Menu

Tansiyon Neden yükselir


Tansiyonu yükselten etkenler nelerdir tansiyon düşüklüğünün nedenleri yaşlara göre normal tansiyon ölçüleri nasıl olmalıdır

Kanın damar çeperlerine yaptığı basınca tıp dilinde tansiyon denir.

Düşük tansiyona “hipotansiyon” yüksek tansiyona ise “hipertansiyon” adı verilir.

Günümüzün insanı daha ziyade “hipertansiyon” dan yani yüksek tansiyondan şikayetçidir.

Tansiyon yaşa göre değişik durumlar gösterir. Yaşlara göre normal tansiyon ölçüleri şöyledir :

l – 6 yaşlarında 9

6-12 yaşlarında 11

12-20 yaşlarında 12

20-30 yaşlarında 12, 5

30-40 yaşlarında 13

40-50 yaşlarında 13, 5

50-60 yaşlarında 14

60-70 yaşlarında 15

Bu rakamların üstüne çıkan durumlarda tansiyon yüksekliği sözkonusudur.

Tansiyonu yükselten çeşitli etkenler vardır. Kalp veya böbrek hastalıkları, iç salgı bezlerindeki düzensizlikler, sinir sistemi bozuklukları başlıca etkenler arasındadır.

Gelip geçici bir tansiyon yüksekliğini sinir bozukluklarına bağlamak mümkündür. Ancak devamlı tansiyon yüksekliklerinde bunun sebebini araştırmak ve bu sebebi ortadan kaldırıcı tedavi yollarına başvurmak gerekir.

Tansiyon yüksekliği çok defa belirli bir rahatsızlık vermez. Ancak çok yüksek tansiyonda baş dönmesi ve ağrısı,kulak uğuldamaları görme bozuklukları hissedilir.

Tansiyonu yüksek olanların sakin bir hayat sürmeleri yorucu çalışmalardan kaçınmaları ve gıdalarına çok dikkat etmeleri gerekir. Örneğin, et balık ve tuzlu yiyecekleri azaltmaları şarttır. Tansiyon düşürücü çeşitli ilaçlar vardır. Ancak bunların bir doktor kontrolunda kullanılması gerekir.

Tansiyon yüksekliği gibi, tansiyon düşüklüğüne sebep olan etkenlerde çeşitlidir. Bunların en çok rastlananları ciddi kalp ve böbreküstü muhafazası hastalıkları başlıca etkenlerdendir. Bunun yanısıra ruhi depresyonlar,sinir bozuklukları, yorgunluk da tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.

Tansiyonu düşük olanlar,bitkinlik,yorgunluk duyarlar,gözleri kararır,başları döner.

Kendilerinde devamlı başağrısı,kulak uğuldaması, başdönmesi ve gözkararması hissedenlerin tansiyonlarını kontrol ettirmeleri gerekir.
Son 50 Yorum
  1. Emre Soytaş
  2. banu
  3. umut
  4. selen
  5. ahmet yılmaz
  6. dogan
  7. Selim SEMIZ
  8. handan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.