Menu

Su alerjisi nedir


su alerjisi baş

Dünyanın en garip hastalıkları arasında olan su alerjisi hızla yayılıyor. Neredeyse belki hayatımızda ilk defa duyduğumuz bu alerji türü tedavi edilmezse çok ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Su ile temas eden ciltte kurdeşen, yanma, kaşıntı, kızarıklık ve şişliklerin oluşması ve döküntüler ile devam eden su alerjisi tehlikeli bir alerji türü olarak kabul ediliyor.

Su alerjisinin ilerlediği durumlarda su içildiğinde boğazda şişlik ve yutkunma güçlükleri bile görülebiliyor. Temizlenmek için duşa girmek, serinleme için denizde yüzmek neredeyse imkansız bir hale geliyor. Suyun musluk ya da deniz suyu olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Hatta kişinin gözyaşı ve teri bile döküntülere, şişliklere neden olabiliyor. Su ile temas edildiğinde canın yanmasını sağlayan yanma, kaşıntı oluşabiliyor. Alerjik olan insanlarda yaklaşık 15 dakika ile 2 saat arasında belirtiler devam ediyor. Genellikle bacak ve göğüs kısmında 2-3 mm. halinde kabarcıklarla başlıyor. Özellikle kadınlarda su alerjisi daha hızlı yayılıyor.

Su alerjisi bilinmeyen bir alerji türü olduğundan bu sorunu yaşayanlar gerekli önlemleri alamıyorlar. Tedavi ve teşhis koyulamadığından alerji hızla yayılarak, sağlık açısından kalıcı sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle cildinizde kabarıklıklar, yanma ve kızarmalar oluşuyorsa bir alerji uzmanına danışmakta fayda vardır. Bu noktada uzman tarafından uygulanan su alerjisi testi ile tanı koyulabiliyor.

Özellikle ergenlik çağında ortaya çıkan bu alerji türü, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Tedavide cilde suyun değmesini engelleyen su geçirmeyen kremler, alerji hapları kullanılmaktadır. Su alerjisi olanlara teri emen pamuklu kıyafetler, duşta uzun süre kalmamak ve terlemeyi engelleyen uyarılar yapılır. Önlemler erken alınırsa su alerjisi zamanla tedavi olmaktadır. Fakat, uygun tedavi yapılmayan kişilerde ömür boyu kalıcı olabilmektedir. Sonuç olarak alerji türlerinin bu kadar yayılmasının başlıca nedeni düzensiz beslenme ve doğaya uyumun kaybedilmesidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.