Menu

Tavus kuşu hakkında ayrıntılı bilgi


Tavus kuşu hakkında bilgi

Tüm dünyada özellikle kuyruklarının göz alıcı güzelliğiyle bilinen, büyük bir kuş türü olan tavus kuşları; türlerine ait üyeler oldukça azaldığından dolayı korunma altına alınan özel türlerdir.

Bu kuşların mavi ve yeşil olmak üzere iki farklı türü vardır. Mavi olan tür Hindistan’da “ulusal kuş” olarak kabul edilmiş ve avlanması yasaklanmıştır. Diğer tür olan yeşil tavus kuşları da Burma bölgesinde yaşamaya devam etmektedir. Yeşil renktekilerin soyları tükenmekte olduğundan daha elzem bir şekilde korunma altına alınma ihtiyacı duyulmuştur.

Dişi tavus kuşları erkeklere göre daha küçük yapılı ve daha az dikkat çekici güzellikte olmakta, erkek tavus kuşları ise tam tersi ihtişamlı ve oldukça dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Boyut olarak erkeklerin boyları kuyruk dahil 2 metreyi bulurken, dişiler 120-130 cm. civarında kalmaktadırlar.

Dişiler 2 yaşına geldikten sonra yumurtlamaya başlayarak genelde Nisan ayı ile Ağustos ayı arasında bir üreme süreci geçirmektedirler. 30 günlük bir kuluçka süresi geçirdikten sonra 15 yumurta ile 20 yumurta arasında yavrularının olduğu bilinmektedir.

Tavus kuşunun başındaki tüylere ne denir?

Tavus kuşlarının tam tepesinde duran, bir kaç kalın tel şeklinde bir arada ve havada duran tüy topluluğuna “kepez” ismi verilmektedir.

Tavus kuşu nerede yaşar?

Tavus kuşlarının ana yurtları Sri Lanka’daki dağlık alanlar ve Hindistan’daki dağlık alanlardır. Doğada yaşama şansı bulan kuşlar genelde yiyecek konusunda sıkıntı çekmeyecekleri, ekin bulunan arazilerde yaşamayı tercih etmektedirler ya da ormanların içerisinde yaşayanları da görülür.

tavus-kusu

Tavus kuşu cinsiyetinde erkek dişi ayrımı nasıl yapılır?

Bu kuşların cinslerini ayırmak oldukça kolaydır. Çünkü görkemli kuyruk yapısı sadece erkeklerde bulunmaktadır. Dişi, erkeğin yanında güzellik açısından oldukça aşağı seviyede kalmakta; kahverengi, koyu gri ve siyahımsı tüyleriyle bayağı bir görüntü sergilemektedir.

Ancak erkek kuşlara bakıldığında, tepeden aşağı göz kamaştırıcı parlaklıkta kuyruk tüyleri olduğu görülür. Erkek tavus kuşunun tek çirkin yanı sesidir. Gagası, ayakları ve gözleri haricinde kahverengi olan kısmı pek yoktur.

Tavus kuşu ne yer?

Tavus kuşları eğer sergilenmekte oldukları bir hayvanat bahçesinde ya da farklı bir alandalarsa, doğal ortamlarında buldukları ekinleri bulamayacaklarından karma yemlerle beslenmektedirler. Mısır, buğday, nişasta, yağ gibi ürünlerin bulunduğu bu yemler kuşların metabolizmasının ihtiyaç duyduğu enerjiyi onlara verebilmektedir. Bunun yanında doğal ortamlarında yeşillik de yiyebilme imkanları bulunan bu kuşlara kısıtlı imkanlarının bulunduğu alanlarda yemin yanında bir de yeşillik takviyesi (marul, çim vb) yapılmalıdır. Zaten eğer tavus kuşu açık ve ormanlık alanda yaşıyorsa bu ihtiyaçlarını kendisi bulduğu ekinlerden karşılayabilmektedir.

Tavus kuşu yavrusunun cinsiyeti nasıl belirlenir?

Tavus kuşunun cinsiyeti tamamen kuyruk yapılarına bakılarak anlaşılabilmektedir. Bunun anlamı; eğer büyük, renkli, üzerinde göze ya da nazar boncuğuna benzeyen şekillerin olduğu bir kuyruk yapısı varsa o kuşun erkek olduğundan söz edebilmek mümkün olmaktadır.

Özellikle üreme mevsimleri geldiğinde, erkekler kuyruklarını tamamen açarak oldukça güzel görüntüler sergilemektedirler. Yeşilli, mavili, yaldızlı tüyler dişiler için kurlaşma adına açılı, kapanır sallanır.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Sercan Kaplan
 3. Ülgen Binar
 4. şakir dere
 5. özge bayram
 6. özge bayram
 7. ayşe
 8. Asu Doğa Genç
 9. Nezihe Ünder Kabak
 10. Nezihe Ünder Kabak
 11. Leyla Gezendursun
 12. Seyhan Gönel
 13. Sezgin Kökten
 14. muhammed
 15. cansu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.