Menu

Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?


Stresle başa çıkmak öncelikle zihinde başlar. Stresin kaynağını bulmalı, bakış açınızı değiştirmeli ve kabullenmeyi öğrenmelisiniz. Ayrıca yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler ve fiziksel aktiviteler ile de stresle başa çıkmanız mümkündür.

İşte sinir ve stresten kurtulmanın yolları

1. Stresin kaynağını bulun

Stresle mücadele stresin nereden geldiğini bulmakla başlar. Ancak bu sanıldığı kadar kolay olmayabilir. İş değiştirmek, taşınmak, boşanmak gibi temel stres kaynaklarını teşhis etmek kolaydır ancak kronik strese sebep olan nedenleri bulmak daha karmaşık olabilir.

Hayatınızdaki başlıca stres kaynaklarını bulabilmek için günlük rutininize, alışkanlıklarınıza, tavrınıza ve bahanelerinize bir bakın. Her gün nasıl hissettiğinizi, düşündüğünüzü ve davranışlarınızı göz önünde bulundurun.

2. Neleri kontrol edebildiğinize karar verin ve onlar üzerinde çalışın

work-2005640_960_720

Başkalarının neler yapacağını ve size nasıl davranacağını kontrol edemezsiniz ancak onlara vereceğiniz tepkiye kendiniz karar verebilirsiniz.

İnsanların üzerinde en çok stres yaratan durumlardan biri de kontrol edemeyecekleri şeyler için kendilerini yormaktır. Kontrolünüz dışında gelişen bir durumda, eğer başarısız olmanız kaçınılmazsa yalnızca daha çok stres olarak kendinizi yorarsınız.

Sonuç olarak, sizi strese sokan durumları ölçüp biçtiğiniz zaman içinden kontrol edebileceklerinizi bulun ve bunlar üzerine yoğunlaşarak çözüm aramaya çalışın.

Stres elinizi ayağınızı bağlar. Gücünüzün yettiği şeylere yoğunlaşmak ise sizi ileriye götürecek ve gücünüze güç katacaktır.

3. Sevdiğiniz şeyi yapın

Eğer hayatınız boyunca sevdiğiniz aktivitelerle uğraşacaksanız strese yol açan durumlarla başa çıkmanız çok daha kolay olacaktır. Sözgelimi işiniz üzerinizde stres yaratıyorsa kendinize hayatınıza renk katacak bir ya da birkaç hobi bulabilirsiniz. Nelere ilginiz ve merakınız var bir düşünün. Eğer karar veremiyorsanız hoşlandığınız aktiviteleri bulana dek çeşitli aktiviteler deneyin.

4. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli ve planlı egzersiz yapmak vücudunuzdaki stres hormonlarını bastıracak ve mutluluk hormonu adı da verilen endorfin hormonu seviyelerinizi yükseltecektir. Yoğun günlerinizde bile egzersiz yapabilmek için küçük bir zaman yaratın, böylece hem stres yükünüzü hafifletecek hem de daha sağlıklı bir yaşama kavuşacaksınız. Farkı göreceksiniz.

5. Gününüzü planlayın

Gününüzün her anını detaylı bir şekilde planlayın ve bu plana göre hareket edin. Özellikle zor bir dönemden geçiyorsanız yapacağınız işleri de detaylarıyla birlikte planlayın. Gününüzü planlamak size olaylar üzerinde daha çok kontrol sahibi olduğunuz hissini verecektir. Sıradaki hamleniz hakkında düşünmek ya da karar vermek zorunda kalmazsınız. Ayrıca zaman yönetimi konusunda da giderek uzmanlaşacağınız için stres seviyeniz bir hayli azalacaktır. Böylece yapmanız gerekenler gözünüzü korkutmayacak, daha atılgan olacaksınız.

6. Derdinizi başkalarıyla paylaşın

Sevdiğiniz, güvendiğiniz, saygı duyduğunuz birini bulun ve ona yaşadığınız zorluklardan bahsederek ondan tavsiyeler isteyin. Bazen yalnızca canınızı sıkan meseleler hakkında konuşmak bile sizi çok rahatlatacak ve stres seviyenizi düşürerek yeni çözüm yolları bulmanızı sağlayacaktır. Derdinizi içinize atmayın. Eğer imkânınız varsa bir uzman yardımı alıp sorunlarınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki psikolojik destek almak sizi hasta kılmaz, sizde bir anormallik olduğunu göstermez. Aksine, sağlığınız üzerinde olumlu etkilere yol açar.

