Menu

Sirkencübin Nedir ? Nasıl Yapılır ?


sirkencubin-serbeti

Sirkencübin hakkında bilgi

Farsçadan gelen kelimeler olan “encübin” (bal anlamına gelmektedir) ve “sirke” sözcüklerinden meydana getirilmiş bir içecek olan sirkencübin şerbeti, geçmiş dönemlerde Osmanlı mutfağında çok sık kullanılan bir ürün olmuştur. O dönemlerde şeker daha pahalı bir ürün olduğu için, genelde Anadolu’da yapılan sirkencübin içeceklerine pekmez ve bal eklenmiş; eklentiler sıklıkla böyle devam ettiği için artık bu içeceğin ana maddesi bu iki ürün olarak kalmıştır.

Tarifin böyle kalması kimseyi rahatsız etmemiş çünkü bahsedilen içeriklerin vücuda ayrı ayrı pek çok faydası olduğu gerçeği göz önüne konulmuştur. Bu karışım çok uzun bir dönem halk tarafından daha genel hastalıklar üzerinde alternatif tıp alanının bizlere sunduğu çok iyi bir şifa kaynağı olarak kullanılmaya devam etmiş, günümüzde dahi hala çoğu Osmanlı minvalinde ürünler satan yerde satılmaktadır.

Osmanlı döneminde bu faydalardan en iyi şekilde yararlanmak adına, özellikle Ramazan ayına denk gelen dönemde bol bol bu karışımdan tüketilmiştir.

Sirkencübin şerbeti faydaları nelerdir?

Şerbet tüketildiğinde uzun süreli tokluk hissi yaratmaktadır.

Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Özellikle açken tüketilmesi zayıflamaya yardımcı olur.

Kabızlık sorununu yok eder.

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Vücudun ihtiyaç duyduğu B vitaminini içermektedir.

Sirkencübin şerbeti nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

5 su bardağı miktarında su

5 yemek kaşığı miktarında bal

5 yemek kaşığı miktarında sirke

Hazırlanışı:

İlk önce elinizdeki beş su bardağı suyu bir sürahiye boşalttıktan sonra, beş yemek kaşığı sirkeyi bu suyun içerisine ekleyip üzerine de beş yemek kaşığı bal koymamız yeterli olacaktır. İyice karıştırdığımız bu malzemeleri dolaba koyarak soğumasını beklememiz ve o şekilde tüketmemiz yeterlidir.
Son 50 Yorum
  1. Huseyin
  2. yakup gedik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.