Menu

Soğan suyunun faydaları (Soğan suyu neye iyi gelir)


Soğan, Allium cinsine ve Soğangiller familyasına dahil olan bir bitkidir. Yakın akrabaları arasında sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı gibi bitkiler bulunur.

Soğanın suyu ise C, B6 ve folik asit gibi vitaminler açısından son derece zengindir. Soğan suyunda ayrıca bol miktarda kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor bulunur.

Soğan suyunda bulunan sülfürün kansere karşı savaşta etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca yine bu suda bulunan krom minerali de kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır.

Kansızlığa iyi gelmesi, saç sağlığına yararları, iltihap önleyici özelliği ve doğal antibiyotik olması gibi birçok özelliği ile gelin soğan suyu ne işe yarar detaylarıyla öğrenelim:

Soğan suyu nelere iyi gelir?

1) Sindirim sistemini destekler

Soğan, inülin adındaki diyet lifi açısından çok zengindir. Bu lif de bağırsaklarda bulunan sağlıklı bakteriler için oldukça iyi bir besin kaynağıdır. İnülin maddesi bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve bağırsaklardaki sağlıklı bakteri oranının güvenli bir seviyede tutulmasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır ve düzenler.

2) Alerjilere karşı korur

Doğal bir antihistamin (alerji önleyici) olan kuersetin maddesi soğanda bolca bulunur, haliyle soğan suyu da astım ve alerjileri önlemede iyi bir yardımcıdır. Soğan suyundaki kuersetin maddesi bağırsaklar tarafından kolaylıkla emilebilir ve diğer besinlerden alınan kuersetine göre çok daha uzun süre kan dolaşımında gezinir.

3) Soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir

Soğan suyunda balgam söktürücü maddeler bulunur ve bu özelliği ile grip, nezle gibi solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Soğanda bulunan uçucu yağ ise mukusu yumuşatır ve fazla sümük oluşumunu engeller. Asırlar boyunca soğan suyu öksürük, bronşit, burun tıkanıklığı ve enfeksiyon tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle soğuk algınlığına karşı koruma için çiğ soğan önerilmektedir. 

4) Kemik sağlığını korur

Soğan suyunun sağlıklı kemiklere kavuşmak için yararlı olduğu bilinmektedir. Yapılan son araştırmalarda soğanın, aşırı kemik kaybını engelleyen bazı maddeler içerdiği tespit edilmiştir. Özellikle menopoz dönemine girmiş ve kemik erimesi riski yüksek kadınlar için soğan suyu oldukça yararlıdır zira osteoporoz riskini azaltır. 

5) Sağlıklı saçlar için birebirdir

Soğan suyunda bol miktarda sülfür bulunur, sülfür ise saç uzamasını destekleyen en önemli maddelerden biridir. Yapılan bir araştırmada saça ve saç derisine haftada iki kez, iki ay boyunca soğan suyu sürmenin saç uzamasını hızlandırdığı tespit edilmiştir. Kokusunu göz ardı etmeniz gerekiyor zira saç için soğan suyu kadar yararlı çok az şey bulunuyor. Saç uzaması için soğan suyu yapmak isterseniz şu adımları izleyebilirsiniz:

1 buçuk çorba kaşığı taze sıkılmış soğan suyu ile 1 çorba kaşığı birayı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saça ve saç derisine nazikçe masaj yaparak beş dakika kadar parmak ucunuzla yedirin. Yarım saat kadar bekletin, bu esnada saçınıza duş bonesi takabilirsiniz. Ardından şampuanınızla güzelce yıkayın. Haftada iki-üç kez kullanabilirsiniz.

6) Cildi güzelleştirir

Soğan, deri dokusundaki kan dolaşımını destekler. Pişmiş ya da çiğ soğan ve soğan suyu yaralara, morluklara hatta kulak ağrısına iyi gelmektedir. Bal ile karıştırdığınız soğan suyu çillerin ve yüzdeki lekelerin giderilmesi için yararlıdır.

7) Şeker hastalığına iyi gelir

Düzenli olarak soğan tüketmek kan şekeri seviyesini düşürmektedir. Yapılan klinik araştırmalarda soğan suyunda bulunan allil propil disülfit maddesinin glikoz seviyesini düzenlediği tespit edilmiştir. Ayrıca içerisindeki krom da glikoz toleransını destekleyerek şeker seviyesindeki ani artışı engeller.

