Menu

Sivrisineklerden en kolay kurtulma yolları


sivrisinek baş

Sivrisinekler dünyada en fazla ölüme neden olan canlılardır. Sivrisineklerin virüs taşıyan ve hastalık yapan türleri ülkemizde yaşamamaktadır. Fakat, yurt dışına seyahat ediyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır.

Sivrisineklerin sadece dişileri sokar, erkekleri ise bitkilerden beslenirler. Sivrisinekler hakkında yapılan araştırmalarda bu canlıların çok komplike ve avını iyi tanıdığı da ortaya çıkmıştır.

sivrisinek1


Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, sivrisinekler en çok O grubu kanı çok cazip bulmaktadır. Bir sivrisinek ısıracağı kişinin kan grubunu o kişinin vücudunda salgılanan kimyasallara göre tespit etmektedir. Kan grubunuz O grubu ise sivrisinekler sizi daha çok tercih edecektir. Hamilelikte vücudun sıcaklığının artması nedeni özellikle hamileliğin son aylarında sivrisinekler sizi daha çok tercih edecektir.

sivrisinek2


Yapılan araştırmalarda sık nefes aldığımızda saldığımız karbondioksit sivrisinekleri bize çekmektedir. Bu nedenle yapılan egzersizler ve terlemek sivrisineklere karşı sizi savunmasız yapıyor. Bu noktada önerilen şey, terlediğinizde hemen banyo yapmak ve kurulanmak, mümkünse hareketleri yavaşlatmaktır. Kalabalık bir ortamda çok daha fazla karbondioksit salınımı olacağından kalabalığın ortasında durmakta fayda vardır. Çünkü sinekler genelde çemberin dış kısmına saldırırlar.

sivri3


Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için; Uzmanlar, siyah ve koyu renklerin tercih edilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Kıyafet seçimlerinizde genelde açık renkler ve özellikle sarı renk kullanmakta fayda var.  Çünkü, koyu renkler sivrisinekleri çok daha fazla çekmektedir. Terlediğinizde üstünüzü değiştirmek ve kurulanmak bir diğer öneridir.

sivri4


Sivrisinekleri uzak tutmak için mümkün olduğunca bahçeniz varsa çimleri biçmek ve çalılıkları ortadan kaldırmak gereklidir. Çünkü sivrisinekler, karanlık ve nemli olan ortamları çok severler. Bu nedenle bahçenizi düzenli tutun, balkonunuzda bitkileriniz varsa budayın.
Son 50 Yorum
  1. Murat
  2. NUR
  3. Hüseyin
    • lale

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.