Menu

Tarihin en büyük uçak kazaları


ucak-kazalari

Uçak taşımacılığında meydana gelen kazalar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, yakın geçmişten günümüze bakıldığında ulaşım alanında en rahat ve en çok tercih edilen ulaşım aracının uçaklar olduğu görülmektedir. Hava yolu taşımacılığı hem dünya genelinde hem de ülkemizde her geçen gün eksiksiz hizmet anlayışıyla gelişmeye devam etmektedir.

Durum her ne kadar böyle olursa olsun, bazen mekanik bir arızadan bazen de pilot hatalarından vb. sebeplerden ötürü istenmeyen durumlar yaşanabilmekte ve ne yazık ki ölümlü kazalar da meydana gelebilmektedir. Sivil havacılık tarihi boyunca yaşanan kazalar arasından en çok kayıp verilenler ve akılda kalan kazalar ise şöyle özetlenebilir;

Çin’de Henan Havayolları uçağı kazası (43 Ölü) : 23 Ağustos 2010 tarihinde, saat akşam 10’u geçtikten sonra Çin’in bir havayolu şirketi olan Henan Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, Yichun kentinin üzerinden geçerken düşmüştür. Uçakta toplam 96 kişinin bulunduğu, bu sayının 91’inin yolcu olduğu ve kaza sonrası 43 kişinin yaşama veda ettiği söylenmektedir. Kazanın oluş nedenine bakıldığında, iniş sürecinde havadaki yoğun sisten ötürü pilotun önünü net görememesi ve bir şekilde iniş pistini kaçırarak alçaldığında yere çakılması olduğu görülmüştür. Düştükten sonra uçağın pilotu yaralı olarak kurtulmuş, düşerken yaşanan yangın ve parçalanmalar sebebiyle de uçağın yolcularından bazılarının düşen uçak enkazından en az 30 metre ileride bulunduğu, tahminen uçaktan fırladıkları tahmininde oldukları söylenmektedir.

Kırgız uçağı kazası (68 Ölü) : 2008 yılının 24 Ağustos gününde, Kırgızistan’da başkent olan Bişkek ilinden Tahran’a giden ITEK Havayolu Şirketi’ine ait olan Boeing 737 türü uçaklardan bir tanesi, kalkış esnasından 5 dakika sonra daha 10 kilometrelik bir yol gittikten sonra direkt olarak düşmüştür. Uçağın içerisinde bulunan toplam 93 yolcudan 68 tanesi hayatını kaybetmiş, geriye kalan 25 kişi de kazadan sağ kurtulmayı başarmıştır.

Libya kazası (104 Ölü) : 2010 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu kazada, Güney Afrika’dan gelen Libya Havayolları’nın uçağı iniş gerçekleştirmek için alçalırken düşüp büyük bir uçak kazası felaketi olmuştur. İçerisinde mürettebatla birlikte 105 kişinin bulunduğu ve 104 kişinin öldüğü bu felakette son kurtulan 1 kişi dokuz yaşındaki bir erkek çocuğu olmuştur. Uçağın hem yerleşim yerlerini hem de büyük bir camiyi teğet geçerek daha ileriki bir alana düşmesi, olası can kayıplarının çok daha büyük boyutlarda yaşanmasının önüne geçmiştir.

Hindistan kazası (158 Ölü) : 22 Mayıs 2010 tarihinde sabah saatlerinde Dubai’den gelmekte olan Air India Express’e ait olan uçak, Mangalore Havalimanı’na inerken düşmüş ve yanarak kül olmuştur. Bu kazanın olmasında hem uçak içinde verilen yanlış kararlar neticesinde yanlış bir şekilde inmeye çalışıldığı ve durulamadığı hem de iniş pistinin bulunduğu alanın coğrafi koşullar olarak bir uçağın inişine uygun olmaması ve kazanın büyümesine neden olması gösterilmektedir.

Tenerife uçak kazası hakkında bilgi

Tenerife kazası, tarihe geçmiş en büyük ve en çok can kayıplı kazadır. 27 Mart 1977 tarihinde İspanya’da bulunan Kanarya Adaları’nın Las Parmas Havaalanı’ndaki pistte gerçekleşen bu kazada, ihmaller zinciri birbirini kovalamıştır. İlk önce öğle saatlerinde havaalanında bir bomba patlatılmış, ardından uçuşlar başka bir bomba tehlikesine karşı sürekli olarak ertelenmiştir.

