Menu

Skolyoz Nedir ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Skolyoz nedir?

Skolyoz, omurgada meydana gelen bir rahatsızlıktır. Omurganın sağa ya da sola eğrilmesi skolyoz rahatsızlığını oluşturur. Skolyozu bir hastalıktan ziyade bir bulgu olarak değerlendirmek daha bilimsel olacaktır. Çünkü sağlıklı bir omurgada biçimsel bir deforme oluşması tam olarak hastalık olarak nitelendirilmemelidir. Skolyoz, çeşitli  hastalıkların sebep olabileceği bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabilecekken, her yaştaki insanda ve vücudun birden farklı bölgesinde meydana gelebilir. Aynı skolyoz rahatsızlığına yakalanan bireylerin hastalıklarının seyir evresi aynı geçmeyebilir. Bu sebeple skolyozun genel değil kişiye özel tedavi çeşitleri vardır.

Skolyozun belirtileri nelerdir?

Omurganın yana doğru eğriliği

Omurganın öne ya da yan tarafa eğriliği

Omuzlardan birinin ileriye doğru kayması

Omuzların ve kalçaların görüntü olarak orantısızlaşmaya başlaması

skolyoz-nedir-3

Yorgunluk

Nefes darlığı sıkıntısı

Sırt ve bel ağrılarının sıklaşması

Skolyozun tedavi yöntemleri nelerdir?

Skolyoz rahatsızlığının tedavi sürecine başlanırken öncelikle rahatsızlığın yüzdesinin ne kadar olduğunu öğrenmek için bir omurga röntgeni çekilir ve duruma bakılır. Eğriliğin kaç derecede olduğu, skolyozun ne tip olduğu ve sorunlu kemiklerin büyümesinin ne aşamada olduğu tespit edilir. Tedavi sürecine ne kadar erken başlanırsa tedavinin olumlu olarak sonuçlanması o kadar yüksek olacakken bir de erken teşhisin bu rahatsızlığın üzerindeki önemine dikkat çekmek gerekir. 3 tip tedavi yöntemi olan bu rahatsızlığın tedavi aşamaları ise şunlar;

Gözlem aşaması:20 derecelik bir eğimin altında kalan ve iskelet gelişimini yavaş yavaş tamamlayan çocuk hastalarda gözlem aşaması uygulanır. Belli aralıklarla kontrole gelen hastalar bu süreçte dans, spor ve egzersiz yaparak tedavi süreçlerinin gerekliliklerini yerine getirirler.

Korse tedavisi aşaması: 25 derecelik bir eğimin üzerine çıkan hastalarda korse tedavisi kullanılır. Korse tedavisinde hastalık gerilemez, sadece oranın daha da artmaması için sabitleyici özellik olarak kullanılır. Çünkü genelde bu oranlara sahip olan çocuk hastalarda kemik gelişimi devam ediyor olacaktır. Kemik gelişimine daha çok uzun yıllar olan çocuk hastalarda ve eğimi 40 derecenin de üzerine çıkan hastalarda korse kullanımı bir etki yapmaz.

Cerrahi tedavi aşaması: 50 derecelik bir eğimin üzerine çıkan hastalar mecburen cerrahi tedavi görmek zorundadırlar. Çünkü bu orandaki bir eğim, eğer ki hasta, çocuk yaştaysa büyüme sürecini tamamladıktan sonra da artmaya devam eder. Bu cerrahi tedavide sırta ya da bele, vidalar ve çubuklar yerleştirilerek omurgada düzeltmeler yapılır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.