Menu

Sinüzitin zararları ve tedavisi


baş

Yüzümüzde bulunan sinüs boşluklarına dolan iltihaplar nedeni ile oluşan hastalıklara sinüzit denilmektedir.

Göz ve beyine olan yakınlığı nedeniyle sinüzit tedavi edilmezse, körlük, menenjit, beyin tümörlerine kadar varan ciddi sağlık sorunları oluşuyor.

İşte, sinüzitin zararları ve tedavisi ;

1


Yaşanan basit soğuk algınlıkları sinüzite dönebilmektedir. Bu nedenle soğuk algınlığına karşı önlemler alınmalıdır.  Alerji rahatsızlıkları olan insanlarda sinüzite karşı dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun dışında sigara ve alkol kullananlar ve burunda kemik eğriliği gibi anatomik bozuklukları olanlar sinüzite dikkat etmesi gerekenlerdir.

2


Bakteri nedenli iltihaplar ile oluşan sinüzit tedavisinde antibiyotikler önemli ilaçlardır. Genelde 2 haftalık antibiyotik tedavisi ile hastalık tedavi edilebilmektedir. Kronik sinüzitte, mutlaka altta yatan bir hastalık vardır. Bu hastalığın teşhisi ve tanısı konulmalıdır.

3


Hastalığın kronikleştiği ve ilaç tedavisine yanıt vermediği durumlarda, cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Enfeksiyon, göze, beyne ve kemiklere yayılmışsa cerrahi tedavi yapılmak zorundadır. Endoskopik sinüs cerrahisi denilen bir yöntem uygulanmaktadır. Bu operasyonlar ile %90-95 civarında tedavi sonuç sağlamaktadır.

4


Sinüzitten korunmak için ; Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin. Islak saçla dışarıya çıkmayın ve banyo sonrası saçlarınızı kurutun. Klima kullanırken dikkatli olun, nemi düşük kuru havalı bölgelerde yaşamaya çalışın.

5


Bildiğimizin aksine baş ağrıları, geniz akıntısı sinüzit belirtisi değildir. Her hangi bir ameliyat sonra sinüzit gelişmez. Sinüzit bir enfeksiyon değildir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.