Menu

Tac Mahal’in sırları


tac mahal

Babür İmparatorluğunun 1593-1666 yılları arasında hüküm süren 6, hükümdarı olan Şah Cihan tarafından İmparatorluk başkenti Agra’da Jumna nehri kıyısına yaptırılmıştır. Ordularıyla Burhanpur’a isyan bastırmak için sefere çıkan Şah Cihan’ın yanında
her zaman olduğu gibi hamile eşi Mümtaz Mahal de eşlik ediyordu.

Bu sefer sırasında doğum sırasında Mümtaz Mahal öldü ve 2 yıl süren yas tuttu. Devlet işlerinden iyice uzaklaşan Şah Cihan, eşinin ölümünden bir yıl sonra onun anısına 1632 yılında Tac Mahal’in temelleri atıldı.

tac mahal kubbe


Anlatılan efsaneye göre, türbe inşaatında çalışan işçilerin kolları inşaatın aynısı yapamasınlar diye kesilmiş. Dünya üzerindeki aşk adına yapılmış en güzel ve en büyük eser olarak kabul edilmektedir. Türk İslam eserleri arasında seçkin bir yeri olan Tac Mahal’in inşaatında, İstanbul’dan davet edilen Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mehmet İsmail Efendi ve Mehmet İsa Efendi de görev almış, eserdeki hatların yazımında da Hattat Serdar Efendi çalışmıştır. Türbenin yapımı tam olarak 20 yıl sürmüştür.

saşh cihan mümtaz mahal


Türbenin minareleri beyaz mermerden yapılmıştır. Kubbenin alemi altındandır. Türbenin dört bir tarafına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin Suresinin tamamı işlenmiştir. İnşaatında bir günde toplam 20 bin kişi ve çok sayıda usta çalışmıştır. Dört cephesinde 33 metre yüksekliğinde taç kapılar, 75 metre yüksekliğindeki kubbeyi çevreliyor.

tac mahal içi


Şah Cihan ve eşi Mümtaz Mahal’in sandukaları kubbenin altında yer almaktadır, ancak asıl lahitleri en alt kattadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbeler, ses tam tamına yedi defa yankılanacak şekilde yapılmış.

tac mahal cami kısmı


Tac Mahal’in inşaatının duvarlarında yüz binlerce akik, firuze ve sedef  kullanılmıştır. Duvarlarda ayrıca 625 adet pırlanta, 142 adet yakut, 42 adet zümrüt ve 50 adet de inci bulunmaktadır. Mehtap olan gecelerde ayın parlaklığından daha parlak bir görünüm kazanmaktadır.

tac mahal gece


1983 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Tac Mahal, 2007 yılında da dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilmiştir.
One Response
  1. .zafer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.