Menu

Sinüzit Belirtileri Nelerdir ? Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir ?


sinuzit-hastaligi

Sinüzit hakkında kısa bilgi

Göz çevresi, şakaklar, alın bölgesi ve burun bölgesinde bulunan ve içi havayla dolan boşluklara sinüs adı verilir. 15 ile 20 adet arasında bulunan sinüslerin irili ufaklı olanları da mevcuttur. Bahsedilen sinüsler, kafatasımızda bulunan kanallar sayesinde buruna açılmakta ve bu alandan aynı zamanda burun mukozası da geçmektedir.

Mukozada üretilmiş olan salgı burnun içine akmakta ve bölgenin hem nemli hem de sıcak kalabilmesini sağlamaktadır. Ancak bahsedilen mukozada iltihaplanma meydana gelirse sinüzit hastalığının oluştuğundan bahsetmek mümkün olur. Sinüzitin kendi içerisinde kronik sinüzit ve akut sinüzit olmak üzere iki ayrı türü bulunmaktadır.

Kronik sinüzitin belirtileri nasıldır?

Kronik sinüzitte ağız kokusu, iltihap barıındıran akıntılar, ilerleyen dönemlerinde çok ciddi baş ağrıları, gündelik yaşamda kendini sürekli yorgun hissetme ve burundan kan içeren akıntıların gelmesi gibi belirtiler meydana gelmektedir.

Akut sinüzitin belirtileri nasıldır?

Ateşin yükselmesi durumu, baş ağrılarının başlaması, halsizlik yaşanması ve üst solunum yolu enfeksiyonu oluşması akut sinüzitin belirtilerindendir. Bunun haricinde geniz akıntısı, burunda kanamaların meydana gelmesi, öksürük gibi problemler de bu bahsettiğimiz diğer problemlerin yanında akut sinüzitte sık sık ortaya çıkan durumlardır.

Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Tedavi süreçleri akut sinüzitler için veya kronik sinüzitler için farklı şekillerde ilerleyebilmektedir. Öncelikle akut sinüzit hastalığının tedavisine bakıldığında, ilaç tedavisinin gerekli olduğu gözlemlenmektedir. Antibiyotik kullanımları doktorların uygun gördükleri dozlarda ve genelde 10 gün ile 3 hafta arasında bir sürede kullanılmaktadır.

Buradaki en önemli kısım, hastaların antibiyotik kullanımını kendi isteklerine göre bırakmamalarıdır. Çünkü uzun süre antibiyotik kullanmaktan sıkılıp bırakan kişiler, bir süre sonra tekrardan akıntının gelmesine neden olmaktadırlar. Bununla birlikte alerji hapları, burun spreyleri ve akıntıyı geçirebilmek için özel spreyler de devreye girebilmektedir.

Konu kronik sinüzite gelirse de, ilk önce ilaç tedavisi uygulandığı ardından da eğer gerek duyulursa / hastalık tekrarlarsa cerrahi ameliyat durumu ortaya çıkartılmaktadır. Zaten cerrahi tedavi uygulandığında bu uygulamanın başarı oranı 9 /10 şeklinde olmaktadır. İster yetişkin yaştaki bireyler ister de çocuk yaştaki bireyler bu hastalıktan muzdarip olduklarında doktor gerek gördüğü takdirde kolaylıkla ameliyat olabilmektedirler.

Sinüzitten korunmak için neler yapılmalıdır?

Soğuk algınlığı hastalığına yakalanmamaya özen gösterilmelidir.

Islak saçlarla asla dışarı çıkılmamalıdır.

Dumanlı ve burnu yoracak kapalı alanlarda bulunulmamalıdır.

Çok uzun süre klima altında kalınmamalıdır.

Hava olarak çok kuru yerlerde bulunulmamalıdır.

Sigara asla kullanılmamalı, kullanılıyorsa da acilen bırakılmalıdır.
Son 50 Yorum
  1. mehmet
  2. adsiz
  3. nejla
  4. kısmet
  5. ebru
    • metin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.