Menu

Serum nedir? Serum neden ve nasıl yapılır?


8-225x300

Hastaneye yatırıldığımız zaman ilk iş olarak genellikle serum tedavisi uygulanır. Peki serum nedir ve nasıl yapılır? İşte serum hakkında bilmek istedikleriniz:

Serum nedir? Serum neyden yapılır?

Serum, kan pıhtılaştıktan sonra ortaya çıkan sıvı bir materyaldir. Kişiden alınan kan cam bir laboratuvar kabına konur ve kandaki pıhtı, santrifüj yöntemi ile ayrılarak serum elde edilir. Serum berrak yapıda ve açık sarı rengindedir.

Serum, genellikle çeşitli hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır ancak burada bir anlam ayrılığı karşımıza çıkar. Hastada bitkinlik, hastalık, susuzluk vs. hali varsa hastanın kaybettiği elektrolitleri, suyu, şekeri vb. geri kazanabilmesi için uygulanan sıvılara da halk arasında serum denilmektedir. Aynı zamanda, insan ya da hayvan kanından elde edilen antikorların içinde bulunduğu ve bağışıklığa destek amaçlı, hastalık tedavisinde kullanılan sıvılara da serum denir.

Serum hangi durumlarda verilir? Serum çeşitleri ve kullanım alanları nelerdir?

Bağışıklık sistemini desteklemek için kan antikorlarının ayrılması ile yapılan seruma antiserum da denir. Bir insan ya da bir hayvanın vücudunda, bazı hastalıklara karşı doğal olarak üretilen antikorlar bulunur, genellikle hayvanların vücuduna etkisi azaltılmış hastalık mikropları zerk edilir ve hayvanın vücudu hastalığa karşı antikor üretir. Bu canlılardan alınan kandaki antikorlar ayrıştırılır ve serum (antiserum) elde edilir. Bu canlılardan alınan kanın taramaları yapılır ve hastalık taşımadığından emin olunur. Bu serumlar hastalıklara karşı geçici ya da pasif bağışıklık gösterirler ve çeşitli hastalıkları taşıyan kimselere uygulanırlar. Bu serumun yaygın olarak kullanıldığı hastalıkların arasında difteri, dizanteri, veba, kolera, tifüs, kuduz tetanos, gıda zehirlenmesi, gazlı kangren gibi hastalıklar bulunur.

İnsan ya da hayvan kanından elde edilen bu serumlarda çeşitli hastalıklara karşı geliştirilmiş antikorlar bulunur ve bağışıklığın bu hastalıklara karşı savaşabilmesi için hastalara uygulanırlar. Bu serumlar antibakteriyel, antivirütik ve antimikrobik olabilirler, bağışıklık sisteminizin güçlenip hastalıklara karşı daha kolay savaşabilecek hale gelmesini sağlarlar.

Hastanın kaybettiği elektrolitleri kazanmasını sağlayan tuzlu, şekerli, vitamin içeren vb. sıvılara da serum denir, bu serumlara hipertonik serumlar da denilmektedir. Bu sıvılar hasta çok su kaybetmişse, şekeri düşmüşse, bir hastalıkla savaşıyorsa bünyenin toparlanması, kaybedilen elektrolitlerin geri kazanılması ve hastalıklara karşı daha güçlü olabilmesi amacıyla damar yolu ile hastaya uygulanırlar. Aynı zamanda hastanın beslenemediği durumlarda gerekli vitamin, mineral gibi maddelerin vücuda ulaştırılması için de kullanılabilirler. Bu durum genellikle ameliyat sonrası yaşanır.

Serumun içinde neler bulunur?

 • Tuzlu serumlarda salin maddesi ile karışık saf su bulunmaktadır. Bu serumun uygulanması ile vücudun kaybettiği tuz ve dokuların ihtiyaç duyduğu tuz, suda çözünmüş olan salin maddesiyle kan aracılığıyla ulaştırılır.
 • Şekerli serumlarda hem suda çözünmüş şeker hem de tuz bulunur. Eğer serum torbanızın üzerinde D5 yazıyorsa bu şeker anlamına gelir. Diyabet hastalığı olan, ağır enfeksiyonu bulunan ya da çok su kaybetmiş hastalar dışındaki tüm hastalara uygulanabilir.
 • Elektrolitli serumlarda vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller bulunur. Bunlar şeker, bikarbonat, salin ve potasyum olabilir. Bu serumlar ameliyatlardan sonra vücudun asit-baz dengesini sağlamak ve kaybedilen elektrolitleri geri almak için uygulanabilirler.
 • Vitaminli serumlar sarı renkli torbalarda olurlar ve genellikle fazla alkol tüketen hastalara verilirler. Aşırı alkol tüketiminden sonra yaşanan vitamin ve sıvı kaybını dengeleyebilmek için kullanılırlar ve içlerinde multivitaminlerle sıvılar bulunur.

Serumlar hastaya damar yolu açılarak, damar aracılığıyla verilirler.

Kaynaklar:

http://phlabs.com/so-whats-in-an-iv-anyway

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/immunoglobulin-therapy#1

https://www.thermofisher.com/tr/en/home/references/protocols/cell-and-tissue-analysis/elisa-protocol/elisa-sample-preparation-protocols/plasma-and-serum-preparation.html

 
Son 50 Yorum
 1. Ömer
 2. Anonim
 3. Acar
 4. Anonim
 5. Anonim
 6. mest82
 7. fatmanur
 8. ESMA DİNÇ
 9. ESMA DİNÇ
  • Mustafa
 10. şennur
 11. faruk
 12. zahit
 13. zahit
 14. arif
 15. seda balkan
 16. seda balkan
 17. melisa
 18. ece
 19. türker
 20. beyza
  • beyza
 21. beyza
 22. selin
 23. seda
 24. serap
 25. Emel
 26. derya
  • burcu uzun
 27. alone lady
 28. Serkan Dönmez
 29. sanane
 30. Nimet Gökçe
 31. ilkay
 32. buse
 33. buse
 34. buse
 35. Tolga Ortakci
 36. Abdul Isanc
 37. leyla
 38. B'uğracem B'ozoğlu
 39. Zeynep Ünal
 40. didenaz
 41. didenaz
 42. Ereb
 43. elif
 44. deniz
 45. Gürkan Ince
 46. Hasan Göktürk Atalay
 47. doğukan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.