Menu

Şeker hastalığından nasıl korunuruz diabetin önlemek için ne yapılmalı


seker-hastaligi

Şeker hastalığı nedir?

Tıp alanında “diabetes mellitus” olarak bilinen şeker hastalığı; esasen metabolizmamızda pankreas organımızdan salgılanan, kan yapımızda şekerin seviyesini düzenlemekte olan insülin hormonunun bir şekilde kullanılamaması ve dahası üretilememesi durumundan kaynaklanan bir hastalık olmaktadır. Bir kişi şeker hastası olduğunda vücudundaki şeker oranı sürekli artacağından organlarda kısa sürede hasarlar oluşmaya başlamakta ve kısa sürede tedaviye başlanmazsa kişinin ölüme gidebilecek bir durumu meydana çıkabilmektedir.

Şeker hastalığının görülme nedenleri nelerdir?

Bulunduğumuz çağda global düzeyde; hareketsizlik, tembellik, sürekli olarak hazır ve zararlı gıdalarla beslenme vb. durumlar zirve yapmış halde bulunduğu için bu hastalığın bir çığ gibi yayılarak büyüdüğü bilinmektedir. Ülkemizde ve yaşamsal koşulları bizimkiyle benzerlik gösteren bütün ülkelerde şeker hastalığı hareketsiz yaşamdan, sigara tüketiminden, alkol tüketiminden, katkı maddeli ürünlerde beslenmekten, stresli bir hayat sürmekten ve uyku sorunları yaşamaktan kaynaklanmaktadır.

Şeker hastalığından nasıl korunulur?

Her şeyden önce kişilerin yaşamsal fonksiyonlarında beslenme unsurlarını temelden değişime alarak bütün düzeni sağlıklı beslenme alanına göre değiştirmeleri gerekmektedir. Beyaz ete ve balık tüketimine ağırlık vererek kırmızı et tüketimi biraz daha düşük sıklığa getirilmelidir. Tabi bu ürünler de yağda kızartılmış şekilde değil, haşlanmış veya ızgara şeklinde hazırlandıktan sonra tüketilmelidir.

Bütün yemeklerden katı yağ ekleyerek pişirme yöntemi ortadan kaldırılmalı, yağ hayattan mümkün mertebe çıkartılmalıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek adına temel faktörlerden biri yağdan uzak durmaktır.

Tıpkı yağ tüketimini sınırlayıp ortadan kaldırmak gibi karbonhidrat tüketimlerine de aynı şekilde dikkat edilmelidir. Karbonhidrat içeriği de vücuda çok hızlı bir şekilde kilo aldırıp aynı zamanda kan şekerini ciddi anlamda bozmaktadır. Bu sebepten ötürü mutlaka şeker hastalarının veya hastalığa yakalanma riski bulunanların karbonhidratları hayatlarında yok denilecek seviyeye çekmeleri önerilmektedir.

Yapılan araştırmalar gereği, az önce saydığımız sebeplerin haricinde kilolu insanların şeker hastalığına yakalanma oranlarının diğerlerine nazaran çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Şeker hastalığından korunmak için acil bir şekilde fazla kilolardan kurtulunmalı, sağlıklı ve vücudun diğer dengelerini bozmayacak bir beslenme programıyla hayata devam edilmelidir.

Beslenme konusunda da sağlıklı beslenmeye çalışırken denge bozulmamalıdır. Vücudun zaten ihtiyaç duyduğu içerikler belirli sınırlarda olduğundan tükettiğimiz meyveleri, sebzeleri, tahılları ve diğer kuru baklagilleri sırf sağlıklı diye kontrolsüz bir şekilde tüketmek oldukça yanlış olacaktır. Çünkü bu şekilde vücuda yarar sağlayıp şeker hastalığından korunmak yerine zarar sağlayıp şeker hastalığını ilerleyen boyutlara getirme ihtimalimiz bulunmaktadır.

Yeni doğum yapmış annelere de bebeklerini diyabet hastalığından korumak adına büyük görev düşmektedir. Bunun sebebi, yeni doğan bebeklerin ilk altı ayları boyunca sadece anne sütü alarak besleniyor olması ileriki yaşlarında şeker hastalığına yakalanma riskini oldukça düşürmektedir.

Tüm bu beslenmeye dikkat etme aşamalarının yanında, aktif bir spor hayatının artık insanların hayatında olmazsa olmaz bir olgu haline gelmesi gerekliliğinden de bahsetmek gerekmektedir. Her şeker hastasının veya şeker hastalığına yakalanma riski olan kişilerin mutlaka düzenli bir şekilde spor hayatına atılması ve egzersiz günlerini aksatmaması gerekmektedir.

Son olarak da tüm bunlar yerine getirildikten sonra hayatı mümkün olduğunca stressiz yaşama, zararlı alışkanlıklardan kurtulma ve düzenli bir şekilde uyku uyunma sürecine girilmesi beklenmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.