8) Kalp ve damar sağlığını destekler

Düzenli olarak soğan tüketmenin kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Bu, soğandaki sülfür, krom ve B vitamini gibi yararlı maddeler sayesindedir. Soğan suyu tüketmek homosistein seviyesini düşürerek kalp krizi riskini ve kalbe bağlı felç riskini azaltır.

9) Kanserle savaşır

Soğan suyunda çok değişik türlerde sülfit bulunur, bu da olağan dışı büyüyen dokuların yani tümörlerin oluşumuna karşı koruyucu görevi görür. Düzenli olarak soğan ve soğan suyu tüketmek yemek borusu kanseri, renal hücreli kanser, meme kanseri, prostat kanseri ve larinks kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

10) Ağız ve diş sağlığını korur

Soğan suyunda bulunan anti bakteriyel içerikler ağız enfeksiyonlarını ve diş çürümelerini önlemektedir. Araştırmacılar çiğ soğanı üç dakika kadar çiğnemenin ya da soğan suyu ile gargara yapmanın ağızdaki tüm zararlı bakterileri öldürdüğünü doğrulamıştır. Buna ek olarak diş ağrısı çektiğiniz zaman ağrıyan dişe bir parça soğan bastırmak da ağrınızı alacaktır.

11) Kansızlığı (anemi) giderir

Anemi, bir insanın vücudundaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalması durumudur. Eğer bir kişi kansızlık sorunu yaşıyorsa normal insanlara göre daha az kırmızı kan hücresi vardır. Soğan ve soğan suyu tüketmek ise, içeriğindeki demir sebebiyle kansızlığa iyi gelecektir zira demir minerali, kan hücrelerinin üretilmesi için gerekli olan koşulları sağlamaktadır.

12) Hafızayı güçlendirir

İyi bir hafıza için soğan suyu içebilirsiniz. Soğan suyu sinir sistemini güçlendirir ve hafızanızı kuvvetlendirir. Soğan suyu tüketmek kan dolaşımını düzenler ve beyne daha iyi kan gitmesini, daha hızlı ve kolay düşünebilmeyi sağlar. Günde bir bardak soğan suyu içmek hafızanızda doping etkisi yaratacaktır.

13) Katarakta iyi gelir

Bir insan 80 yaşına gelene dek katarakt geliştirme ihtimali yüzde 50 civarındadır. Gözdeki ince, filmsi tabaka her geçen yıl daha da kalınlaşır. Özellikle kırmızı soğan suyu içmek ise katarakt gelişimini önlemektedir. Indian Journal of Ophtalmology dergisinin yayınladığı bir araştırmada soğan suyunun çeşitli tür kataraktların oluşumunu engellediği belirlenmiştir. Ancak çalışmalar hayvanlar üzerinde yapıldığı için insanlarda da aynı sonuçların elde edilip edilmeyeceği henüz net değildir.

Soğan suyu nasıl yapılır?

Katı meyve sıkacağı kullanarak soğan suyu hazırlamak en hızlı ve kolay yoldur. Ancak eğer evinizde katı meyve sıkacağı bulunmuyorsa soğanları küçük küçük doğrayıp bir rondo ya da blender aracılığıyla parçalayarak suyunu süzüp içebilirsiniz.

Soğan suyunun zararı var mı?

Çok fazla miktarda soğan suyu tüketmenin sağlığa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Eğer soğan suyu çok fazla tüketilirse midede tahribata yol açabilir. Bu kötü sonuçların önüne geçmek için soğan suyunu az miktarda, abartmadan tüketmek gerekir.

Bazı kişilerde soğan suyu mide bulantısı ve kusmaya da yol açabilmektedir. Doğrudan soğan suyunu cilde sürmek de hassas ciltli kişilerde tahrişe ve alerjiye sebep olabilir, bu yüzden soğan suyunu cilde uygulamadan önce küçük bir bölgenize sürüp test etmeniz önerilir.

Kaynaklar:

https://www.healthambition.com/health-benefits-onion-juice/

http://www.stylecraze.com/articles/best-benefits-of-onion-juice/#gref

http://www.tophealthremedies.com/15-health-benefits-of-onion-juice/

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. serdar
 3. yusuf
 4. salise
 5. Kasim Karaman
 6. Mühendis
 7. Hüsamettin Artem
 8. Halil İbrahim Gökdeniz
 9. Mehmet Aydın Öncülay
 10. Osman Bayındır
 11. Burhan Çabukoğlu
 12. Ogan Tunalı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.