Menu

Sezaryen ile doğum kaç kez yapılır


Sezaryen ameliyatı ciddi bir cerrahi müdahaledir. Her ameliyatta olduğu gibi sezaryen ameliyatları da belirli riskler taşır. Her sezaryen ile yapılan doğumda rahim duvarına kesik atılır ve daha sonra bu nokta dikilir. Sonuç olarak, sezaryen ile birden fazla doğum yapmak belirli riskleri beraberinde getirir.

İlk doğumunu sezaryen ile yapan ve çok çocuk isteyen ailelerde başlıca soru sezaryen kaç kez yapılabilir? dir.

Genelde, kadın doğum doktorları bu tarz doğum sayısının artmasını daima riskli buluyorlar. Bunun başlıca nedeni, anne rahminde oluşan kesiklerdir. Daha sonra ki gebeliklerde bu kesikler yırtılabilir anne adayı kanama ve rahmin komple alınması gibi durumlara maruz kalabilir. Bu nedenle, sezaryen ile 3 defa doğum yapan kadınların, 4. sezaryenleri daima risk taşımaktadır.

sezaryen

Sezaryen ile yapılan doğumlarda, iç organ yapışıklıkları, karın duvarı yırtılması yaşanabilir.

Sezaryen ile yapılan her doğumda rahime komşu olan organlar hasar görebilir.

Anne adayının yoğun bakım riski artar.

Pek çok doktor, sezaryen ile doğumun 3 doğum ile sınırlanması gerektiğini söyler. Fakat, ülkemizde 5-6 kez sezaryen ile doğum yapan kadın vardır. Uzmanlar, bu nedenler ile normal doğuma yönlendirme yapmaktadırlar.

Fazla sayıda sezaryen ameliyatlarının riskleri ;

Plasenta Previa ; anne rahmindeki bebek ile anne arasında ilişkiyi sağlayan bebeğin eşinin doğum kanalını yıkaması ile oluşur. Hem anne hem de bebeğin hayatını tehlikeye atan bir durumdur.

Plasenta akreata ; Palasentanın rahim duvarına yapışması ile oluşan durumdur. Hatta kas yapısının altına derin ve sıkı şekilde yapışkanlık görülebilir. Riskli bir durumdur.

Mesane yırtılmaları,

Bağırsaklarda yaralanma,

Üriter yaralanmaları,

Kanama,

Annenin yoğun bakım gereksinmeleri,

Yara enfeksiyonları,

Kan nakli ihtiyacı,

Uterin enfeksiyonları, yaşanabilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.