Menu

Serena Williams Kimdir ?


serena-williams-kimdir

Serena Williams kimdir?

26 Eylül 1981 yılında dünyaya gelen Serena Williams’ın doğum yeri Amerika Birleşik Devletleridir. Tam adı “Serena Jameka Williams” olan Serena Williams, günümüzde profesyonel olarak tenis sporuyla uğraşmaktadır.

Kendisinin tenis camiasında toplam 21 adet Grand Slam şampiyonluğu bulunmaktadır. Bunun dışında çift kadınlar kategorisinde 3, tek kadınlar kategorisinde 1 adet olimpiyat altın madalyası bulunmaktadır.

Kendisinin yıllar boyu kazandığı pek çok galibiyetler ve şampiyonluklar, son yıllardaki en başarılı ve en önemli tenis oyuncularından biri haline gelmesine neden olmuştur. Aynı zamanda öz kız kardeşi Venus Williams da sporcudur.

Kız kardeşiyle birlikte uluslararası spor dünyasına adım atan Serena Williams, dünyanın 1 numaralı kadın tenisçisi olduktan sonra da otomatikman dünyanın en çok kazanan kadın sporcusu da kendisi olmuştur.

Kendisinin söylentilere göre 77 milyonu aşkın bir mal varlığı bulunmaktadır. Bu mal varlığını da bugüne kadar mücadale ettiği ya da galip ayrıldığı uluslar arası turnuvalardan ve ulusal turnuvalardan kazanmıştır

. Kendisi ilk olarak tenis sporunda bir takım atılımlar yapmaya çok genç yaşlarda başlamıştır. 14 yaşında profesyonel seviyede olan Serena Williams, aynı zamanda yaşı neticesiyle de en genç yaştaki profesyonel bayan sporcu ünvanının da sahibi olmuştur.

Serena Williams oyunlarda sağ elini kullanmasına rağmen, normal şartlarda solakların gösterdiği başarı ivmesinden çok daha yüksek seviyede bir ivmeye kavuşarak çoğu tenisçiden daha iyi performans sergileyebilmektedir.

Kendisinin müsabakalarda sağ elini kullanması herkesin ilk gördüğünde dikkatini çekebilen bir durumdur. Az önce de söylediğimiz gibi ilk kez 14 yaşında yani 1995’te profesyonel olan Serena Williams, devam eden süreçte 2002 yılında dünya standartlarında bir numara olarak gösterilen bir sporcu olmuştur. Günümüze kadar da bu bir numaralığını korumaya devam etmiştir.

Serena Williams’ın başarıları ve oyun teknikleri nelerdir?

Kendisine tenis dünyasında “Kortların Kraliçesi” denilen Serena Williams; tenis sporu tarihinde toplam 19 kez tekli bayanlarda, toplam 13 kez çiftli bayanlarda, 2 kez de karışık yapıdaki çiftlerde Grand Slam turnuvası şampiyonluğunu elde etmiştir. Bu bir tenisçi için ciddi anlamda büyük bir başarıdır.

Teklilerde kazanmış olduğu 19 adet Grand Slam, kendisini dünya üzerinde gelmiş geçmiş en başarılı 4. bayan sporcu sıralamasına sokmuş bulunmaktadır. Kendisi eğer önümüzdeki süreçlerde 6 adet daha Grand Slam kazanırsa, listede birinci sıraya yerleşebilecektir.

Ayrıca kendi ülkesi için de olimpiyatlarda mücadele etmiş bulunan Serena Williams, 2012’de katıldığı Yaz Oyunları’nda altın madalya kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’ni olimpiyat birincisi yapmıştır.

Kortların Kraliçesi” olarak adlandırılan, Serena Williams, 19 kez tek bayanlarda 13 kez de çiftlerde iki kez de karışık çiftlerde Grand Slam turnuvası kazanarak ciddi bir başarının altına imza atmayı başarmıştır. Teklerde kazandığı 19 Grand Slam ile, dünyada gelmiş geçmiş en başarılı 4. bayan sporcu unvanına kavuşmuştur.

Eğer 6 Grand Slam daha kazanırsa ilk sıraya yerleşme şansı yakalayacaktır. Williams ayrıca, 2012 yılında İngiltere’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmıştır. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’nin genel toplamda olimpiyat birincisi olmasına katkıda bulunmuştur.

Bunun dışında Serena Williams, oyun dahilindeki hücum vuruşlarında sert hareketleriyle ünlenmiştir. Servisleri gayet etkilidir, hem geri çizgide hem de file önünde de vuruşlarını gayet iyi gerçekleştirebilmektedir. Voleleri bitirici nitelikte olup, “forehand”i de ağır tekniktedir.

Rakiplerine tüm bu anlattığımız özellikleriyle keskin üstünlük sağlayabilmektedir. Fiziki görünüş itibariyle de rakiplerinde mental bir üstünlük sağlayabilen Serena Williams, bu konulardaki otoritelerin ortak görüşüne göre fizikle bağlantılı olan güç tenisinin tarihteki en önemli örneği Serena Williams olmaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.