Menu

Dereotunun faydaları nelerdir?


dill-2500-56a20f953df78cf772718536

Dereotu yüzlerce yıldır sofralarda ve tedavi amacıyla kullanılmıştır. Hem dereotu sapı hem de dereotu tohumları besin olarak tüketilmektedir. Dereotu yalnızca keskin, güçlü ve lezzetli bir aroma vermekle kalmıyor, ayrıca sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor.

Dereotu içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, amino asitler ve flavonoidler sayesinde insan sağlığına son derece yararlı bir bitkidir. Dereotunda yüksek oranda A ve C vitamini ile folik asit, demir ve manganez bulunmaktadır.

Dereotunun faydaları nelerdir?

İşte dereotu nelere iyi gelir sorusunun cevabı:

1) Dereotu sindirime yardımcıdır

Dereotu iştah açıcı bir bitkidir ve sofralarda sıklıkla kullanılmaktadır. Dereotunda bulunan sağlıklı yağlar sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına ve sindirim sularının fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu yağlar ayrıca bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayarak kabızlığı da önlemektedir. Bu özelliğiyle dereotu hemoroide de iyi gelebilir.

2) Dereotu uykusuzluğu önler

Dereotunda bulunan sağlıklı yağlar güçlü ve özel etkilere sahiptir. Bu yağlar rahatlatıcı ve uyku getirici etkileri sayesinde vücudu rahatlatır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Dereotunun içinde bulunan falvonoidler ve B vitamini kompleksi sakinleştirici etkisi bulunan enzimlerin ve hormonların salgılanmasını tetikler ve iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.

3) Dereotu kemik sağlığına faydalıdır

Dereotunda kalsiyum bulunmaktadır ve bu kalsiyum kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur. Dereotu özellikle yaşlanmaya bağlı kemik erimesi yaşayan kişilerin kemik sağlığı için çok faydalı bir besindir. Ayrıca dereotunun kemik kırılmaları ya da çatlamalarının da iyileşme sürecini hızlandırdığı düşünülmektedir.

4) Dereotu şeker hastalığına iyi gelir

Dereotunun kandaki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olduğu ve bu sebeple şeker hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

5) Dereotu vücut gazına iyi gelir

Dereotu sindirimi kolaylaştırıcı etkisinden dolayı vücutta aşırı gaz üretiminin önüne geçebilmektedir. Dereotu ayrıca vücut gazının bağırsaklarda düzgün bir biçimde hareket ederek vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

6) Dereotu bağışıklığı güçlendirir

Dereotunun mikroplara karşı savaştığı bilinmektedir. Dereotunun birçok mikrobik enfeksiyonu önlediği ve vücuttaki olası enfeksiyonlara karşı savaştığı bilinir. Ayrıca dereotu tüketmek derideki küçük kesiklerin ve yaraların enfeksiyon kapma riskini de azaltacaktır. 

7) Dereotu hıçkırığı giderir

Hıçkırık farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir ancak genellikle vücutta oluşan gazın yemek borusuna sıkışıp yukarı doğru hareket etmeye çalışması sonucu oluşmaktadır. Öte yandan bazı alerjilere, hassasiyete ya da sinir sisteminin bozukluklarına bağlı olarak da hıçkırık gelişebilir ve dereotu tüm bu durumları hafifletme etkisine sahiptir.

8) Dereotu ishali keser

İshal hazımsızlığa ya da mikrobik hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Dereotu ise hazımsızlığa iyi gelir, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve ishali keser. Ayrıca dereotunda bulunan bazı yağlar mikrop ve bakteri karşıtı etki sağlar ve mikrobik durumlar sebebiyle gelişen ishalin kesilmesine de yardımcı olur.

9) Dereotu dizanteriyi tedavi eder

Dizanteri, genellikle fungal enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Dereotunda bulunan yağlar ise mantara bağlı enfeksiyonların tedavisinde etkin bir rol oynamaktadır.

10) Dereotu artirit (eklem iltihabı) ağrılarını hafifletir

Dereotunun iltihap önleyici bir bitki olduğu uzun zamandan beridir bilinmektedir. İltihap önleyici etkisi sebebiyle dereotu iltihaba bağlı ağrıları hafifletir ve römatoid artirit, gut ve artirit hastalıklarının yol açtığı ağrıları dindirir. Dereotu antik çağlardan beri bu etkisi için tüketilmektedir.

11) Dereotu adet söktürücüdür

Dereotunda bulunan flavonoidler kadınlarda adet döngüsünün düzgün bir biçimde gelişebilmesini sağlayan bazı hormonların salgılanmasını tetikler ve adet söktürücü görevi görür.

12) Dereotu solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir

Dereotunun içinde bulunan kaempferol gibi flavonoidler alerji ve tıkanıklık karşıtı görevi görürler ve solunum yollarındaki tıkanıklığın temizlenmesini, alerji ve öksürüğün giderilmesini sağlarlar.

