Menu

Sinirsel Kolitin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?


sinirsel-kolitin-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir

Sinirsel kolit nedir?

Kolit rahatsızlığı, tıbbi olarak kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanmalara verilen genel addır. Tıp dilinde herhangi bir hastalığın sonuna ”it” eki koyulması o hastalığın alakası olduğu organın iltihaplı ve ağrılı bir süreçten geçmesi anlamına gelir. Ancak buradaki sinirsel kolit, iltihaptan ziyade bir sinir-stres durumundan kaynaklı ortaya çıkabilen sinirsel bağırsak rahatsızlıklarını ifade etmektedir. Vücutta aşırı sinirsel gerginlik olduğu noktada bağırsaklarda büyük dengesizlikler meydana gelir. Yaşanılan mutsuzluklar ve moral bozuklukları, bağırsakların işleyiş ritmini bozar. Sinirsel kolit %99 oranında sinir ve stresten olduğu gibi bunun dışında mikroplar ve virüslerden kaynaklı kolit hastalıkları da bağırsaklarımızda görülebilir.

 

Sinirsel kolit belirtileri nelerdir?

Ruhsal gel-gitler

Üzüntü ve stres durumları

Sinir atakları

Karın bölgesinde aşırı şişkinlik

Gaz ağrısı

Kabızlık

İshal olma

sinirsel-kolit-belirtileri

Karın ağrısı

Tansiyon fırlamaları

Çarpıntı

Tuvalete çıkma ritüelinin bozulması ( sık sık ya da çok az çıkma)

Bir anda ve dayanılmayacak bir şekilde bastıran tuvalete çıkma isteği

Sık sık geğirme

Midede ekşime, bazen de yanma hissi

Cinsel isteksizlik

Bulantı ve bazen kusma

 

Yukarıda bahsettiğimiz sinirsel kolit hastalığının tüm nedenleri tek bir sonuca bağlanmaktadır. En ufak üzüntü, endişeli ruh hali ya da gerginlik bu kişilerde anında bağırsağı etkileyerek hastalığın başlamasına sebep olur. Yaşanan bir takım ruhsal travmalar bağırsaklardaki kasların ani bir şekilde sıklıkla kasılmasına ve bu kasılmalar sonucu bağırsaklardaki salgıların dengesiz bir şekilde salgılanmasına neden olmaktadır. Sinirsel kolit hastalığı yaşamsal bir tehlike oluşturacak bir hastalık olmamasıyla beraber size yaratacağı tek dezavantaj; günlük yaşam standartlarınızı olması gereken rutinde gerçekleştirememenize ve enerjinizin oldukça düşmesine sebep olmasıdır. İş hayatınızda, iş temponuzda, sosyal yaşantınızda yaşayacağınız kolit rahatsızlıklar, bünyesel sıkıntılardan dolayı keyfinizi kaçıracak ve size biraz güçlük yaşatacaktır. Bunun dışındaki gaz problemleri de bu durumların cabası olacaktır. Toplum içerisinde aniden bastıran gaz atakları ya da karın ağrıları pantolonunuzu gevşetme ihtiyacı hissettirse de belki müsait bir alanda olamayacak ve bunun huzursuzluğunu da siz taşıyor olacaksınız.

 

Sinirsel kolitin tedavisi nasıldır?

Yoğurt, kefir ve buna benzer ürünler kullanarak bağırsaklarda bulunan prebiyotik bakterilerin çalışmasına destek olabilirsiniz. Kullanacağınız bu ürünler bağırsaklarınızdaki şişkinlik ve gaz sorununu yavaş yavaş düzeltmeye başlayacaktır.

Yoğurt ve kefirin dışında eczanelerden satın alabileceğin prebiyotik ilaç kapsülleri de sıkıntılarınız için bir çözüm yolu olabilir. Tuvalet ihtiyacınızı gidermeniz açısından sizi bir düzene sokacaktır.

Özellikle ağrılarınızın giderek yoğunlaştığı ve sürekli kramp ataklarınızın olduğu bir dönemde, bu kapsüllerden özellikle içeriği nane yağı içerenlerinden kullanmanız bağırsaktaki kaslarınızı gevşetecek ve bağırsak problemleriniz azalmaya başlayacaktır.

İshal geçirdiğiniz dönemde sinirsel durumdan ziyade ilk yapmanız gereken porsiyonlarınızı biraz küçültmek ve yavaş yemek yemek olmalıdır. Yavaş ve ufak ufak porsiyonlarla yemeğinizi yemek size çok yardımcı olacaktır. Ve böyle bir dönemde mümkün olduğunca iş başında, özel hayatınızda dinlenirken vs. atıştırmalık bir şeylerden yemekten uzak durmak bünyeniz için yararlı olacaktır.

Ceviz, fındık ve badem bağırsak problemleri için altın değerinde olan doğal şifa yöntemleridir. İçeriğindeki yüksek değerde omega-3, vitamin, mineral ve daha bir çok faydalı enzim bulunan bu üç kuru yemiş çeşidi bağırsağınızdaki gaz ve kasılmalara tedavi edici bir yöntem olacaktır.

Ve tabi ki bu süreçte en önemli olan, bu hastalığı tetikleyen ana unsur sinir ve stresten uzak kalabilmek. Takıntılı ve rahatsız ruh halinden çıkıp daha sakin, daha kabullenici ve daha akışına bırakabilecek bir düşünce yapısına sahip olabilmeniz bağırsağınızdaki rahatsızlığı çözebilecek en önemli yöntemlerden biri.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.