Menu

Sexting Nedir ?


sexting-nedir

Sexting ne anlama gelmektedir?

Sexting kelimesinin tam olarak neyi ifade ettiğine  bakıldığında; İngilizce kelime grubu olan “sex texting” sözlerinden bir kısaltma olarak ortaya çıkartılmış bir kelime olduğu öğrenilebilmektedir. Türkçe’de kendisine “cinsel mesajlaşma” denilen sexting, günümüz flörtleşmelerine bambaşka bir boyut kazandırmıştır.

Sexting amacıyla birbirlerine cep telefonlarından bazı uygulamalarla (Snapchat, Instagram, Whatsapp vb. uygulamalar bu işlem için sıklıkla kullanılmaktadır) cinsel görüntülerini gönderen çiftlerin bu uygulamayla birlikte ortak görüşü ilişkilerine farklı bir heyecan getirdikleridir.

Yani sexting olgusunun ana olayının tarafların birbirine cinsel pozlarını ve cinsellik uyandıracak fotoğrafları göndermeleri olduğu söylenebilir. Hem kadın hem de erkek tarafından bakıldığında, böyle bir uygulama içine girilmesinin her şeyden önce taraflar arasındaki görülmez duvarı yıkarak sınırsız bir sevgi ve cinsellik dünyasına adım atmalarına yardımcı olduğu da ayrıca söylenebilmektedir.
sexting-nasil-yapilir


Bugüne kadar sexting’in bu kadar yaygınlaşmasından önceki süreçlerde, özellikle cinselliğe daha kapalı kapılar ardından bakan ve cinselliği da aynı şekilde daha örtülü yaşayan toplumlarda bu tip hareketlerin yapılmasına cesaret edilemez; uygulama anca çiftlerin birbirine yaptıkları seksi şakalarla sınırlı kalmaktaydı. Ancak günümüzde dünya genelinde kadınlar ve erkekler arasında yaygınlaşan bu özgürlük, sexting yapılmasını epeyce oranda arttırmış bulunmaktadır.

Sexting hakkında yapılan araştırmalar

Konuyla ilgili dünya genelindeki toplumlar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde, birbiriyle çift olan bireylerin yüzde elli dörtlük bir kısmının ciddi anlamda sexting’e önem verdiği ve bunu sıklıkla uyguladığı ortaya çıkartılmıştır. Hatta bazı çiftlerin araştırma sürecinde araştırmacılara söyledikleri tecrübeler doğrultusunda sexting olayını “seks yapılarak yaşanan tatmin sürecinin neredeyse aynısı kadar tatmin sağlayan bir alışkanlık” olarak gördükleri de ortaya çıkmıştır.

sexting-yapan-bireyler


Özellikle modern toplumlarda ve bu toplumların modernize olmuş şehirlerinde yaşayan kadınlar ve erkekler arasında süregelen ilişkilerde gittikçe yaygınlaşan sexting, tarafların ortak görüşüne göre de ilişkilerin daha uzun soluklu olabilmesi adına katkı sağlamaktadır.

Konuyla ilgili 2013 yılında yapılan bir başka araştırmada ise; sexting yapmaktan çekinmeyen kadınların ve erkeklerin kendilerini bireysel olarak erotik şekilde davranmak konusunda da geliştirebildiğini göstermiştir. Yani sonuç olarak sürekli olarak insanların birbirleriyle bir şekilde cinsel temasta bulunmalarının yanında aradaki mesafelerin yok edilmesi adına sık sık sexting yapılması da çiftlerin birbirlerine olan isteklerini ve şehvetlerini de arttırabilmektedir.

sexting-goruntuleri


Son günlerde dünya genelinde kullanımı çığ gibi büyüyen Snapchat programının da sexting yapmak isteyen çiftler için deyimi yerindeyse biçilmiş bir kaftan olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bu uygulamanın kullanım olanaklarından biri; sizin sadece bireysel olarak görmesini istediğiniz kişilere özel olarak fotoğraf ya da video atabilme imkanınızın olmasıdır.

Bu gönderilerin karşı tarafça ne kadarlık bir sürede gözükmesi gerektiğine de sizin karar verme imkanınız bulunduğundan, işi daha da gizemli hale getirebilmek için fotoğrafın gözükme süresin 5 saniyeye indirebilir veya karşınızdakinin rahatça vücudunuzu inceleyebilmesi adına süreyi 10 saniyeye de çıkartabilirsiniz.

sexting-yapilirken-dikkat-edilecekler


Sexting yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Sexting’in bu kadar yaygın olması, herkesin bu durumdan gönlünce yararlanabileceği anlamına elbette ki gelmemektedir. Çünkü her ne kadar bunu eğlenceli ve zevkli bir hale getiren kadınlar ya da erkekler olsa da; aynı şekilde olayı kişinin başını ciddi olarak derde sokabilecek seviyeye getiren taraflar da olmaktadır.

 

  • Özellikle gönderilen fotoğrafların kötü bir ayrılık sonrası başkalarına da gösterilmesi, başka sitelerde yayımlanması veya hacklenen (çalınan anlamına gelmektedir) hesapların bünyesinde bulunan erotik fotoğrafların çok başka insanların eline geçebilmesi durumlarına karşı her bireyin tedbiri elden bırakmaması gerekmektedir.

sexting-goruntulerinin-paylasimi


  • Bunun için ilk kural olarak her iki taraf için de mümkünse çekilen fotoğraflarda ya da videolarda yüz kısmının gösterilmemesine özen gösterilmesidir. Çünkü zaten hali hazırda karşı taraf sizin kim olduğunuzu bildiğinden illa ki bu tip fotoğraflarda yüzünüzün gözükmesine gerek görülmemektedir.

 

  • İkinci olarak sexting olayı içerisinde mutlaka ve mutlaka bir fotoğraf vs. paylaşımında bulunma zorunluluğunuzun olmadığını göz önünde bulundurmanız önerilmektedir. Yani örnek verilecek olursa iç çamaşırınızla partnerinize atacağınız bir fotoğraf yerine “burada olsaydın seninle çok tutkulu şeyler yaşayabilirdik.” minvalinde mesajlar atarak olayı yine aynı noktaya götürebilmeniz mümkün hale gelmektedir.

sexting-yapilirken-dikkat-edilecekler


  • Son olarak da daha öncesinde hiç bir cinsel yakınlaşma yaşamadığınız ve tam olarak karakterini ve kendisini bilmediğiniz bir kişiye asla bu tip sexting fotoğrafları göndermemeniz yönündedir. Hayatınızdaki kişi sizinle alakalı düşüncelerini yeni yeni oturtuyorken ona sürekli cinsel konularda bir imaj çizerseniz düşüncelerinin yanlış yönlere sapmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca tam olarak tanımadığınız kişilere gönderdiğiniz fotoğraflarınızın diğer hesaplarda elden ele dolaşmayacağının da bir garantisinin bulunmadığı unutulmamalıdır.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.