Menu

Sol kol ağrısı nedenleri ve tedavisi


Birçoğumuz kollarında ara sıra bir ağrı hisseder. Kollarımız en sık kullandığımız uzuvlardan biri olduğu için ağrı gibi şikayetler yaşamak sık görülen bir durumdur.

Bu ağrılarınsa en sık rastlanan sebebi sakatlanmalar, iltihaplanmalar, sinir hasarı ya da kalple ilgili durumlardır.

Sol kolda ve dirsekte rastlanan ağrıların kaynağı vücudun başka uzuvları da olabilir. Ayrıca fıtık gibi sorunlar da sol kolda ağrıya yol açabilir.

Bu ağrılar hafif sorunların işareti olabildiği gibi ciddi sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir.

Bu yüzden semptomlarınızı iyi gözlemlemek ve nedenini bilmek sol kol ağrısının tedavisi ve önlem almak için son derece önemlidir.

Sol kol ağrısı neden olur?

Sol kolda ağrıya yol açan birden fazla neden bulunmaktadır, bunların içerisinde artrit yani eklem iltihabı ve başka kronik hastalıklar yer alabilir. Basit bir burkulma, kas sıkışması gibi basit nedenlerden kalp krizine dek birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

kol ağrısı

1) Kalp krizi 

Kan pıhtısı atması ya da koroner atar damarlarda bir yırtılma, kalbin bir kısmına giden kan akışının durmasına neden olabilir. Bu durum yaşandığında kalp kası çok hızlı bir şekilde zedelenebilir. Eğer tedavi edilmezse kalp kası işlevini kaybeder ve ölüm gerçekleşir.

Sol kol ağrısının kalp krizi belirtisi olması için buna eşlik eden diğer belirtiler de olması gerekir. Eğer göğüste ağrı ve sıkışma, boyunda, omuzda, çenede, ensede ağrı, kusma, mide bulantısı, nefes darlığı, bayılma hissi, soğuk terleme ve halsizlik de varsa kalp krizinden şüphe edilebilir.

2) Anjin  

Anjin, koroner kalp hastalığının bir belirtisidir ve kalp kasına yeterince oksijen taşıyan kanın ulaşamaması durumudur. Kalp krizine benzer belirtileri vardır ancak genellikle birkaç dakika içinde kaybolur. Eğer hareket halindeyseniz daha çok kötüleşir, istirahat durumunda rahatlama gösterir.

3) Bursit

Bursa, kemikler ve eklemlerin hareketli kısmı arasında yer alan sıvı dolu bir kesedir. Bu kese iltihaplandığında bu duruma bursit adı verilir. Omuzda görülen bursit tekrarlayan hareket nedeniyle olur ve yaş ile birlikte bursit riski artar.

Hareket ettiğinizde ya da kolunuzun, omzunuzun üzerine yattığınızda ağrı daha çok artabilir. Hatta kolunuzu hareket ettiremeyecek durumda bile olabilirsiniz. Bursit durumunda sol kolda ağrı ile birlikte yanma ve karıncalanma hissi de görülür.

4) Kemiklerde kırılma ya da çatlama

Sol kolda ağrı durumu, kol ya da bilek kemiğinde bir kırılma ya da çatlama belirtisi olabilir ve bu kırıklar ağrıdan başka gözle görülür bir belirti vermeyebilir. Sol kolunuzda, bileğinizde ya da elinizde kırılan bir kemik zamanla giderek şiddetlenen bir ağrıya sebep olur. Diğer belirtileri ise şişme ve uyuşmadır.

5) Fıtık

Diskler omurganız ile kemikleriniz arasında kalan küçük parçalardır. Bu diskler omurganızda yaşanan şokları emerler. Boyun fıtığı ise boyundaki bu disklerden birinin yırtılması ve boyundaki sinirlere basınç yapması sonucu yaşanır.  Ağrı boyunda başlayıp omuza, oradan da kola vurabilir. Buna ek olarak kolda uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi de görülebilir. Hareket edince ağrı artabilir.

