elektrik dalgalarıyla iletilebileceğini bulmuştu.

Bell 1876’da hatlı telefonlara benzer şekildeydi ve borazanı andıran bir görünümü vardı. Ağızlık ve kulaklık bölümleri biraradaydı. Ağızlığa konuşulduğunda ses sayesinde titreşen diyafram sesleri elektrik dalgalarına çeviriyor, iletilen dalgalar diyaframa çarpıp tekrar ses haline geliyordu.

Telefonun öncüsü olarak bilinen telgraf tel üzerinde sinyaller gönderilmesine yarıyordu. Telgraf başlarda trenlerin izlenip yönetilmesine yardımcı olmak amacı ile kullanılıyordu. Daha sonraları yaygınlaştı ve şehirler arası telgraf hatları döşendi.

Mors alfabesi denilen alfabe mors anahtarı adında bir cihaz sayesinde iletiliyordu. Nokta ve çizgikerden oluşan sinyaller iki cihaz arasında iletiliyordu.

Duvara monte edilen telefon ilk defa Edison tarafından üretildi. Mikrofon ve alıcı tasarımlarıda kendisine ait olmakla beraber telefon zilinide ilk defa sisteme entegre etti. Kullanıcı karşısındaki kişiyi dinlerken bir kolu sürekli çevirmesi gerekiyordu.

Ahize 1885 yılında yapıldı ve yaygınlaşmaya başladı. Metal olarak üretilen ahizeler 1930’lu yıllardan sonra plastik olarak üretilmeye başlandı.

İlk telefon görüşmeleri santral memurları aracılığı ile gerçekleştirilirdi. Arayan kişi ile aranan kişinin bağlantı fişleri birleştirilerek iki tarafın görüşmesi sağlanırdı.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. gülsah
 3. İren
 4. Anonim
 5. Anonim
 6. beril
  • Anonim
   • Anonim
  • bilinmeyen
 7. ecenaz
 8. ecenaz
 9. sıla akkuş
 10. rabia
 11. Fatma Başoğlu
 12. Sevgi
 13. Rıza Uğurlu
 14. oğuz kağan
 15. Doğan Şimşek
 16. Fatma Özkan Şirinkan
 17. aşkım
 18. Mehmet Karakoc
 19. emirhan
  • bilinmeyen
   • Anonim
 20. tuana
 21. bahar
 22. lara
 23. kader
 24. yalabırk
 25. baban
  • bilinmeyen
 26. ecesu
 27. doğukan
 28. BAHA EGEHAN
 29. sorma
 30. mustafa
 31. selda
 32. hiç güzel değil
  • hiç güzel değil
 33. pofuduk
 34. pofuduk
 35. ipek
 36. fulya
 37. sanane
 38. buse
 39. (gönülçelen)
 40. çiçekçi kız (gönülçelen)
 41. Hasret (Gönülçelen)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.