Menu

Tabu Nasıl Oynanır ?


tabu-nasil-oynanir

Tabu nasıl oynanır?

Eğlence sektöründe bireylerin kendi arkadaş ortamlarıyla birlikte ister evlerinde isterlerse dışarıda oturdukları bir mekanda kullanmaları adına pek çok çeşit oyun üretilmektedir. Son 10 yıl içerisinde bu oyunların yaygınlığının iyiden iyiye artmasıyla birlikte hem eğlence, hem dikkat, hem el yeteneği, hem genel kültür alanlarında bireyin kendini geliştirmesi adına pek çok oyun geliştiren markalar, “Tabu” isimli oyunu da geçtiğimiz senelerde piyasaya sürmüşler ve oyun her sene daha da eğlenceli ve yaygın hale gelmiştir. İlk çıktığı halinden itibaren üzerine bir kaç değişik varyasyonu da üretilen Tabu’yu her yaştan ve keyifle oynayan bir kitle bulunmaktadır.

Çoğu oyunda olduğu gibi Tabu oyununun da kendine has kuralları bulunmaktadır. Tabu‘nun kendine ait bir oyun şablonu bulunmakta, oyuncular bu şablon üzerinde piyonlarıyla ilerlerken şablonun üzerinde yer alan kutucuklara göre kutucuklara ait kurallar çerçevesinde oyunu ilerletmektedirler. Ayrıca oyunun asıl özelliği oyun setinin içerisinden çıkan kartlardır. Bu kartların üzerinde yüzlerce kelime bulunmaktadır ve amaç bu kelimeleri oyun kartında yazan kelimeleri kullanmadan anlam olarak karşıdakine anlatabilmektir. Tabi bu anlatımlar yine oyun setinin içerisinden çıkan kum saatiyle sınırlandırılmaktadır ve yaklaşık 1 dakikaya tekabül eden süreçte kelimeyi en çabuk şekilde anlatabilme gerekmektedir. Oyunun kalabalık bir grup halinde oynanması hem olayı daha eğlenceli hem de tatlı bir rekabet içerisinde geçen heyecan durumu yaşanacak hale getirmektedir.

Oyunun kurallarını en başından itibaren sıralamak gerekirse, öncelikle iki ayrı grup belirlenmelidir. Oyunun oynanacağı tahtayı düz bir masaya koyarak kelimelerin bulunduğu kartları renklerine göre ayırarak hepsini bir alana yerleştirmeniz gerekmektedir. Kartların üzerindeki renkler mavi, kırmızı, yeşil ve sarı olarak ayrılmaktadır. Her takım kendisi için bir piyon seçtikten sonra başlangıç noktasına bu piyonları yerleştirir.

Tabu setinin içerisinden çıkan mor Tabu kuklasını, kum saatini, kağıdı ve kalemi de bir köşede hazır tuttuktan sonra nihayet oyuna başlanabilir. Oyunda her takımda sırayla o gruba sıra geldiğinde anlatıcı olacak kişiler sırasıyla belirlenir. Her seferinde oyun döndükçe anlatıcılar değişerek herkesin oyunda aktif bir şekilde yer alması sağlanır. Oyun paletinde sırayla ilerledikçe paletin üzerinde bulunan karelerin renklerine göre bir kart seçilir ve bu renklerin gerektirdikleri kurallar çerçevesinde oyun devam eder. Oyun tahtasında yer alan çift zaman bonusuna gelindiğinde anlatım süresi çift süre olarak tanınır yani 1 dakika değil 2 dakika içerisinde en çok kelimeyi bilen takım öne geçer. Oyun tahtasında olan renklerin ifade ettikleri ve yapılması gereken kurallar ise şu şekildedir;

Yeşil : Anlatıcı olan oyuncu, anlatması gereken kelimeyi sadece 15 adet kelime sınırıyla anlatabilmektedir. Kartın üzerindeki tüm kelimelerin anlatılma zorunluluğu olduğundan kartın üzerindeki kelimeler grup tarafından bilinmeden bir diğer karta geçilememektedir. Eğer ki kartta yazan kelimeyi hiç anlatamayacağınızı düşünüyorsanız “pas” deme hakkınız vardır ancak bu sefer kelime sınırınız 15 kelimeden 14 kelimeye düşmektedir. Yeşil alanda kelimeyi anlatış süreleri 2 dakikadır.

Kırmızı : Tabunun klasik oynandığı alandır. Elinizdeki kelime kartınızda yazan kelimeyi, altında yazan ilgili kelimeyi ifade etmeden anlatmanız gerekmektedir. Eğer ki anlatım sırasında anlatıcı bir şekilde kullanmaması gereken kelimeyi kullanırsa Tabu‘nun maskot oyuncağı öttürülür ve grubun piyonu bir hane geriye götürülür. Sıra otomatikman karşı takıma geçer. Ancak yasak kelimeler kullanılmadan anlatılmaya devam edebiliyorsa ve gruptan biri yasak olan kelimeleri kendiliğinden anlayıp ağzıyla ifade ederse anlatıcı bireye doğal olarak bu kelimeyi kullanma hakkı tanınmaktadır. Kelimenin bilinme süresi olarak takıma 1 dakikalık süre tanınır.

Mavi : Bu haneye gelindiğinde, anlatıcı elindeki karttaki kelimeyi anlatırken grup arkadaşlarıyla asla konuşamamaktadır. Anlatıcı, Tabu oyununun maskotu öncelik olmak koşuluyla çok zorda kaldığı zamanlarda sadece el – kol mimikleriyle kelimeyi anlatmak zorundadır ve bu anlatımı yine 1 dakikalık süreç içerisinde tamamlamalıdır.

Sarı : Bu hanede ise sadece kalem ve kağıt kullanmak serbesttir. Onun dışında sözlü anlatım, maskotlu anlatım ya da mimikli anlatım kesinlikle yasaklanmıştır. Elinizdeki kartta bulunan kelimeyi yine altında bulunan kelimeleri ifade etmeyecek şekilde anlatmanız gerektiğinden işiniz biraz daha zorlaşmaktadır. Bu oyunun süresi ise 2 dakika olarak tanımlanmıştır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.