6) Sinir ya da sinir kökü sıkışması

Sinir sıkışması sinirin basınca maruz kalması ya da iltihaplanması durumudur. Bu durum bir fıtıktan kaynaklanabildiği gibi travmadan, sakatlanmalardan ya da yırtılmadan kaynaklanabilir.

Sinir sıkışmasının belirtileri boyun fıtığı ile çok benzer, sol kolda uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi görülebilir. Hareket ettikçe ağrı da kötüleşebilir.

7) Rotator manşet yırtığı (omuz manşetinde yırtılma)

 Ağır bir eşya kaldırmak ya da bazı eylemleri sürekli tekrarlamak omzunuzun manşet bölgesinin yırtılmasına ya da bir tendonun yırtılmasına sebep olabilir. Bu durum omzu oldukça güçsüz kılar ve günlük hayatınızı olumsuz etkiler.

Rotator manşet yırtığı uzandığınızda ya da yana yattığınızda daha çok ağrıya yol açar. Kol ağrısı, kolu hareket ettirdiğinizde giderek daha da şiddetlenir. Hatta kolunuzu da güçsüz kılabilir. Kolun hareket hızı da bundan etkilenebilir.

8) Sakatlanmalar

Kolunuzu ya da omzunuzu incittiğinizde ya da burktuğunuzda sol kol ağrısına maruz kalabilirsiniz. Burkulmalar genellikle bağ dokularının gerilmesi ya da yırtılması yüzünden olur. İncinmeler ise kas ya da tendonların gerilmesinden kaynaklanır. Ağır bir şey kaldırınca, kasınıza çok yük bindirince ya da kolunuzun üzerine düştüğünüzde bu durumlar yaşanabilir. Beraberinde morluk, şişme ve kolda güçsüzlük gibi belirtiler verir.

9) Tendinit

Tendonlar, kemik ve kas dokularını birbirine bağlayan yumuşak ve esneyebilen yapılardır. Tendonlar iltihaplandığı zaman bu duruma tendinit denir. Omuzda ya da dirsekte tendinit oluşması sol kol ağrısına yol açabilir. Yaşınız ilerledikçe tendinit riski de artar. Belirtileri ise bursit ile hemen hemen aynıdır.

10) Torasik outlet sendromu

Köprücük kemiğinin altındaki kan damarları travma ya da tekrarlanan sakatlığa bağlı olarak basınca maruz kaldığında bu durum oluşur. Eğer tedavi edilmezse zamanla kötüleşen sinir hasarına sebep olabilir.

Torasik outlet sendromu sol kolda uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlük gibi belirtiler verebilir. Bazı vakalarda kolun şiştiği de görülmüştür. Elde renk değişimi, soğukluk ya da kolda güçsüz nabız atması gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Sol kol ağrısı nasıl geçer?

Tedaviler ağrının nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir:

Eğer kalp ile ilgili bir hastalık varsa ilaç tedavisi, semptom giderici tedavi ve sağlıklı yaşama alışkanlıkları edinmek gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır. Ağır kalp hastalıklarında ameliyat gerekebilir.

Kol kırılmalarında ise kolun şekli düzeltilir ve kemik kaynayana dek kol alçıya alınır. Genellikle kemiğin iyileşmesi birkaç hafta sürer. Çok ciddi kırılma vakalarında ameliyat da gerekebilmektedir.

Sakatlanmalar ve burkulmalarda ise kolu kalp seviyesinden yukarıda tutmak ve dinlendirmek gerekir. Buz tedavisi de uygulanabilir. Bazen bandajlar ya da ateller kullanılır. Fizik terapi de iyi gelebilir.

