Menu

Suçiçeği hastalığı belirtileri


suçiçeği

Suçiçegi hastalığı belirtileri

Genelde çocukluk çağında yaşanan virüs kökenli bir rahatsızlık olan suçiçeği yetişkinlerde de görülebilen bir hastalıktır. Vücutta su toplayan kabarcıklar ve kızarıklıklar ile kendini gösterir. Yetişkinlikte geçirilen suçiçeği çok daha ağır seyreder.

Suçiçeği hastalığı belirtileri nelerdir?

Suçiçeği virüsü vücuda girdikten sonra 2-3 hafta kuluçka süresi yaşar. Döküntüler yaklaşık 24-36 saat arasında başlar. Önceleri kızarıklık olan bu döküntüler sonraları içi su dolu şeffaf kabarcıklara döner. Kabarcık etrafında kırmızımsı halkalar vardır. Kabarcıklar zamanla kabuk bağlar ve kabuklarını döker. Döküntüler göğüs ve sırtta hızla başlar zamanla yüz ve başa da yayılır. Yaklaşık 1 hafta-20 gün arasında döküntüler kendiliğinden kaybolur. Fakat çok kaşınan bu kabarcıkları kaşımak izlerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle kaşınmamalıdır. Suçiçeği sırasında ateş 38-40 derece arasında seyreder. Hastalığın başlangıcında, kırıklık, ateş ve halsizlik sıklıkla görülür.

Suçiçeği hastalığı neden olur?

Suçiçeğinin virüsü herpes isimli uçuk da yapabilen bir virüstür. Hastalık hasta olanların solunum yolu ile bulaşır. Peş peşe yaşanan kabarcık oluşumu ve yok olup tekrar oluşması virüsün kanda hızla çoğalması nedenlidir. Deri altında bulunan kılcal damarlar etkilenerek içi su ve iltihap dolu keseciklerin oluşmasını sağlar. Suçiçeğinin bulaşma yaşları 2-8 yaş arasıdır. Kış ve ilkbahar ayları en çok görülme sıklığı olan aylardır. Bir defa geçirildiğinde hayat boyu bu virüse bağışıklık kazanılır.

Suçiçeği tedavisi nasıl yapılır?

Suçiçeğinin bilinen bir tedavisi yoktur. Tedavide genel olarak şikayetlerin azaltılması için çalışılır. Hastalığın ağır seyrettiği kişilerde virüsün serumları kullanılmaktadır. Genelde yaşı olan hastalarda çok ağır seyredebilir. Normal hastalarda, suçiçeğinde başlıca tedavi şekli kaşıntıyı azaltmak için uygulanır. Sabunlu su ile sık sık banyo yapmak enfeksiyonları önler. Çocuklarda tırnakları kesmek ve elin yüze gidişi engellenmelidir. Hastanın yatak çarşafları ve yastık yüzleri sürekli olarak değiştirilmelidir. Pudra, sodyum karbonat çözeltileri, mentoller kaşıntıyı hafifletir. Ateş çok yüksek ise ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Hamile kadınların özellikle suçiçeğinden uzak durması gerekir. Çünkü hamilelikte geçirilen suçiçeği düşüklere neden olmaktadır. Bu nedenle suçiçeği olan hastalardan hamileler uzak durmalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.