Menu

Sivilcenin zararları sivilce tedavisi


sivilce tedavi

Sivilcenin zararları sivilce tedavisi

Ciltte yağ bezlerinin fazla çalışması ile tıkanması ve bakteriler ile enfekte olması ile oluşan sivilceler, tüm insanların hayatlarının bir döneminde yaşadığı sorundur. Sivilce oluşumunun pek çok nedeni vardır. Ama genellikle ergenlik çağlarında hormonların artması ile sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.

Sivilceler genelde yüz, boyun, göğüs, sırt ve kalçalarda görülürler. Yüz bölgesi en fazla dikkat çeken bölge olduğundan rahatsızlık vermektedir. Dermatologlar genelde deri hastalığı olarak kabul etseler de alt yapısında farklı nedenler de olmaktadır. Sivilceler aslında genetik bir mirastır. Bununla birlikte stres, hormonal bozukluklar, bazı ilaçlar ve kozmetik kullanımı da faktörler arasındadır. Genel olarak sivilceler kendiliğinden iyileşirler fakat sıkma işlemi yaparsanız kalıcı izler bırakabilirler. Uzun süre geçmeyen sivilceleriniz varsa bir dermatoloğa başvurmak gereklidir. Sivilce tedavisi kalıcı bir tedavi değildir. Zamanla geçen sivilceler tekrarlayabilir. Bu nedenle sivilce tedavisinde sabırlı olmak gereklidir.

Sivilce tedavisi

Bugün sivilce tedavisinde pek çok losyon ve krem kullanılmaktadır. Tedavi cilt yüzeyi, hormon tedavisi ve ilaç tedavisi şeklinde yapılmaktadır. Sivilce tedavisi kişiye özeldir. Size uygun olan tedavi başkasına yarar sağlayamayabilir. Hatta sivilceleri çok fazla arttırabilir. Sivilce tedavisine başlamadan önce hekim tarafından tahliller yapılarak hormon dengesi kontrol edilir. Cilt yapısı ayrıntılı incelemeye alınır. Bundan sonra size ağızdan ilaçlar veya antibiyotikli kremler verilir. Esas olan sivilcelenme deki iltihapların azaltılması ve yok edilmesidir. Ayrıca doktor size bol su içmenizi ve egzersiz yapmanızı önerecektir. Sağlıklı beslenmenin sivilce oluşumunda etkisi büyüktür. Son yıllarda kullanılan bitki tedavileri ile sivilce oluşumu engellenebilir veya yatıştırılabilir.

Bitkisel sivilce tedavisi

Sivilce tedavisinde en sık ve etkili olan aspirin ile yapılan maskedir. Bu maskeyi hazırlamak için 5-6 adet aspirin ve 100 gr. kadar alkol kullanılır. Aspirinleri iyice ezin ve alkolle karıştırarak 3 gün bekletilir. Bu maske her gün yüze yayılır ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletilip ılık su ile durulanır.

200 gr. suya bir tutam sarı kantaron bitkisi katılarak karışım kaynatılır. Posa kısmı soğutulur ve içine kil ve elma sirkesi eklenerek sivilcelere sürülür. Karışımı 20-25 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın.

1 yemek kaşığı gül suyu, bir yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Sivilcelerin üstüne sürülür, 20 dakika bekletilip yıkanır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.