Menu

Sıcak Su İçmenin Faydaları ve Zararları


sicak-su

Sıcak su içmenin etkisi nedir?

Sağlıklı bir yaşam için başlıca ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri olan su, hayatımızın her döneminde her daim bizleri olumlu olarak etkileyecek ürünlerden bir tanesidir. Her gün vücudumuzun ihtiyaç duyduğu belirli miktarlardaki suyu tükettiğimizde uzun vadede vücudumuz için oldukça faydalı bir tutum sergilediğimiz daha net anlaşılabilmektedir.

Bahsettiğimiz su tüketim süreçlerinde, zaten suyun hali hazırda sağladığı faydayı bir tık daha ileriye taşıyarak “ılık su içmek” gibi bir alışkanlık edinmemiz de oldukça faydalı olmaktadır. Hem bağışıklık sistemimiz, hem sindirim sistemimiz, hem genel vücut sağlığımız hem de zayıflama konusundaki çabalarımız ılık su içtiğimiz müddetçe çok daha sağlıklı ve kolay halledilebilir ufak sorunlara sahip olmaktadır.

Metabolizmayı her türlü toksinden arındıran ve sağlık depolayan suyun, ılık bir şekilde özellikle güne başlanırken içilmesi mutlaka ve mutlaka tavsiye edilen öğelerin başında gelmektedir. Eğer ılık suyu tek başına içtiğinizde tadında bir gariplik varmış gibi geliyor veya midenizi bulandırıyorsa, o zaman bu suyun içerisinde bir damla limon damlatmanız daha aromatik hale getirmenize ve daha kolay tüketebilmenize yardımcı olacaktır.

Ilık su içmenin faydaları nelerdir?

Boğaz ve burnu temizler : Özellikle kış aylarında oluşan soğuk algınlıkları hastalıklarına, boğazda oluşan ağrılara, burundaki tıkanıklıklara ve öksürük problemlerine oldukça doğal ve faydalı bir davranış olarak ılık su içme alışkanlığı gösterilmektedir. Ilık su bir alışkanlık halinde tüketildiği müddetçe hem bahsettiğimiz tipteki hastalıkların göstermiş olduğu etkileri hafifletebilmekte hem de hastayken dahi vücudun daha rahat hissedebilmesini sağlamaktadır.

Detoks etkisi yaratır : Detoks söz konusu olduğunda ılık su hemen imdada yetişmektedir. Çünkü su ılık ya da sıcak bir şekilde içildiğinde, vücut sıcaklığı da yükselmiş olacağı için ter atmanıza ve ter atarken de vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu tip bir detoks yapmak istiyorsanız, uzmanların önerisi içeceğiniz suya öncelikle biraz limon sıkarak o şekilde tüketmenizdir.

Cildi yaşlanmaktan korur : Dış etkenlerden ve tetikleyici rahatsızlıklardan dolayı ciltte erken yaşta yaşlanmalar oluşmaya başlayabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına ılık suyun yaşlanmayı geciktirici etkisinden faydalanılabilmektedir. Tıpkı vücut için detoks etkisinde bulunduğu gibi, cilt için de bir nevi detoks etkisi yaratarak cilt hücrelerini sağlığına kavuşturmak adına çok önemli bir araçtır.

Kabızlığa engel olur : Gün içinde yaptığımız beslenmeler sonucu, genelde gıdalar da artık sağlıksız ve hormonlu bir yapıya büründüğünden kabız olma ihtimalimiz çok yüksektir. Bir bireyin kabız olduğunda yaşadığı şişlik ve hissettiği ağrı, ılık su içilerek atlatılabilmektedir. Bunun için tüketilen bir bardak ılık su sonrasında sindirim sisteminin harekete geçtiğini ve bağırsakların daha rahat boşaltım yaptığını göz önünde bulundurarak su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Dolaşımı canlandırır : Vücut yapımızda yer alan kan akışı ve kasların kasılıp gevşemesi, ılık su tüketilerek daha rahat şekilde atlatılabilmektedir. Çünkü ılık su mideye indiğinde vücut sisteminde var olan yağ yapısının çözülmesine vesile olarak kan akışının daha normal şekilde olmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan dolaşımın canlandırılmasıyla zararlı toksinlerin de vücut dışına atılması daha kolay hale gelmektedir.

Ilık su içmek zayıflatır mı?

Konuyla alakalı bilim insanlarının yapmış bulundukları ortak yorumlar gereği, ılık suyun ciddi anlamda kilo vermeye yardımcı bir öğe olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Her şeyden önce, su içme alışkanlığı kazanmak midede sürekli bir doluluk hissi sağlayacağından zaten daha az yemek yenecek ve otomatikman zayıflama süreci başlayacaktır.

Günde en az 2-2,5 litre su içilmesi, bu suların da mümkün mertebe ılık su olması kilo verme sürecinin ciddi anlamda hızlanması anlamına gelmektedir. Çünkü ne kadar su içilirse, metabolizmadaki yağ yakımı işlemleri o kadar daha iyi yapılabilmekte ve böylece bireylerin zayıflama sürecinde en yakın yardımcılarından biri su olmaktadır. Kilo konusu için içilecek suların ister yemek öncesi, ister sabah kalktıktan sonra veya ister yemekten sonra bir daha acıkılmaması için tüketilebilme durumları mevcuttur.

 
Son 50 Yorum
 1. Mustafa Bozoğlan
 2. Cetin
 3. dada
 4. Azmi
 5. tuģba
 6. mesliissa
 7. yeter
 8. Şermin Kantekin Esen
 9. Fatma Dogrul-Tokoglu
 10. Huseyın Kesepara
 11. Gülcan Çapar
 12. Mustafa Türkoğlu
 13. ALEV GÜNDOĞDU
 14. M-u-R-a-T
 15. mazlum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.