Menu

Suda boğulma durumunda ilk yardım


boğulma

Suda boğulma durumunda ilk yardım

Yaz geldi. Her sene, yaz aylarında pek çok genç ve yaşlı insanımız boğuluyor. Boğulmaların önüne geçmek için, yüzme bilmek ve boğulma anı yaşayan insanlara ilk yardım uygulayabilmek çok önemlidir. İlk yardımı bilmek, boğulma durumu yaşayan bir insanın hayatını kurtarabilir.

Boğulan kişiye ilk yardım nasıl uygulanır?

Suda boğulma yaşayan birini gördüğünüzde ilk olarak o kişiye can simidi ya da suda havada kalabilecek bir metaryel uzatılmalıdır. Veya, ip, kürek gibi metaryeller kullanılabilir. Eğer çok iyi yüzme bilmiyorsanız sakın müdahale etmeyin. Çünkü, panik halinde olan kişi, sizi de batırabilir. Bu durumdaysanız, sizi kurtarmaya gelen kişiye vücudunuzu bırakın ve sizi çekmesine izin verin. Merak etmeyin su sizi havaya kaldıracaktır kendinizi serbest bırakın. Eğer çok fazla su yutmuş bir kişiyi sudan çıkardıysanız, ilk yapılacak olan şey ağzın içinin temiz olmasına dikkat etmektir. Ağız içinde olan yabancı cisim, yosun ve takma dişler varsa hemen temizlenmelidir. Kazazedenin başı arkaya doğru çekilir, alt çene elle aşağı doğru çekilir. Diğer eliniz ile burun delikleri kapatılarak derin bir nefes çekilir ağızdan kazazedeye üflenir. Kazazedenin soluk vermesi için ağız açık bir şekilde beklenir. Derin nefes verme işlemi 2 defa yapılır ve göğüs bölgesinde kalp masajı yapılmaya başlanır. Bir el diğer eli de üstüne alarak göğüs kafesinin alt kısmına güçlü bir şekilde bastırılır ve eller çekilir. Bu işleme sağlık ekipleri gelinceye kadar gerekirse devam edilmelidir. Boğulma olayında dikkat edilecek nokta hemen yapay solunuma başlamaktır. Çünkü akciğerlerden çok su mideye dolmuştur. Ters çevirdiğinizde gelen su ağırlıklı olarak midedendir. Boğulmamak için çok iyi yüzme bilseniz bile kendinize çok güvenmeyin. Ayağınıza, bacaklarınıza kramp girebilir veya ters bir dalga ile başınızı çarpabilirsiniz. Bu olaylar siz çok iyi yüzme bilseniz bile boğulmanıza neden olabilir. Eğer iyi yüzme bilmiyorsanız boğulan birini de kurtarmaya çalışmayın. Kazazede ile kurtaran kişi boğulmaları sıklıkla yaşanır.

Suda batmadan korkmayın. Çünkü, suda batmak aslında kolay değildir. Genziniz de ve akciğerlerinizde olan hava kendinizi suda bıraktığınızda sizi hava da tutacaktır. Bu nedenle böyle bir korkunuz varsa bundan kurtulun. Çok dalgalı ve derin yerlerde denize girmeyin ve deniz kenarında çocuklarınızı sık sık kontrol edin. Bir boğulma olayı yaşadığınızda panik olmayın, sağlık ekibi çağırıp, suni solunuma başlayın.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.