Menu

Siyah kumlu en iyi 7 plaj


siyah kum plajları

Siyah kum, sıcak lav ve deniz suyu arasında meydana gelen şiddetli etkileşim nedeniyle oluşmaktadır. Birçok siyah kumlu plaj, güneşlenmek veya diğer geleneksel plaj aktiviteleri ( geleneksel beyaz kumlu plajlar daha fazla ısıyı emerler ) için ideal değildir.

Siyah kum plajlarının gerçeküstü egzotik bir havası da vardır.

İşte, siyah kumlu en iyi 7 plaj;

punaluu plajı


1. Punaluu Plajı, Hawaii: Bu plaj Kilauea volkanından gelen erimiş lavlarının serin denize akması ve deniz suyu tarafından ufak parçalara bölünmesi ile meydana gelmiştir. Plaj yüzme, güneşlenme, dalış yapma, balıkçılık ve yeşil deniz kaplumbağalarını seyretmek için ideal bir ortam sağlamaktadır. Plajdan hatıra olsun diye bile siyah kum çıkarmak yasaktır.

vik plajı


2. Vik Plajı, İzlanda: İzlanda’nın güney kıyılarında yer alan Vik plajı, Katla Yanardağının üstünde Mydalsjökull buzulunun alt kısmındadır. Bu düz ve siyah plaj sıcak lavların okyanusa akması ve ufak parçalara bölünmesi ile oluşmuştur. Vik plajı, Reykjavik’e yaklaşık 110 km mesafededir ve palyaço gagalı Puffins kuşlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

black sands plajı


3. Siyah Kum Plajı, Kaliforniya: Kuzey Kaliforniya’nın Coast Shelter Cove kasabasında bulunan plaj 9 km’lik bir uzunluktadır. 2 milon dönümlük Redwood ormanı ile çevrili olan bu plaj yüzmek için gelenleri değil, daha çok sörf için gelenleri ağırlamaktadır.

kehena plajı


4. Kehena Plajı, Hawaii: Hawaii adalarında dünyanın en ünlü bazı siyah kumlu plajları bulunmaktadır. Big İsland Puna bölgesinde yer alan bu dar plaj Hawaii’deki opsiyonel plajlardan biridir. Burada oldukça falza yunus balıklarını gözlenlemek mümkündür ve Dolphin Beach adı verilmektedir. Hindistan cevizi ve İronwood ağaçları ile gölgelenen bu plaj da lavların denize akması ve ufalanması sonucu oluşmuştur.

black sands plajı alaska


5. Siyah Kum Plajı, Alaska: 250 metre uzunluğundaki bu siyah kum plajı, tidewater buzulları, şelaleler, yeşil yamaçlar ve egzotik yaban hayatı ile çevrilidir. Bu plaj yılın sıcak aylarında deniz kayakçılarının sevdiği ve rağbet gösterdiği bir yer özelliğindedir.

cahuita plajı


6. Cahuita Plajı, Kosta Rika: Kosta Rika’nın kuzey Pasifik bölgesinde yer alan bu siyah kumlu plajlar volkanik lavların oluşturması ile ortaya çıkmışlardır. Sörfçüler için büyük dalgaların oluştuğu bu bölgede, yüzme için küçük koylardan oluşan siyah kumlu başka plajlar da bulunmaktadır.

santa domingo plajı


7. Santo Domingo Plajı, Filipinler: Filipinler de volkanik aktivitelerin oluşturduğu siyah kumlu plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Bacacay ve Tiwi kasabaları siyah kumları ve güzel bozkırları ile bilinmektedir. Santa Domingo plajındaki siyah kum ve kristal mavisi su, başka bir dünyadaymış gibi keskin bir karşıtlık ve egzotiklik sergilemektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.