Hem yolcular hem de mürettebat beklemekten çok fazla sıkılınca, uçaklar kalkmaya kendilerini hazır hale getirmişlerdir. O günün öğlen saat 5’inde, pistteki iki büyük Boeing 747 uçağı, kuleden gelen “hayır daha kalkmayın” ikazına uymadan havalanmış, tam da o sırada kuleden iniş izni alan ve piste iniş sürecinde olan başka bir uçakla çarpışmıştır. Bu uçağın kuyruğuna çarpıp kopararak 150 metre kadar ileriye savrulup düşen uçak, diğer uçağın da düşmesine sebep olmuş ve iki uçak da tamamen yanmıştır. Olayın felaket boyutu ölü sayısından anlaşılmaktadır çünkü Tenerife uçak kazasında 583 kişi hayatını kaybetmiştir.

Türkiye’deki uçak kazaları

1) 3 Nisan 1954 – THY Uçağı / Ankara-Adana Seferi : Adana’da yaşanmış olan kaza, Türkiye Sivil Havacılık Tarihi’nin kayıtlara geçen ilk kazası olarak anılmaktadır. Yine Türk Hava Yolları’na ait bir uçak olan ARK isimli uçak, Adana-Ankara seferini yapmak için havalandıktan sonra on dakika gibi kısa bir süre içerisinde Toros dağının eteklerinde patlayarak yok olmuştur. Gerçekleşen kazada 25 kişi hayatını kaybetmiştir.

2) 30 Ocak 1975  – THY Uçağı / İzmir-İstanbul Seferi : İzmir-İstanbul seferini yapmakta olan Bursa isimli uçak, Yeşilköy havaalanına inmek istemiş ancak elektrik kesintisi yaşandığından dolayı inememiştir. Durum böyle olunca tekrardan yükselmek durumunda kalan ve kontrolü kaybedilen uçak, Marmara Denizi’ne çakılmıştır. İçerisinde dördü mürettebat, otuz yedi kişisi yolcu olmak üzere bulunan toplam 37 kişi de bu kazada yaşamını yitirmiştir.

3) 29 Aralık 1994 – THY Uçağı /  Van-Edremit Seferi : Yine Türk Hava Yolları’na ait olan Mersin isimli, 278 sefer sayılı uçak ; hava koşulları nedeniyle bir türlü sağlam iniş yapamamış, dördüncü kez inmeyi denerken de tepe kulesine çarpmıştır. İçerisinde 69 yolcu bulunan uçaktan 52 kişi hayatını kaybetmiş, aynı şekilde 7 kişilik mürettebat ekibinden de 5 kişi sağ kurtulamamıştır. Yaralı olarak kurtulan yolcuların sayısı da 19 olarak belirtilmiştir.

4) 29 Aralık 1994 – THY Uçağı / Ankara-Van Seferi : Ankara-Van seferini yapmakta olan Boeing-737-400 tipi uçak, sefer sırasında çok düşük görüş mesafesine maruz kalındığından dolayı düşmüştür. Kazanın gerçekleşmesinde kurtulanların verdikleri ifadeler doğrultusunda, uçaktaki mürettebatın iniş için gereksiz ısrarcı davranması sonucu uçağın düşmüş olduğu söylenmektedir. 76 kişinin bulunduğu uçakta 57 kişi kazadan sağ kurtulamamıştır.

5) 7 Nisan 1999 – THY Trakya Uçağı / Adana-Cidde Seferi : Bu sefer gerçekleşirken, hava koşullarının kötü olması nedeni ile kalktıktan çok kısa bir süre sonra (9 dakika sonrasında) 3500 metre yükseklikten direkt olarak burun üzeri çakılmıştır. Düştüğü alanda felaket bir otuz metre çapında delik oluşan kazanın ardından 15 metre derinlikte de bir çukur meydana gelmiştir. Düşen uçaktan canlı bir şekilde kurtulan olmamıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.