Menu

Tarihin en iyi 5 keskin nişancısı


keskin nişancılar

Savaşlar sırasında efsanelere konu olan keskin nişancılar sadece attıklarını vurmaları ile değil gizlenmeleri ve sabırları ile de kayda değerdirler.

Tüm ülkelerde bir tane kesin nişancı savaş kahramanı vardır.

İşte, tarihin en iyi 5 keskin nişancısı ;

simo hayha


Simo Hayha ; Finlandiya askeri olan Simo Hayha , Fin-Rus savaşında Ruslara korkulu dakikalar geçirtmiştir. Yaklaşık 2 ayda 700’den fazla Rusya’nın önemli askerlerini öldürmüştür. Namı, beyaz ölüm olmuştur. Kar çiğneyerek, nefesinin bile belli olmamasını sağlamış ve bembeyaz giyinerek karlık arazide izine bile rastlanmamıştır. Ruslar onu yakalamak için bir bölük asker ve 5-6 tane keskin nişancı yollasa da asla bulunamamıştır. Bir şarapnel parçası ile çenesi dağılmış olsa da 3 ay sonra yaşama geri dönmüştür.

carlos


Carlos Norman Hathcock ; Karşısında ki kişiyi dürbünden vurma hadisesini yaratan kişidir. 2km. kadar sürünmesi ve Vietnam generalini öldürmesi ile çok tanınır. Yaklaşık 95 kadar kişiyi vurmuştur. Geliştirdiği teknikler ve yeteneği ile çok konuşulan keskin nişancı olarak bilinir.

adelbert f.valdron


Adelbert F. Waldron ; Amerikalı keskin nişancıdır. Hareketli bir haldeyken hareketli hedefi vurma şekli nedeni ile efsane kabul edilir. Yaklaşık 109 adet vuruşu ile hedefi imha etmiş bir Amerikan efsanesidir.

farncis


Francis Pegahmagabow ; 378 kişiyi imha eden ve cesur bir savaşçıdır. Ağır ateş altında mesaj iletmek, düşman tarafına geçmek başlıca hünerlerinden. Bir çok madalyası olan bu adam keskin nişancılar arasında efsane olmuş bir Ojibwa savaşçısıdır.

lyudmila


Lyudmila Pavlichenko ; Listemizin tek kadın keskin nişancısı olan Lyudmila, Naziler Rusya’yı işgal ettiğinde  Odesa ve Sivastopol cephesinde 309 asker vurmuştur. 2. Dünya savaşında Sovyet ordusunun en iyi kadın keskin nişancısı olarak bilinir.
One Response
  1. neyse

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.