Menu

Taun hastalığı hakkında bilgi


* Ebu Ca’fer Muhammed b. Ali (RA) dan şöyle rivayet olunmuştur:

“İnsanlar, şiddetli bir korku üzerinde olmadıkça, Mehdi zuhur etmez. Ondan önce zelzeleler, fitneler, insanların başına gelen belalar ve taun hastalığı zuhur edecektir.

Taun hastalığı, bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Öldürücü yaralar ve şişliklerden meydana gelen ateşli bir hastalıktır. Vebanın bir çeşididir.

Taun hastalığı Sebepleri :

Yeryüzündeki otlardan yenip havada uçan leylek ve alaca karga gibi kuşların alışık olduğu yiyecekleri bulunmaması, kısaca ekolojik denginin bozulması, soluduğumuz havanın bozulması, kötü hava vücudun dış kısmına temas etmekle bir zarar vermez, ancak devamlı olarak teneffüs etmekle zarara verir, çünkü hava bozulur ve bu bozuk hava devamlı teneffüs edilirse kalpe akciğer ve bağırsaklara ulaşır, vücutta tahribat meydana gelir. (imam gazali)

Taun hastalığı  Belirtileri ;

Şiddetli ateş, kusma, ishal, bayılma, kalp çarpıntısı kulak arkası, koltuk altı ve burun yumuşağı gibi zayıf yerlerde şişliklerin oluşması, hasta organının rengi bazen kül renginde bazen de şiddetli kırmızı olmasıdır.

Taun hastalığı Tedavisi ;

Bol bol istirahat etmek, taun hastalığının bulunduğu bölgelere girmemek, bu gibi yerlerin havasını teneffüs etmemek. Halk arasında öd ağacı ve amber gibi güzel kokulu maddelerle (baharatlarla) tütsü yapmak, soğuk suyu bolca içmek
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.