13) Dereotu ağız sağlığına faydalıdır

Dereotu tohumu ve sapı doğal bir ağız ve nefes ferahlatıcıdır. Ayrıca dereotunda bulunan yağlar mikrop kırıcı, antioksidan etkilere sahiptir. Bu içeriğinden dolayı ağızda gelişen mikrobik enfeksiyonların önlenmesine ve dişteki serbest radikallerin oluşumunun azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

14) Dereotu kansere karşı korur

Dereotu özellikle maydanozla birlikte yendiğinde kansere karşı etkili olan Glaziovianin A adındaki bir maddenin salgılanmasına yol açmaktadır. Bu maddenin tümörleri yok ettiği düşünülmektedir. Ayrıca dereotundaki bazı maddeler gluthatione-S adındaki enzimin salgılanmasını tetikler ve bu enzim vücuttaki serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlayarak kansere karşı koruyucu görevi görür. 

15) Dereotu toksin attırır

Dereotu idrar söktürücüdür ve bu etkisi sebebiyle vücuttaki toksinlerin, fazla tuzun ve suyun yani ödemin atılmasına yardım eder. 

16) Dereotu süt üretimini artırır

Hamilelerde dereotu kullanımı süt üretimini tetikleyerek memede süt oluşumunu artırmaktadır.

Dereotu tohumunun faydaları nelerdir?

Dereotu tohumu tıpkı dereotu sapı gibi, sağlık için oldukça faydalıdır. Dereotu tohumunun yararları dereotu sapınınkilere benzer şekilde olup, bu yararlardan bazıları şunlardır:

 • İltihaplanmayı engeller
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Sindirim sistemine iyi gelir
 • Adet söktürücüdür
 • Süt üretimini artırır
 • Bakteriyel ve fungal enfeksiyonları tedavi eder
 • Gazı giderir
 • Uykusuzluğu önler ve rahatlaltır
 • Ağız kokusunu giderir (çiğnenirse)
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Zayıflatır
 • Şekeri ve kolesterolü düşürür
 • Toksinleri vücuttan atar

Dereotu tohumu nasıl kullanılır?

Dereotu tohumu çay şeklinde tüketilebileceği gibi yemeklere ve salatalara da katılabilir. Dereotu tohumunun acı bir tadı vardır. Dereotu tohumu çay olarak tüketildiğinde gazı giderir, uykusuzluğa iyi gelir ve lohusalarda süt üretimini artırır. Dereotu tohumu çiğnemek ise nefesi ferahlatır, ağız kokusunu giderir.

Dereotu tohumu çayı hazırlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Fincan başına iki çay kaşığı dereotu tohumunu bir cezveye dökün.
 • Tohumların üzerine kaynar su koyarak on dakika boyunca kaynatın.
 • Daha sonra süzgeç ile tohumları süzün. Kalan çayı yemeklerden sonra tüketebilirsiniz.
 • Günlük önerilen maksimum doz üç fincandır.

Dereotu zayıflatır mı? Aç karnına dereotu yemek iyi gelir mi?

Zayıflamak için en önemli adım sindirim işleminin sağlıklı gerçekleşmesidir. Dereotu tohumunun ve sapının hazımsızlığı önleme, gazı giderme ve yemeklerden sonra şişkinlik hissini önleme etkileri vardır. Dereotu sindirim sistemi sağlığını iyileştirerek zayıflamaya yardımcı olacaktır ancak tek başına dereotu tüketmek zayıflamaya sebep olmaz. Bunun yanında yediklerinize dikkat edip egzersiz yapmanız da gerekmektedir.

Dereotu tiroide iyi gelir mi?

Tiroit nodülü olan hastalar için uzmanlar dereotu tüketilmesini önermektedir. Dereotunun içindeki maddelerin bazı hastalarda tiroit nodüllerinde küçülme yaptığı tespit edilmiştir.

Kaynaklar:

https://www.organicfacts.net/health-benefits/seed-and-nut/dill.html

https://www.jbbardot.com/weight-loss-secrets-from-the-past-lose-weight-naturally-with-diy-herbal-remedies/

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. nuray
 3. INCI
 4. halil ankara
 5. nergis
 6. ayca
 7. Feride Eliyeva
 8. Mehmet Akif Canlı
 9. Mustafa
 10. buzdagı
 11. buz dagı
 12. Şivekar Aktaş Tez
 13. Yakup Eyüboğlu
 14. Şanal Yurdagiren
 15. Ali Zeybek
 16. Ali Zeybek
 17. nebiye
 18. september
 19. yasemin
 20. narenciye
 21. GÜLBAHAR BAKAN
 22. ömer özdağ
 23. yasemin doğan
 24. kadriye
 25. çigdem
 26. sedef
 27. semra
 28. Fatma Demirsöz
 29. ece
 30. sude
  • nuriye
 31. remzi kaya
 32. nuray
 33. güzel
 34. tuğba
 35. nevin
 36. hatice
  • hatice uyar
   • Melis
  • Yasar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.