7. Stres günlüğü tutun

Stres günlüğü tutmak hayatınızda strese yol açan faktörleri teşhis etmenize ve bunlarla baş etmenize yardımcı olabilir. Ne zaman kendinizi stres altında hissederseniz hemen günlüğünüze yazın. Düzenli olarak bu günlüğü tuttuğunuz zaman strese yol açan sebepleri daha net görebilirsiniz. Yazarken şu noktalara değinmeyi unutmayın; stresin sebebini yazın (emin değilseniz tahmin yürütün), fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi yazın, olaya ya da duruma verdiğiniz tepkiyi yazın, kendinizi daha iyi hissedebilmek için ne yaptığınızı yazın.

8. Sağlıksız çözüm yollarına bel bağlamak yerine sağlıklı olanları tercih edin

Hayatınızdaki stresle başa çıkmaz yollarınızı bir gözden geçirin. Stres günlüğünüz bu konuda size yardımcı olacaktır. Başa çıkma yollarınızın sağlıklı mı sağlıksız mı, yardımcı mı yoksa işe yaramaz mı olduğuna bakın. Ne yazık ki insanların birçoğu stresle başa çıkabilmek için sağlıksız ve işe yaramaz yollara başvuruyor. Sağlıksız çözüm yollarından bazıları şunlardır:

 • Sigara içmek
 • Uyuşturucu kullanmak
 • Alkol tüketimini artırmak
 • Arkadaşlardan, aileden ve sosyal aktivitelerden kendini soyutlamak
 • Kendini sağlıksız gıdalara ve abur cubura vermek
 • Miskinlik
 • Telefona bakarak saatler geçirmek, dış dünyayı unutmak
 • Sorunlarla yüzleşmek için günün her dakikasını bir işle doldurmak
 • Çok fazla uyumak
 • Sinirini başkalarından çıkarmak

Eğer stresle başa çıkmak için başvurduğunuz yollar duygusal ve fiziksel sağlığınıza katkı sağlamıyorsa onları bırakıp daha sağlıklı yollar bulmanın zamanı gelmiş demektir. Herkese ya da her duruma iyi gelecek tek bir çözüm yolu bulunmamaktadır ancak çeşitli teknikler ve stratejiler deneyerek size iyi gelen çözüm yolunu bulabilirsiniz. Size neyin huzur verdiğini, nelerin size kontrol hissi verdiğini düşünün. Bunlara odaklanın.

9. Yeteri kadar uyuyun 

Vücudunuza ihtiyaç duyduğu uykuyu verin, stres seviyenizin nasıl düştüğüne inanamayacaksınız. Uyku, vücudunuzun enerji depolarını doldurmak ve kendini yenilemek için kullandığı bir mekanizmadır. Eğer uykunuzu alamazsanız vücudunuz enerji azlığı sebebiyle sizi aktif ve tetikte tutabilmek için stres üretecektir.

Birçok yetişkin günde en az 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Çocukların ve daha olgun bireylerinse uykuya günde 9-10 saat kadar gereksinimleri vardır.

Bu sebeple kendinize bir uyku düzeni oluşturun. Eğer mümkünse her gece yatağa aynı saatte girip her sabah aynı saatte uyanmayı deneyin. Kendinize bir uyku düzeni oluşturmak vücudunuza ne zaman yorulacağını ve ne zaman uykuya doyacağını öğretecektir. Eğer stres yüzünden uyumakta zorlanıyorsanız ve uyumak sizin için bir kısır döngüye dönüştüyse bir uzman yardımı almanızda fayda var.

10. Dengeli beslenin

Stresle başa çıkabilmeniz için vücudunuzun sağlıklı, güçlü, mutlu ve yeterince yakıta sahip olması gerekir. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, stres vücudun doğal düzenini rahatsız eden etkenlere karşı verdiği bir tepkidir. Bu da demek oluyor ki vücudunuz stres üretimi ve stres yönetimi üzerinde önemli bir yetkiye sahiptir.

