Menu

Sürü psikolojisi nedir


sürü psikolojisi

Belirli inançların ve olayların kitleler arasında yayılmasına sürü psikolojisi denilmektedir. Çok büyük kitlelerin artı ve eksi düşünmeden o olaya veya düşünceye inanması temel konudur. İlk olarak 1848 yılında Amerika’da ortaya çıkmıştır.

Dan Rice isimli bir palyaço, Amerika seçimlerinde bando arabası ile turlara çıkmış ve kitleleri mitinglere davet etmiştir. Bu olayın etkisi çok büyük olduğundan Bandwagon Effect (Bando Arabası etkisi) olarak kabul edilmiştir.

sürü psikolojisi nedir


Sürü psikolojisinde grup çalışması yapılır. Bir grupta olan insanlar, diğer grupta olan insanlara ahengi bozmamak için farklı düşünceleri kabul ettirebilir. Sürü psikolojisi tüm yaş grupları arasında görülür fakat genç nesil arasında çok daha kolay ilerler ve işler. Hepimizin doğasında başarılı olan insanları izlemek vardır. Bu insanların davranışlarını, inançlarını ve alışkanlıklarını izleriz. Çünkü başarılı olan insanlar güven verir. Başarılı insanların popülerliğinden etkilenmek, düşünme mekanizmamızda hatalar yaratır ve zamanla kendi düşüncelerimizi kaybederiz. Politikada sürü psikolojisi, bir siyasi hareket ya da kişinin popülerliği ile yapılabilir. Seçmenler, genelde seçimi kazanacak olan adayı desteklemeye başlar.

sürü psikolojisi ne demektir


Genelde insanlar yalnızlık korkusu ile topluluğa uyarlar. Genelde hepimiz toplum kurallarına ve kararlarına uyarız. Bu durum, çoğunluğun aldığı karar yanlış olsa bile yapılır. Sürü psikolojisi insanlara zarar verebilir. Bazen de bu durum çok geç fark edilebilir. Bir düşünce ve ırka mensup bir toplumda nefret tohumları atılırsa zamanla nefret suçları işlenerek o topluma zarar verilebilir.

sürü psikolojisi ve penguenler


Sürü psikolojisi, karar verme ve kendi düşüncelerine göre hareket etme yeteneğinin kaybolmasıdır. Toplum baskısı, akımlar, siyasi akımlar, propagandalar içinde rahatlıkla uygulanabilir. Bu nedenle kendi kararlarımızı almakta ve iç sesimizi dinlemekte dikkatli olmak gereklidir. Karar vermek ve hayatta başarılı olmak için tam bağımsızlık ilkesinden şaşmamalıyız.
Son 50 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.