Menu

Serbest radikal nedir


serbest radikaller

İnsanlar uzun yaşamanın ve genç kalmanın sırlarını uzun süredir araştırıyorlar. Fakat, yaşlanmanın önüne geçmek çok zordur.

Yaşadığımız dünyada, sigar, hava kirliliği, stres, güneş etkisi, kötü beslenme, alkol gibi sorunlar nedeni ile hızlı yaşlanıyoruz.

Yaşlanmanın önüne geçmek için, vücudumuzda oluşan serbest radikalleri, antioksidanlar ile yok etmemiz gerekiyor.

yaşlanma1


Antioksidanlar, C ve E vitamini, beta-karoten, meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunur. Bu besinleri tükettiğinizde antioksidan alırsınız. Böylece, vücutta soluk alma yani oksijenle bile oluşabilen serbest radikalleri etkisiz hale getirirsiniz. Serbest radikaller, yaşlanmaktan, kansere kadar pek çok etki gösterirler. Vücudumuzda olan her hücre, günde en az 1000 kez serbest radikallerin saldırısına uğrar. Serbest radikallere karşı savunmanız olmadığında ya da zayıf olduğunda yaşlanma ve kısa ömür gibi sorunlarınız olur.

yaşlanma2


Yaşlanma ilk olarak cilt yapısı ile başlar daha sonra tüm hücrelere yayılır. Hücrelerin enerji ürettiği nokta en fazla saldırı altında olan yerdir. Böylece, hücrenin DNA’sı bozulur ve kanserli hücreler ortaya çıkar. Bu noktada serbest radikallere karşı, antioksidan içeren gıdalar tüketilerek önlem alınmalıdır. İnsan yapısı C vitamini üretemez. C vitamini alındığında uzun süre vücutta kalmaz. İdrarla hemen atılır. Bu nedenle sürekli C vitamini ihtiyacı vardır. Bol miktarda C vitamini kullanmak ve C vitaminin vücutta olması serbest radikallere en iyi önlemdir.

sebze ve meyve


Örneğin, cildimizin en derin tabakasında fazla miktarda C vitamini bulunur. Bu vitamin, kolajen ve elastin üretimini sağlar. Ciltte su kaybını önler. Cilde serbest radikallerin etkisini engeller. Ciltte oluşan yaşlanmayı engellemek için C vitamini bir ihtiyaçtır. E vitamini, güçlü bir antioksidandır. E vitamini sayesinde, su kaybı önlenir. Uzmanlar, serbest radikallere karşı yüzeysel cilde uygulanan kremlerin bile etkili olduğunu söylüyorlar.