Su içmenin stres seviyesini azalttığı görülmüştür. Bunun sebebi ise vücudun susuz kalınca bir stres hormonu olan kortizol üretimini artırmasıdır. Susuz kalan bir vücut, kişinin kendine daha iyi bakmasını tetiklemek amacıyla stres üretecektir.

Kafein ve alkol alımınızı azaltın. Bazı vakalarda alkolün vücuttaki stresi artırdığı ve başlı başına stres yaratan bir durum olan alkol bağımlılığına yol açtığı görülmüştür. Kafein de stres seviyesinin artmasından sorumludur, özellikle de mesai saatlerinde. Bu sebeplerden ötürü alkol ve kafein tüketmek yerine su tüketmeyi deneyin.

Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın ve gün içinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Gün içinde sık sık ve az az yemek üç büyük öğün tüketmekten daha yararlı olacaktır.

Stresten uzaklaşmanızı sağlayacak daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak için tam tahıllı ekmekler ve makarnalar gibi kompleks karbonhidratlar, A vitamini açısından zengin portakal gibi besinler, ıspanak, soya fasulyesi ve somon gibi magnezyum deposu besinlerle antioksidan oranı yüksek siyah ve yeşil çay gibi besinleri tüketmeye çalışın.

11. Nasıl gevşeyeceğinizi öğrenin

pexels-photo-320007

Gevşemek ve vücudunuzu rahatlatmak stresi düşürmek için etkin bir yoldur. Vücudunuzdaki stres seviyesinin birden sıfırlanmasını beklemeyin, bu biraz zaman alabilir. Gevşemeye çalışırken strese odaklanmayın. Daha huzurlu ve sakin şeyler düşünmeye çalışın ya da hiçbir şey düşünmemeyi deneyin. Bırakın vücudunuz zihninize her şeyin yolunda gittiği mesajını versin.

Sakin ve yumuşak şarkılar dinleyin. Müzik sizi rahatlatacak ve mutlu edecektir. Sözlü olmayan, enstrümantal müzikler dinlemeyi deneyin. Klasik müzik, caz, folk gibi türler genellikle kişiler üzerinde olumlu etkiler yaratır. Ancak eğer bu türlerden hoşlanmıyorsanız size iyi hissettiren müzik türlerini bulun ve bunları dinleyin.

Sıcak bir duş alın. Küveti banyo tuzu ve güzel kokulu yağlarla doldurun. Kendinize zaman ayırın ve vücudunuzu rahatlatın.

Masaj yaptırın. Bunun için ister bir uzmana başvurun ister sevdiğiniz birinden size rahatlatıcı bir masaj yapmasını isteyin. Masaj esnasında losyonlar ve yağların kullanılması, masaj yapılan ortamın loş olması daha rahatlatıcı bir atmosfer sağlayacaktır.

Yoga ve meditasyon yapmayı deneyin. Yoga ve meditasyon yapmak zihninizi boşaltmanıza, vücudunuzda ve özellikle kaslarınızda biriken gerginliği atmanıza yardımcı olacaktır. Meditasyon esnasında size kendinizi huzurlu hissettiren bir yerde olduğunuzu hayal edin. Zihninizi tamamen boşaltmak için bu yeri detaylarıyla zihninizde canlandırmayı deneyin.

Aşamalı kas gevşetme tekniğini uygulayın. Bu yöntemde vücudunuzun bazı bölgelerindeki kasları on saniyeliğine gererek bu pozisyonda bekleyin. Ardından nefes vererek kaslarınızı gevşetin. Bu teknik vücudunuzdaki tüm kasların yumuşayıp rahatlamasını sağlayacaktır. Aşırı stresli hissettiğiniz durumlarda bu yöntemi kullanarak rahatlayabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-management.htm

https://www.wikihow.com/Deal-With-Stress

https://psychcentral.com/blog/archives/2011/07/11/10-practical-ways-to-handle-stress/
Son 50 Yorum
 1. kardelen
 2. hatice
 3. tuba
 4. Berke
 5. Mehmet öge
  • Anonim
 6. Ridvan Nteli Sal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.