Menu

Serenay Sarıkaya Kimdir ?


serenay sarikaya kimdir ?

Ünlü oyuncu ve Türk model Serenay Sarıkaya, 1991 Ankara doğumlu. Ailesiyle Antalya’da yaşamını sürdürürken Serenay 7 yaşındayken annesi ve babası ayrılma kararı almış, babası Antalya’da kalıp tekrardan evlenmiş, Serenay da annesiyle birlikte İstanbul’a dönmüş. Çocukluğundan beri oyuncu olma hayalini içinde taşıyan Serenay, liseden mezun olduktan sonra üniversite eğitimini yurtdışında tamamlamayı istese de bu mümkün olmamıştır. Bunun yerine Plato Film Okulu’nda oyunculuk eğitimi alan Serenay; bir süre voleybol, basketbol, tenis ve hatta Latin danslarıyla ilgilenmiş, yaşı ilerledikçe modelliğe merak salmıştır.

İlk olarak 15 yaşındayken Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Avrupa Gençler Güzellik Yarışması‘na katılmış ve Jüri Özel Ödülü’nü almaya Serenay Sarıkaya layık görülmüştür. Ve bu ödülü kazanmasının ardından oyunculuk kariyerine start vermiştir.

2006 yılında Serenay’ın ilk oyunculuk deneyimi olan ”Itır” karakterini, Şahin Alpaslan’ın yönettiği ”Şaşkın” filminde canlandırmıştır. İkinci tecrübesi olan ”Aslı” karakterini ise Sinan Çetin’in yapımcılığını üstlendiği ”Plajda” filminde canlandırdı. Bu esnada Serenay Sarıkaya’ya Turkcell’in bir reklamında da oynama imkanı verilmiştir. Ve yine Sinan Çetin’in yapımcılığını üstlendiği ”Peri Masalı” isimli fantastik dizide ”Talya” karakterini canlandıran Serenay, bunun yanı sıra Ayşen Gruda, Altan Günbay ve Şahap Sayılgan gibi isimlerle birlikte rol alma imkanı da yakalamıştır. Aynı yıl yine Sinan Çetin tarafından yapımcılığı üstlenilen ”Limon Ağacı” dizisinde Kaan Urgancıoğlu’yla başrolü paylaşmış fakat dizi 10 bölüm sonra final yapmıştır. 2008 yılında ise başrollerini Oktay Kaynarca, Selin Demiratar ve Mehmet Akif Alakurt gibi isimlerin paylaştığı ”Adanalı” dizisinde Oktay Kaynarca’nın kızı rolündeki ”Sofia” karakterini canlandıran Serenay, dizideki sevimliliği ve doğal oyunculuğuyla dikkatleri üzerine topladı.

2010 yılında Miss Turkey Güzellik Yarışması‘nda ikinci olan Serenay Sarıkaya, Miss Universe yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanıp, oyunculuk kariyerine devam etmek istediği için hakkını birinci seçilen Gizem Memiç’e bırakmıştır. Adanalı dizisinden de dizinin ikinci sezon sonunda ayrılan Sarıkaya, bu kez ”Lale Devri” dizisinde karşımıza çıkarak Tolgahan Sayışman ve Hatice Aslan’la birlikte başrolleri paylaştı. Bu dizinin bir bölümünde rol gereği seslendirdiği bir şarkıyla dikkatleri tekrardan üzerine çekti. Sesinin fazlasıyla beğenilmiş olmasından ötürü albüm teklifleri dahi alan Serenay Sarıkaya, önceliğinin oyunculuk olduğunu belirterek müzik piyasasına albüm adı altında adım atmadı. Lale Devri dizisinden de sözleşmesinden erken ayrılmak istese de sözleşme gereği üçüncü sezonun başında canlandırdığı karakterin ölmesiyle diziden tamamen ayrılmış bulundu.

Serenay Sarıkaya, 2013 yılında yayınlanan ”Behzat Ç. : Bir Ankara Polisiyesi” adlı dizinin devam serisi olan ”Behzat Ç. : Ankara Yanıyor” adlı sinema filminde de rol aldı. Aynı tarihlerde meşhur ”The O.C” dizisinden uyarlama olan ”Medcezir” dizisinde başrolü Çağatay Ulusoy ile paylaştı. Serenay, meslek hayatının zirve çıkışını bu diziyle yapmış bulundu. Toplumda kendisine çok büyük bir hayran kitlesi kazanan Serenay; her gittiği yerde hayranlarının ilgisine maruz kaldı, çoğu kurumdan bir çok ödüle layık görüldü, giyim tarzından makyaj tarzına bir çok konuda gençler arasında ikon ilan edildi. Bu süreçle birlikte Serenay, 2014 yılında rol arkadaşı Hazal Ergüçlü ile Elidor’un reklam yüzü oldu. Aynı yıl içinde Mavi Jeans’in de yeni reklam yüzü oldu ve 2 yıllık sözleşme imzaladı. Aynı markanın 2015 koleksiyonlarını tanıtım amaçlı Kerem Bürsin ile kamera karşısına geçen Serenay Sarıkaya, reklamda birlikte söyledikleri şarkı sayesinde hayranlarından çok sayıda olumlu tepki aldı.

Son olarak  bu yıl 42.si düzenlenen Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde Serenay, ”En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü.
One Response
  1. erdal erman amasya

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.