Menu

Tehlikeli deniz hayvanları


Deniz canlıları arasında bazıları çok büyük tehlike arz etmektedir.

Dünya üzerinde en tehlikeli deniz hayvanlarını sizin için derledik.

İşte liste ;


Deniz timsahı ; kökeni milyonlarca yıl öncesine dayanan bu canlı aslında hem tatlı suda hem de tuzlu suda yaşayabiliyor. Yaklaşık 7-8 metre civarındaki boyu ve geniş cüssesi ile korkunç bir görünüme sahip. Bu hayvan tuzlu suda yaşamak için evrimleşmiştir. Dilinin üstünde oluşan tükürük bezleri ile deniz suyunda bulunan tuz vücuduna girmemektedir. Deniz timsahları ortalama zekanın üstünde çok akıllı canlılar bu nedenle de her yıl bir çok insan onlar yüzünden hayatını kaybediyor.


Pirana ; Güney Amerikada genelde akarsu ve göllerde yaşayan bir balık türüdür. Koloni halinde gezerler, çenelerinde bulunan kemik ve diş yapısı çok sivri ve keskindir. Etobur bir balık türüdür. Fakat etobur olanlar familyanın içinde 4-5 türdür.


Kaya balığı ; Kayalıkların arasında gerçek kaya görüntüsü ile fark edilemeyen bu balık, salgıladığı zehir ile insanları öldürebilir veya felç edebilir. Bu nedenle çok tehlikelidir.


Mavi halkalı ahtapot ; Bu ahtopot ile karşılaşınca ona dokunmadıkça bir problem yoktur. Çünkü salgıladığı zehir ile 20 kişiyi aynı anda öldürme gücüne sahiptir. Genelde açık okyanuslarda yaşayan bu hayvan, sığ sularda genelde yaşamamaktadır.


Box Jellyfish ; Dünyanın en zehirli deniz anasıdır. Salgıladığı zehir ile deride yanıklara neden olur ve zehiri bir insanı rahatlıkla öldürebilir.


Beyaz köpekbalığı ; Okyanuslarda yaşarlar yaklaşık 6-7 metre civarındaki boyları ve 2 tona yakın ağırlıkları ile denizin en tehlikeli hayvanlarıdır. Küçük bir ayrıntı vermek gerekirse koca okyanus içinde yaklaşık 3 km. çapındaki bir alanda 1 damla kanın kokusunu alabilirler.


Su aygırları ; Yaklaşık 500 kg.’ma kadar çıkabilen bu hayvan yaklaşık 180 derece ağzını açabilmektedir. Ağzında 44 dişi vardır fakat bunlardan 3’ü kesici 2 tanesi köpek dişidir. Çok sakin gözükselerde yırtıcı bir hayvandır.


Su yılanı ; Sıcak sularda yaşayan bu yılan türü, rahatsız edilirse 1 damla zehiri ile yaklaşık 20 kişiyi rahatlıkla öldürebilir. Bu nedenle çok tehlikelidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.