Menu

Sol kulak çınlaması ne anlama gelir?


Kulak çınlaması nedir?

Tıptaki adı “tinnitus” olan kulak çınlaması, kulakta zil sesi, rüzgar sesi, vızıldama sesi ya da uğultu gibi bir sesin oluşması durumudur.

Kulak çınlaması sağ kulakta, sol kulakta ya da iki kulakta birden görülebilir ve oldukça sinir bozucu olabilir. Bazen depresyon, anksiyete ve stres ile beraber de ortaya çıkabilir. Her yaştan insanda görülebilir ancak daha ziyade yaşlılarda rastlanır.

Sol kulak çınlaması neden olur?

Sol kulakta çınlamaya yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

1) Yaşa bağlı işitme kaybı

kulak tıkanıklığı nasıl geçer

Pek çok insan yaşlandığı zaman işitmede güçlük çekmeye başlar. Genellikle 60 yaşından sonra işitme duyumuz kötüleşebilir ve bu da kulak çınlamasına yol açabilir. Yaşa bağlı işitme kaybına tıpta “presbycusis” denmektedir.

2) Yüksek sese maruz kalma

Makine sesi, silah sesi, müzik sesi gibi şiddetli seslere maruz kalmak kulakta geçici ya da kalıcı olarak işitme kaybına yol açabilir. Genellikle çok yüksek sesli müzik olan konserlere gittiğimizde bu tür geçici işitme kaybı ve kulak çınlamalarına maruz kalabiliriz.

Bu tür kulak çınlamaları ve işitme kayıpları genellikle kendiliğinden geçer ancak bazı durumlarda kalıcı işitme kaybı da görülebilir.

3) Kulak kiri birikmesi

Kulak kiri, kulaktan içeri giren kirleri yakalar ve bakterilerin kulakta oluşumunu yavaşlatır, böylece kulağınızı korur. Ancak eğer çok fazla kulak kiri kulakta birikirse kendiliğinden akıp temizlenmesi zorlaşabilir ki bu da işitme kaybına ve kulak zarında tahrişe neden olarak kulak çınlamasına yol açabilir.

4) Kulak kemiklerinde değişim

Orta kulaktaki kemiklerin kalınlaşması işitmenizi etkileyerek kulak çınlamasına neden olabilir. Bu durum kulakta anormal kabul edilen bir gelişimdir ve genetiktir, genlerle aile üyelerine aktarılabilir.

5) Kulak ve sinüs enfeksiyonları

Genellikle solunum yolu enfeksiyonu yaşadığınız zaman kulak çınlaması görülmesi normaldir zira bu durumda sinüslerinize ya da kulağınıza gelen basınç artabilir. Enfeksiyon iyileştiği zaman kulak çınlaması da ortadan kaybolacaktır.

6) Diğer sorunlar

Kulak çınlamasının yukarıdaki nedenlere oranla daha az görülen sebepleri de vardır. Meniere hastalığı, TMJ hastalığı, kafa ve boyun sakatlanmaları, akustik nöroma, damar sertliği, kafa ve boyun tümörleri, yüksek tansiyon, kan akışının sekteye uğraması, kıl damar bozuklukları bu sebeplerden bazılarıdır.

Ayrıca bazı ilaçların kullanılması yan etki olarak kulak çınlamasına yol açabilir. Genellikle bu ilaçların dozu arttıkça kulak çınlaması da artar. İlaç kullanımı sonlandırıldığında çınlama da ortadan kalkacaktır. Bazı antibiyotikler, kanser ilaçları, diüretikler, sıtma ilaçları, antidepresanlar, aspirin gibi ilaçlar sol kulakta çınlamaya neden olabilir.

Sol kulak çınlaması nasıl geçer?

Kulak çınlamasını tedavi etmek için doktorunuz öncelikle altta yatan nedeni teşhis etmelidir, böylece bu sebebe yönelik bir tedavi uygulayabilir. Altta yatan neden tedavi edildiğinde kulak çınlaması da kaybolacaktır. Bu tür tedavilerden bazıları şunlardır:

1) Kulak kiri temizliği

Eğer kulak çınlaması kulakta kulak kiri birikiminden kaynaklanıyorsa doktorunuz çeşitli cihazlar kullanarak bu kiri çekip alabilir ve semptomların rahatlamasını sağlar.

2) Damar sorunlarının tedavisi

Eğer kulak çınlamasının sebebi bir damar sorunu ise genellikle doktorunuz ilaç tedavisi, ameliyat ve benzeri tedavi yöntemleri önerebilir. Böylece çınlama da ortadan kalkar.

3) İlaç değişimi

Bazı ilaçlar kulakta çınlamaya yol açar, eğer sizin probleminiz de bundan kaynaklanıyorsa doktorunuzla konuşarak ilacınızın dozunu ayarlayabilir ya da ilacınızı değiştirebilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı asla tedavi bitmeden kesmemelisiniz.

4) Gürültü baskılama

Bazı vakalar için kulak çınlaması, beyaz gürültü kullanılarak baskılanabilir ve çınlamanın kişiyi daha az rahatsız etmesi sağlanır. Doktorunuz bunun için size bazı elektronik cihazlar kullanımını önerebilir.

Bunlar genellikle beyaz gürültü makineleri, işitme cihazları, sesi maskeleyen cihazlar gibi aletlerdir ve kulak çınlamasını baskılamayı ya da daha çekilebilir hale getirmeyi amaçlarlar.

5) İlaç tedavisi

Ağır kulak çınlaması vakalarında, yani günlük hayatı olumsuz yönde etkilemeye başlayan vakalarda bazı ilaçlar kullanılabilir. Bunlar genellikle trisiklik antidepresanlar ve alprazolam içeren Xanax gibi ilaçlardır. Ancak bunların da pek çok yan etkisi bulunmaktadır.

6) Ev tedavisi

Kulak çınlaması genellikle tedavi edilemez ancak zamanla bu çınlamaya alışmak ve eskisi kadar rahatsız olmamak mümkündür. Belirtileri daha çekilir kılmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Öncelikle mümkün olduğunca yüksek sesten, kafeinden, alkolden ve nikotinden uzak durmalısınız, bunlar çınlamayı şiddetlendirebilir. Buna ek olarak bulunduğunuz ortamda bir vantilatör çalıştırmak, kısık sesle müzik açmak gibi eylemler de çınlamayı daha az hissetmenizi sağlar.

Stresten uzak durmak da çok önemlidir zira stres kulak çınlamasını şiddetlendirir. Bunun için meditasyon, yoga gibi rahatlatıcı eylemlere yönelebilirsiniz ya da size iyi gelen aktivitelere katılabilirsiniz.

7) Alternatif yöntemler

Bu tür yöntemlerin kulak çınlamasına tam olarak iyi gelip gelmediği kanıtlanamamıştır ancak uygulayan hastalarda olumlu sonuçlar alındığı belirtilmiştir. Bunlardan bazıları akupunktur, hipnoz, çinko takviyesi, B vitamini takviyesi gibi çözümlerdir.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/symptoms-causes/syc-20350156

https://www.healthline.com/symptom/ringing-in-ears
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.