Menu

Sık Acıkmanın Nedenleri Nelerdir ? Kan Şekeri İle İlgisi Var Mı ?


sik-acikma-nedenleri

Çok sık acıkma hissi neden yaşanır?

Çağımızda çoğu bireyin kendi günlük yaşantısında karşılaştığı sorunlardan bir tanesi çok sık acıkır hale gelmektir. Yeterli bir şekilde gün içindeki öğünlerde beslenmeler yapılsa da öğünden çok kısa bir süre sonra kişiler kendilerinde bastırılamaz bir açık hissedebilmektedir. Bu açlığı bastırmak için düşünmemeye çalışsalar da bu süreçlerde baş dönmeleri, titremeler, sinirli olma gibi reaksiyonların da ortaya çıktığı görülür.

Bu tip belirtilerin neden yaşandığı araştırıldığında, ortaya bir kaç neden çıkmaktadır. Bunlar hem hormonlarla ilgili olan hem de bir yandan psikolojik olarak insanları etkileyen durumlardır. Örnek verilecek olursa, hayatı sürekli olarak bir stres içerisinde geçen kişilerin beslenme sıklıkları normal psikolojideki insanlara nazaran farklılıklar gösterebilmektedir. Buradan kasıt, bu tip insanlar ya normalden çok daha fazla yemek yemekte ya da çok daha az yiyerek sonuç olarak vücudun dengesini bozmaktadırlar. Dengesiz beslenen vücudun da şeker dengesi bir süre sonra bozularak vücutta bir takım rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Bunun dışında vücuda yeterli bir şekilde su ve diğer sıvılardan alınamamasının sonucunda da ani acıkmalar meydana gelebilmektedir. Çünkü bizler her ne kadar fark etmesek de gün içerisinde tükettiğimiz sıvılar midemizi doldurduğundan tokluk hissini arttırmakta, tüketilen her bir sıvı da midemizde acıkmamızı geciktirici öğeler olarak yer almaktadırlar.

Acıkma hissinin kan şekeriyle bağlantısı nedir?

Vücudumuzda bizlerin farkında olmadığı şeker hastalığı bulunuyorsa, sürekli olarak açlık hissi yaşamamız oldukça doğaldır. Bunun nedeni, vücutta kan şekeri değerleri düştüğünde adrenalin daha işlevli çalıştığı için direkt olarak halsizlik, baş dönmesi, titreme, sinirli olma gibi yan etkiler de görülerek hemen başka bir tatlıyı yeme ihtiyacının peşine düşülebilmektedir. Tabi bu durum sürekli olarak meydana gelmeye başlayınca, vücutta şeker hastalığının getirdiği ciddi hastalıklar da peyda olabilir.

Sıklıkla acıkma durumu düşünüldüğünde, ilk olarak şeker hastalığından şüphelenildiği için geç kalınmadan kan şekerinin kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Eğer ki acıkma sorunu şeker hastalığından kaynaklanıyorsa da geç kalınmadan tedaviye başlanmalıdır.

Bunun dışında kişilerin sürekli acıkma hissine kapılmasına neden olacak şeylerden biri de sıklıkla içerisinde yoğun şeker bulunan ürünlerden tüketmeleridir. Çünkü çok fazla şekerli besin veya direkt olarak şeker tüketmek, yiyeceğin yapısından da kaynaklı olarak mideyi sürekli bir şekilde acıkmışlık hissine sürüklemektedir.

Acıkma hissinin kan şekeriyle ilgili olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bireylerin aşırı acıkmalarının altında yatan ana sebepler araştırılırken, ilk olarak hipoglisemiden yani şekerle ilgili bir sorundan şüphelenildiği için açlık ve tokluk şeker düzeylerine ve açlık tokluk insülin düzeylerine doğru tetkiklerle bakılmalıdır. Eğer bu noktadaki yapılan testlerde değerler hipogliseminin olduğuna işaret ediyorsa hemen bir doktor kontrolünde yeni beslenme düzeni, egzersiz düzeni ve yaşayış düzeni elde edilmelidir.
One Response
  1. beyza

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.