Menu

Tarihte ilginç ve garip olaylar


70 yaşından sonra eser verenler

Akıl yaşta değil baştadır derler. Mozart gibi, çocuk denecek yaşta eser veren dehalar olduğu gibi, çok ileri yaşlarda eser veren ünlüler de vardır. İşte bunlardan birkaçı,

Kant, Ahlak Metafiziği ve Antropoloji adlı eserini 74 yaşındayken vermiştir. Tintoretto, 22×9 metre ebadında olan meşhur Cennet tablosunu 74 yaşında yapmıştır. Verdi, şaheserlerinden Otello’yu 74, Falstaff’ı 80 yaşında yaratmıştır. Goethe, Faust’u 80 yaşında tamamlamıştır.  Titian tarihi eseri Lepanto Savaşı adlı tabloyu 98 yaşında, Lamarck, büyük zooloji eseri olan Omurgasızların Tabii Tarihi adlı eseri, 78 yaşında tamamlamıştır.

Ödünç alınan tanrı

Eski Roma’da, MÖ: 293 yılında büyük bir salgın hastalık çıkmıştı. Romalılar gece, gündüz demeden tanrılara yalvarıyor, fakat gayretler boşa çıkıyor ve salgın tüm şiddeti ile devam ediyordu. Kendi tanrılarının salgın hastalığı yenmekte iktidarsız kaldığını fark eden Roma’lılar, Yunanlılara müracaat ederek, onların tanrılarından birini ödünç aldılar.  Bu tanrı adına Aesculapius tapınağı yapılmıştır. Önceleri hastaların şifa bulmak için başvurdukları tapınak, İmparator Claudius tarafından bir çeşit hastaneye çevrilmiştir. Artık hastalar, hastalıkları boyunca tapınaklarda kalabiliyorlardı. Bu uygulama sonrası pek çok yerde hastane yapımına başlanmıştır.

Nezaket

Eski Macar kralları ziyafet verdikleri zaman, saraylarına davet ettikleri kişilerin arabalarının tekerleklerini sökerlerdi. Bu hareketten maksat, ziyaretçilerin vakitsiz ayrılmalarını önlemek ve eğlencenin sabaha kadar sürmesini sağlamaktı.

Çiçek merakı

Ortaçağda menekşe, normal yemek listesine girmiş olan bir çiçekti. Soğan ve marulla birlikte doğranarak salatası yapıldığı gibi, çörekotu ve kekikle pişirilerek çorba da yapılırdı. Gül haşlaması da, bir ev sahibinin misafirlerine ikram etmek için can attığı yiyeceklerin başında gelirdi. Roma imparatoru Neron’un Kleopatra’ya verdiği ziyafetlerin çoğunda, salona 10-15 cm kadar gül yaprağı ile donattığı bilinmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.