Menu

Talaş Kebabı Nasıl Yapılır ?


Talaş kebabı tarifi

Malzemeler

Yarım kilo koyun eti, 2 adet soğan, 1 adet domates

1 yemek kaşığı salça, 1 adet yumurtanın sarısı, 1,5 su bardağı su

4 bardak un, 1 fincan zeytinyağı, 5 yemek kaşığı yağ

Tuz, maydanoz, karabiber, kekik

Tarifi

Öncelikle kendimize derin bir tencere belirleyelim. Elimizdeki yarım kilo eti, kuş başı denilecek şekilde doğrayalım. Kuş başı şeklinde doğradığımız bu etleri tencerenin içine yerleştirelim. Etleri pişirmeye başlamadan önce elimizdeki iki adet soğanı küp küp doğrayalım. Soğanları doğrama işlemi bittikten sonra etleri pişirmeye başlayalım. Pişen etlerin üzerine küp küp doğradığımız soğanları ve bir kaşık yağımızı ekleyelim.

Sonra bu karışımı etler suyu çekene kadar pişirmeye devam edelim.Etlerin suyu çekmesini beklerken bir yandan da elimizdeki domateslerin kabuklarını soymaya başlayalım. Etler suyunu çekince bu kabuklarını doğradığımız domatesleri dilimleyerek tencerenin içerisine ilave edelim. Etlerin üzerine domatesleri ekledikten sonra bir de 1 yemek kaşığı salçayı da ilave edelim.

Bu malzemeleri tekrardan kavurmaya başlayalım. 5 dakika geçtikten sonra malzemenin üzerine elimizdeki suyu ilave edelim. Suyu da ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatıp bir müddet pişmeye bırakalım. Etlerin bu son pişme kısmını beklerken bir yandan da hamurun yapımına başlayalım. Kendimize derin bir kap bulup bu kabın üzerine elimizdeki unu boşaltalım.

talas-kebabi-tarifi

Bu malzemenin üzerine ılık su ekleyip ayrıca tuz ve yağımızı da ekleyelim. Bu malzemeyi bir müddet yoğurmaya başlayalım. Tabi bu süreçte 15 dakikayı geçirmiş olabileceğimiz için pişmeye bıraktığımız etlerin altını kapatalım. Pişmesi sonlanan etin üzerine maydanoz, karabiber, tuz ve kekik ekleyip bir kenarda bekletelim. Daha sonra hamurun yapımına kaldığımız yerden devam edip en fazla 15 dakika yoğuralım.

Doldurduğumuz malzeme ortada kalacak şekilde tam çapraz köşelerden hamuru ortaya doğru mektup gibi katlayalım. Fırını 180 dereceye ayarlayarak biraz ısınmasını bekleyelim. Bu bekleme sürecinde hazırladığımız malzemenin üzerine son olarak elimizdeki yumurtanın sarısını sürelim. Malzemeleri fırına verip pişirmeye başlayabiliriz.

15 dakikalık yoğurma süremiz bittikten sonra hamurun üzerini hafif bir bezle kapatıp 15 dakika da dinlendirme sürecine bırakalım.Süre dolduktan sonra hamuru eşit parçalar halinde büyük kare şekillerde keselim. Kestiğiniz parçaların üzerine elimizdeki yağdan döküp bir yandan da merdaneyle genişletelim. Bu şekilde genişlettiğimiz hamurların tam orta kısmına az önce pişirdiğimiz etlerden dolduralım.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.