Menu

Sörf sporu


Uzun bir tahta yardımı ile dalga üzerinde kayarak yapılan spora sörf denilmektedir. Dünyada çok ilgi çeken ve çok sevilen bir spor türüdür. Kıyıdan yaklaşık 100-900 metre açıkta ve dalganın olduğu her yerde sörf yapılabilir.

Sörfün tarihi

1777 yılında Kaptan James Cook, Tahitililer’in uzun tahtalar ile sörf yaptıklarını görmüştür. 1912-1920 yıllarında Olimpiyat Oyunları yüzme şampiyonu, Hawaili Duke Kahanamoku, 1915 yılında Avustralya’da sörf yapmış ve bu sporu tanıtmıştır. Kahanamoku, bu olaydan 5 yıl kadar sonra Hawaii’nin ünlü Waikiki kumsalında ilk sörf kulübünü kurmuştur. 1962 yılında, merkezi Peru’da olan Uluslar arası Sörf Federasyonu, 1964 yılından günümüze kadar her yıl dünya şampiyonası ve uluslar arası yarışmalar yapmaktadır.

Sörf nasıl yapılır?

Sörf yapan sporcular, malibu isimli uzunluğu 1.8 metre ile 2.25 metre arasında olan tahtalarla sörf yapmaktadır. Balsa odunundan yapılan mali, el tahtası denilen kısa tahtalar da sörfte kullanılır.  Sörf, kırılan dalgalar arasından tahtanın üzerine yatan sörfçü tarafından yapılır. Dalganın geldiğini görünce, elleri ile kürek çekerek dalgaya doğru giden sörfçü, dalga sahilde bitinceye kadar dalganın üstünde kayar. Yaklaşık 800 metre kadar dalga ile kayılabilir. Burada biraz önsezi de gereklidir. Sörfçü, tahtanın belirli yerlerine ağırlığını vererek hızını ve yönünü değiştirebilir. Hakemler, dalganın ve hareketlerin zorluk derecesine göre puanlama yaparlar. 10 adet kayma yapılarak, karar verilerek yarışmacı puanlanır. Sörf tahtalarına yelken eklenerek yapılan spora ise rüzgar sörfü denilmektedir. 1970 yılında spor olarak kabul edilen rüzgar sörfü, çok yaygın ve zevkli bir spordur. Yelkenin rüzgar ile dolması ile gelen dalganın üstünde hızla hareket edilen bir spordur. Yelken üç ana parçadan oluşur. Yelken direği, yelken ve tutma çatalı olarak. Tahtanın üst yüzeyi sörfçünün kaymaması için tırtırıklı, arka yüzey ise pürüzsüzdür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.