Menu

Tarihin en acımasız diktatörleri : 8 resim


hitler-1

Belçika Kralı II. Leopold : Toplam 44 yıl boyunca (bu tarihler 1865-1909 yılları arasını kapsamaktadır) Belçika’da krallık yapmış olan Leopold, bu tarihler içerisinde yaklaşık olarak 3.000.000 kişi kadar Kongo asıllı bireyin ölmesine neden olan isim olarak görülmektedir. Krallık döneminde 2. Leopold, Kongo bölgesinin özel maddi kaynakları olan kauçuk malzemesi ve fil dişi kaynağı elde edilen merkezlerde insanları işkence ederek çalıştırmıştır.

Adolf  Hitler : Tüm dünyanın caniliğiyle tanıdığı bir başka lider de Adolf Hitler’dir. Kendisi Almanya’da kurulan “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi”nin kurucu ismi olmuş ve 1933 yılında Almanya’nın başbakanı seçilmiştir. Tarihin gördüğü en büyük faşistlerden biri olan Adolf Hitler; son teknoloji silahlarla donatılmış bir orduya ve yarattığı totaliter rejime güvenerek, Polonya’lılara ve genel olarak Yahudilere soykırım yapacak saldırılarda bulunmuştur. Kendisi yüzünden 14.000.000 kişi öldürülmüştür.

humeyni-2

İdi Amin :  Darbe yaptıktan sonra başa geçmeyi başaran Amin, bu işlemi 1971 yılında gerçekleştirmiştir. Tarih sahnesinde bu isim sürekli olarak politik baskıcı tutumuyla, insan haklarını hiçe sayan davranışlarıyla ve daha da önemlisi Hitler gibi yaptığı katliamlarla anılmıştır. Kendisi yüzünden 80.000 kişilik bir insan toplamının öldürülmesinin yanında 60.000 kişiyi de farklı pasaporta sahip oldukları için yaşadıkları ülkelerden sınır dışı etmiştir. Uganda tarihinde oldukça kara bir leke olarak anılan İdi Amin, son nefesini verene kadar kendisinin dikta yönetim biçimine hız kesmeden devam etmiştir.

Pol Pot : Pol Pot, tarih sayfalarında kendisinin adeta bir “yamyam” olarak anılmasına neden olan bir katliam stili geliştiren bir siyaset adamıdır. Kamboçya’da 1975-1979 yılları arasında ülke yönetiminin başında olan Kızıl Kmerler’in baştaki ismi olan Pol Pot, soykırım emri gereği 1.500.000 insan için boğma, kürekle öldürme, baltayla öldürme, çekiçle öldürme, kesici aletlerle parçalama gibi insanlık dışı emirlerle öldürücü kararını çıkartan isimdir. Ayrıca ülkedeki bütün halkı yerinden yurdundan ederek herkesi göç etmeye zorlamış, köye yerleştirdiği insanları köyde yapılacak işlerde çalışmaya zorlamıştır.

humeyni-3

Josef Stalin : SSBC’nin lider ismi olan Josef Stalin, yine tarihin en zalim ve en gaddar siyaset adamlarından biri olarak yer almaktadır. Lenin’den sonra Troçki’yi alavere dalavereyle alt eden Stalin, o tarihten sonra kendi yarattığı soykırımlarına başlamış ve kendisinin karşısında olan herkesi öldürmüştür. Kendisinin “Stalin” ismi alması da, küçük yaşlarda Marksist tutumu yüzünden 2 kez hapse atılması ve iki kez de kaçmayı başarabilmesi yüzünden “çelik adam” anlamına gelen bu isme layık görülmesi durumu yüzündendir. Kendisinin başta olduğu dönemde toplam 60.000.000 kişinin öldürüldüğü belirlenmiştir.

Ayetullah Humeyni :  10 yıl boyunca İran’ın lider ismi olan Ayetullah Humeyni, kendi oluşturduğu Humeyni rejiminin hüküm sürdüğü süreçlerde kendisine karşıt olan 30.000 kişinin ölümüne sebebiyet veren isim olarak gösterilmektedir. Kendisinin başa gelirken vaad ettiği özgürlük, adalet, demokratiklik, huzur ve barış gibi konu başlıklarına hiçbir şekilde uymadığı ve tıpkı diğer zalim siyaset adamları gibi kendi görüşünün ve isteğinin dışında olan her insanı katlettiği bilinir.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Anonim
 3. Dertlar Dunyası Serter
 4. turgut
 5. ssssss
  • yasinNNNNNNNNNN
   • mehmet çiğdem
   • Anonim
  • Anonim
 6. ece
 7. KARGIN
 8. sercan
 9. Abdulkadir
 10. sercan
 11. sercan
 12. elma
 13. Mert
 14. sefir
 15. mehmet
 16. Furkan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.