Menu

Şok Nedir ? Şokun Belirtileri Nelerdir ?


sok-belirtileri

Şok nedir?

Şok durumu, vücutta bir takım nedenlerden dolayı aniden meydana gelebilen ve bazı türlerinin kişiye ciddi anlamda hayati risk yarattığı bilinen bir durumdur. Birbirinden farklı belirtileri olan bu durumun en bariz göstergeleri kişinin bir anda nabzında hızlanmanın meydana gelmesi, cildin renginin beyazlaşması, bilincin kapanmaya başlaması, mide bulantıları ve uyku bastırması gibi durumlardır.

Şok çeşitleri nelerdir?

Anafilaktik şok : Kişinin bir olaya ya da duruma alerjik reaksiyon gösterdiği şok biçimleridir. Yani ilaçlardan, böcek sokmalarından veya deniz ürünü vb. yiyeceklere olan alerjilerden bu şok türü geçirilmektedir.

Septik şok : Kişinin kanında uzun süredir ya da kısa süredir de olsa var olan ve artık zehirli toksin salmaya başlayan bakteriler yüzünden geçirilen şoktur. Menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, zatürre vb. hastalıklar bu şok çeşidinin geçirilmesinde tetikleyici rol oynar.

Nörojenik şok : Kişinin ani bir kaza geçirip omurilik zedelenmesi geçirmesi sonucu meydana gelen şok türüdür.

Kardiyojenik şok : Kişinin kalbinde meydana gelen sorunlardan ötürü oluşmuş olan bir şok biçimidir. Bireyin kalbi az kan pompaladığında veya başka bir hasarı olduğunda kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır.

Hipovolemik şok : Kişinin çok kan kaybetmesi durumunda veya vücudundan çok sıvı kaybedilmesi durumunda oluşmaktadır. Bir anda meydana gelen yaralanmalarda kalbin yeterli kanı pompalayamaması durumunda aniden gelişen anemi durumları yaşanan bu şok dönemine sebep olabilmektedir.

Şokun nedenleri nelerdir?

Geçirilen yaralanma sonrası kan damarlarından birinin yırtılması neticesinde bireyin dış kanama ya da iç kanama geçirmesi

Kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi durumların yaşanması

Yanık durumları

Bir şeyden enfeksiyon kapılması

Omurga yaralanmasının geçirilmesi

İshal olma

Tuz kaybı ya da su kaybı yaşama

Zehirlenme

Şokun belirtileri nelerdir?

Bilincin giderek kapanması

Hızlı bir şekilde nefes almaya başlama

Kendini huzursuz ve rahatsız hissetme

Susuzluk hissinin basması

Ciltte bir anda oluşan solgunluk ve ter basması

Dudakların morarmaya başlaması

 
One Response
  1. merve

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.