Menu

Tarçın adeti keser mi?


Tarçın, Cinnamomum olarak bilinen ağaç türünün iç kabuğundan elde edilen bir çeşit baharattır ve antik dönemlerden beri dünyada yaygın olarak kullanılır. Özellikle aroması ve tadı sebebiyle hemen hemen tüm dünya mutfaklarında yer almaktadır.

Tarçının tek iyi yanı yemeklere tat vermek değildir, sağlımız için de son derece faydalı olan bir besin aynı zamanda regl döngüsünü de etkilemektedir. Özellikle jinekolojik sorunların tedavisinde tarçının önemli bir yeri vardır.

Bazı bitki bilimciler tarçının adet dönemindeki aşırı kanamayı keserek kişiyi rahatlattığını söylemektedir. Ancak bu iddia henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Eğer adet döneminde çok şiddetli kanamanız oluyorsa tarçın tüketmek yerine doktora danışmanızda fayda var.

Bunun yanında regl döneminde yaşadığınız kramplar ve regl ağrısı sorunu için tarçın size yardımcı olabilir. Ayrıca bu dönemde değişen kan şekeri dengenizi de düzenleyecektir.

Tarçın adeti geciktirir mi?cinnamon-2847867_960_720

Tarçın çayı adeti söktürür mü diye merak edenleriniz de vardır, ancak tarçın çayı kan akışını artırmak yerine yavaşlatmaktadır. Bu sebeple tarçının aşırı adet kanamalarını kestiği düşünülmektedir.

Ayrıca tarçın bazı kadınlar tarafından adet döngülerini geciktirmek, adeti ertelemek için de kullanılmaktadır. Fakat bunun çok uzun süreli yapılması sağlık için yararlı değildir, aşırı ağrılı kanamalara yol açabilir.

Bunun yanında tarçının adet döneminde yaşanan ağrıları keserek doğurganlığı artırdığı da bilinmektedir. Tarçında sinnamaldehit adlı doğal bir madde bulunur ve bu madde kadınlarda progesteron hormonunu artırarak testosteron hormonunun azalmasını sağlar, bu da hormon dengesinin oluşmasına yardım eder.

Ayrıca içerisindeki manganez minerali de PMS yani adet öncesi sendromu belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada günde 5,6 mg manganez tüketen kadınların regl döneminde ruh hali değişikliklerini daha az yaşadığı ve kramp gibi şikayetlerinin daha az olduğu saptanmıştır.

Adet geciktirici olarak tarçın

Bir adet çubuk tarçını 5-10 dakika kadar kaynar suda demleyerek tarçın çayı yapmak ve bu çayı günde iki kez içmek adet döngünüzü 3-4 güne kadar geciktirebilir.

Ancak bunu sürekli yapmak zararlı olacaktır zira geciken adet döngüsü, regl gerçekleştiğinde fazla kanamaya ve ağrıya yol açabilir. Ayrıca bu işlemi doktorunuza danışmadan yapmamanız önerilir.

Kaynaklar:

https://www.thesuperfoods.net/cinnamon/cinnamon-health-benefits-for-women

https://www.livestrong.com/article/480706-cinnamon-for-excessive-menstrual-bleeding/
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.