Menu

Sel nedir, nasıl oluşur


Sel nedir?

Seller, dünya üzerinde olan doğal afetlerin en yaygını ve en bilinenidir. Bazı seller belli bir süreçte, birkaç günde oluşurlar. Ancak seylap olarak tanımlanan ani seller, birkaç dakika içinde suların kabarmasına neden olmaktadır.

Sular, hızla akan sel sularıyla pek çok kaya, çamur, parçalanmış ağaçlar ve diğer birçok enkazı taşıyan doğal akıntı sistemlerine neden olarak, dik ve yüksek toprakların kenarları üzerinden hızla aşmaktadır. Sel sularıyla oluşan kaygan çamur selleri aynı sel gibi çok tehlikelidir. Küçük çayların, derelerin, sel yatakçıklarının, kuru çay yataklarının, mezraların veya bazı alçak tabanlı arazilerin de çamurları taşıyabileceğini belirtelim. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, sel tehlikesine karşı her zaman tedbirli ve uyanık olmalısınız. Eğer deniz seviyesine yakın bir alanda, dere ya da çay kenarında yaşıyorsanız, sele karşı hazırlıklı olmanız çok önemlidir.

Selin nedenleri

Sellere en fazla nehir yataklarında olan taşmalar neticesinde maruz kalınmaktadır. Ani ve güçlü yağışlar ile karların erimesi sebebiyle taşmalar olmaktadır. Nehir yataklarına gelen suyun sele dönüşmesinin sebeplerinden biri, nehir yataklarının amacı dışında da kullanılmasıdır. Şehirleşmenin hızla arttığı günümüzde, çarpık kentleşmeyle birlikte dere yataklarının gecekondu bölgelerine dönüşmesi, ağaçlandırılması, doldurulması ya da nehir yataklarının yerinin değiştirilmesi neticesinde, her sene ülkemizde büyük miktarda mal ve hatta can kayıpları yaşanmaktadır.

Dağlık alanların üzerinde olan yağış ve tepelerde baharla birlikte karların erimesi sonucunda, dere yatakları kaldıramayacağı oranda suyla dolmakta ve ani seller oluşmaktadır. Şiddetli ve sürekli olan rüzgarlar nedeniyle, denizlerde büyük çaplı dalgalar oluşmakta ve kara parçasının içlerine kadar bu suları sürükler. Ayrıca, okyanusta oluşan büyük depremler ve volkanik patlamalar, tsunami oluşturarak karaların içlerine kadar çok hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Diğer bir sel oluşumu da göl bölgelerinde meydana gelen depremler ya da atmosferik koşullar, göl seviyesinde değişikliğe sebep olur ve seller oluşur.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. almila
 3. Alm
 4. Bengü altay
 5. Anonim
 6. SANANE
 7. emre
 8. Anonim
 9. Melike Çalış
 10. Ali
 11. zafer
 12. serhat
 13. ecenur
 14. EQWEW
 15. mehmet
 16. metehan çelikten
 17. metehan çelikten
 18. aysun ankar
  • Yaprak işler
 19. akıl küpü
 20. irem nur sultan terzi
 21. irem nur sultan terzi
 22. Al£nO aNgEl
 23. belenay
 24. kadir
 25. Creedy
 26. qwe.qe.wqew
 27. qwe.qe.wqew
 28. EBRU
 29. ecesu
 30. bila bila bla
 31. mustafa
 32. hjuygh
 33. yağmur
 34. Anonim
 35. aleyna
 36. Sema ayver
 37. akbaba
 38. hdbef
 39. ben işte
 40. Anonim
 41. Anonim
 42. eren aydin
 43. Anonim
 44. violedda
  • bünyamin tuncer
   • kerem
    • merve
 45. sizene
  • Anonim
 46. sanane
 47. gbgcfgf
 48. ayselin
 49. asdadsasd
 50. ömer yusuf şanveredi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.