Bursit, tendinit, sinir sıkışması, fıtık, rotator manşet yırtılması ve torasik outlet sendromu durumunda ise fizik terapi, istirahat, ağrı ve iltihap kesicili ilaçlar kullanılması tedavi için yeterli olacaktır.

Çok şiddetli ağrı durumunda doktorunuza danışmalısınız ve doktorunuz size dilerse ağrı kesici reçete edebilir. İltihaplanma gibi bir durum varsa doktorunuz kortikosteroidler reçete ederek iltihabı tedavi eder. Bu ilaçlar hap, aşı ya da damar yolu ile verme şekilleriyle kullanılabilir.

Dilerseniz ev tedavilerine de başvurabilirsiniz. Kolda ağrı, şişlik ve tutulma durumlarında öncelikle bol bol istirahat etmek ve kolunuzu korumak gerekir. Bunun için fiziksel aktivitede uzak durmanız gerek.

Buz uygulamak ise şişliği ve ağrıyı azaltır. Günde üç kez ağrıyan bölgenin üzerine buz torbası yerleştirin ve 10-20’şer dakika bekletin. İlk 48 saat, ağrıyı arttıracak sıcak banyo, sıcak duş, sıcak su torbası ve alkollü içkilerden kaçının.

48-72 saat sonra eğer şişlik indiyse kolunuza ısı uygulayın ve hafif egzersizler yapmaya başlayın. Dilerseniz hem sıcak hem soğuk kompresi dönüşümlü olarak da uygulayabilirsiniz.

Kola kompres uygulamak ya da kolu elastik bir bandaj ile sarmak da şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Ancak çok sıkı bir şekilde sarmamaya dikkat edin zira bu daha çok ağrı ve şişliğe sebep olur.

Kolunuzu birkaç yastık kullanarak kalp hizasında ya da üzerinde tutmaya çalışın ve aralıklarla buz uygulayın. Böylece ağrı ve şişlik de hafifleyecektir. Eğer mevcutsa yüzüklerinizi, bilekliklerinizi, saatlerinizi ve eliniz ile kolunuzda bulunan tüm mücevherleri çıkarın. Kan akışının engellenmemesi için bu önemlidir.

Ağrıyı azaltmak için kolunuzu nazikçe ovun ve masaj yapın, böylece kan akışının da artmasına yardımcı olacaksınız. Eğer masaj yaptığınızda kolunuz acıyorsa masaj yapmayı bırakın. Kolunuz ağrırken tütün ürünleri kullanmayın. Sigara içmek iyileşmeyi geciktirir ve kan akışını azaltır.

Sol kol ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Eğer aşağıdaki belirtiler varsa derhal acil servise başvurun:

  • Kolda, omuzda ya da sırtta aniden ortaya çıkan ve alışılmadık ölçüde şiddetli ağrı ve sıkışma hissi ile beraber göğüste sıkışma (kalp krizi belirtisi olabilir)
  • Kol ya da bilek kemiğinizde gözle görülür bir deformasyon ya da çıkıntı, kanama ve sakatlanma durumları

Eğer aşağıdaki belirtiler varsa derhal doktorunuza bildirin:

  • Kolda, omuzda ya da sırtta hareket halindeyken görülen ve istirahat halindeyken rahatlayan ağrılar (kalp kasına giden kan akışının azalması yani anjin durumunun belirtisi olabilir)
  • Kolda ani gelişen bir sakatlanma, özellikle de kırılma sesi ile birlikte
  • Kolda aşırı ağrı ve şişme
  • Kolunuzu normal bir şekilde hareket ettirirken ya da kolunuzu indirip kaldırırken zorlanma

Eğer aşağıdaki belirtiler varsa bir doktor randevusu alın:

  • Ev tedavilerine rağmen iyileşmeyen kol ağrısı
  • Kolda ağrı ile birlikte şişme ve kızarıklık

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/pain-in-left-arm#diagnosis

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/tc/arm-problems-noninjury-home-treatment#1
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.