Menu

Süzme yoğurt nasıl yapılır


süzme yoğurt nasıl yapılır

Tüm dünyaya armağanımız olan yoğurt’un sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Belki de dünyada yoğurdun en çok tüketildiği ve sevildiği ülkelerin başında geliyoruz. Türk mutfağında eksik olmayan ve sofralarımızın baş tacı yoğurt,
normal olarak tüketildiği gibi süzme yoğurt olarak da tüketilmekte ve sevilmektedir. İşte, evde süzme yoğurt yapımı;

 

süzme yoğurdun yapılışı


İmkanınız varsa yoğurt yapmakta kullandığınız sütü taze sağılmış olarak tedarik edebilirseniz en güzeli bu. Süzme yoğurt yapımında hazır yoğurt kullanmanızı önermeyiz. Süzme yoğurt için kullanacağınız yoğurdu evde kendiniz mayalayın. Süzme yoğurt yapmak için gerekli olan malzemelerimiz ev yapımı yoğurt, gözenekli bir bezden dokunmuş olan kese ve süzülen yoğurdun suyunun birikeceği bir kap.

süzme yoğurt yapılışı


Evde yaptığımız yoğurdu 1 gece buzdolabında bekletiyoruz. Beklettiğimiz yoğurdu hazırladığımız kesenin içine boşaltıyoruz.ve içine bir miktar da su ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın. Kesenin ağzını bağlayıp yüksekçe bir yere asın ve altına bir kap koyun ki suyu içine biriksin. Suyu iyice süzüldükten sonra, keseyi altı delikli bir kabın içine alın ve üstüne bir ağırlık yerleştirin. Birkaç saat bu şekilde bıraktıktan sonra, kesenin içindeki yoğurdu bir saklama kabının içine alın.

süzme yoğurt tarifi


Keseden süzülen yoğurdun suyunu kesinlikle dökmeyin. Çünkü yoğurt suyu Riboflamin adı verilen B2 vitaminini bolca barındırmaktadır. B2 vitamininin görevi, vücudumuzdaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşime girmek, bunların kullanılmasını kolaylaştırmaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.