Menu

Sedef hastalığı belirtileri nedenleri ve tedavisi


Sedef hastalığı nasıl başlar?

Sedef hastalığı başlangıcının belirtileri olarak vücutta kırmızı renkli ilginç plaklar meydana gelmektedir. Aynı zamanda sedef hastalığının türüne göre de sarı renkteki iltihaplanmalar ya da beyaz renkteki iltihaplanmalar oluştuğu görülmektedir.

Görülen bu problemler bazen tek bir bölgede ortaya çıkmakta bazen de tüm vücuda yayılarak kendini göstermektedir. Bölgesel olarak ortaya çıkan sedef hastalıkları ayaklarda, ellerde, saç diplerinde, sırtta ve bel bölgesinde kendisini göstermekte ve beyaz kabuklanmış plak alanları şeklinde gözükmektedir. Tüm vücuda yayılan sedef problemlerinde ise tüm vücut bu bahsedilen plaklarla kaplanmaktadır.

Bu farklılıklara göre tedavi süreci de değişmekte; yani bölgesel olan sedef hastalıklarında ilaç tedavisi ve alternatif tıptan faydalanma gibi durumlar tercih edilebilmekte, tüm vücudu kaplayan sedef hastalıklarında ise mutlaka hastanede müşahade altında tutularak tedavi uygulanması uygun görülmektedir.

Sedef hastalığının hala tam olarak neden ortaya çıktığı bulunamamıştır. Tıp dünyasının verdiği ortak karar doğrultusunda; bu hastalığı yaşayan kişilerin ailelerinde mutlaka önceden gözlemlenmiş bir sedef hastalığı olduğu ortaya çıkartılmış, bunun dışında bağışıklık sisteminde çıkan T hücreleriyle alakalı bir problemin sedef hastalığının başlangıcı için tetikleyici özellikler olduğu belirlenmiştir.

Sedef hastalığı belirtileri

 • İlk olarak oluşmaya başlayan kırmızı lekelenmeler
 • Oluşan lekelenmelerin çok kısa süre içerisinde üzerinin gümüş rengine benzer kalın yapıdaki kabuklanmalarla kaplanıyor olması
 • Ciltte kanamalar da görülen çatlakların oluşması
 • Cilt yapısının oldukça kuruması
 • Sorunlu bölgede sürekli yanma hissinin ve kaşıntıların meydana gelmesi
 • Saçtaki kepekler gibi bölgeden sürekli döküntülerin başlaması
 • Vücudun çeşitli alanlarında küçük çaplı lekelerin oluşması
 • Gerilmiş, kalın yapıya bürünmüş deri
 • Tırnakların üst katmanında kalınlaşmaların ve renk değiştiren delinmelerin meydana gelmesi
 • Eklem kısımların şişmesi ve acı verecek şekilde kaşıntı, yanma yapması

sedef-hastaligi

Sedef hastalığı çeşitleri nelerdir?

 • Ters sedef : Kişilerin koltuk altında, göğüs altlarında, kasık bölgelerinde ve cinsel organlarının kenarlarında ortaya çıkan türdür. Kalça ve kol içi gibi deri kıvrımlarının bulunduğu yerlerde de görülebilen ters sedef; parlak görünümlü ve kırmızı lezyonlar şeklindedir. Ortaya çıktığı alanlarda terleme yaşandığında veya sürtünme durumu yaşandığında, daha çok sızlayan ve kaşıntı konusunda rahatsız eden bu tür şişman insanlarda bu tip durumların daha çok yaşanması söz konusudur.
 • Plak sedef : En yaygın olarak görülen sedef hastalığı türüdür (%80-90 miktarda). Dirsek bölgesinde, kafa derisinde, diz bölgesinde, bel bölgesi ve bel altı bölgelerde hem iltihaplı hem de beyazımsı-grimsi tabakalar halinde kendilerini göstermektedirler.
 • Guttat sedef : Genelde çocuk yaştaki bireylerde ve ergenlik çağını yaşayan bireylerde gözlemlenmektedir. Plak sedef kadar büyük ve kabuklu olmayan bu tür daha çok küçük yapıdaki kırmızı lekeler olarak kendisini belli etmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki esas tetikleyici unsurlar; stres, cilt yüzeyinde yaralanmaların meydana gelmesi veya içeriğinde tetikleyici unsurlar bulunan ilaçların kullanılmasıdır.
 • Eritrodermik sedef : Vücutta büyük alanları etkileyen; şiddetli kaşınma, ağrılanma, ciltte fazla miktarda ölü deri döküntüsü yaşanması, vücutta ödem oluşması ve bileklerin etrafında şişme yaratan bir türdür. Eğer tedavisinin üzerine düşülmezse zatürre ve kalp yetmezliği durumunu meydana getirmektedir.
 • Psöriatik artrit sedef : Normal sedef hastalığı semptomlarının görülmesinin yanında bir de eklem bölgesinde şişliklerin ve ağrılanmaların oluştuğu türdür. Tırnaklarda değişiklikler yaratabilmekte ve ağır ya da hafif seviyelerde yaşanmasına bağlı olarak eklemlerde ciddi hasarlara ve bu hasarların kontrol edilmediği takdirde kalıcı olmasına sebep olmaktadır.
 • Püstüler sedef : Nadir görülen bir sedef türü olan bu hastalıkta, daha çok parmak uçları, ayak parmaklarında veya ellerinizin içinde/dışında ortaya çıkan sedef rahatsızlıkları gözlemlenmektedir. Ortaya çıktıktan bir kaç saat içerisinde bahsi geçen bölgelerde su dolu kabarcıkların oluştuğu ve bununla birlikte ateşlenme, titreme gibi semptomların oluştuğundan da bahsetmek mümkün olmaktadır.

Sedef hastalığı nasıl geçer?

Sedef hastalığının tedavisi için izlenecek yollar şu şekilde özetlenebilmektedir;

Öncelikle tedavinin nasıl aşamalardan geçeceğine, hastalıkla ilgilenen uzman doktor karar verecektir. Hastalığın hangi derecede olduğu, tamamen tedavi aşamasının nasıl ilerlemesi gerektiğini belli etmektedir.

Vücuttaki cilt yapısının toplamından %10’undan daha az miktarda gözlemlenen sedef hastalıklarında genelde losyon tedavisi, krem tedavisi veya sprey uygulamaları yapılmaktadır.

Eğer cilt yapısında ortalama bir etkisi bulunuyorsa, yani %10’dan biraz daha fazla yaygınlık gösteriyorsa bu sefer ilaç kullanımına başlanmaktadır. İlaçlar bazen ağız yoluyla alınmakta bazen de vücuda enjeksiyon edilen türlerden kullanılmaktadır. Genelde bu tür ilaç tedavileri, vücutta hastalığa neden olan T hücrelerinin yanlış çalışma düzenini doğru hale getirmeye çalışmaktadır.

Hastalık bu anlatılanlardan daha da ağır boyuttaysa; sürekli aynı ilaçların, kremlerin vs. içeriklerin vücutta yaratacağı yan etkilerden kurtulunabilmesi adına ışık tedavisi de tercih edilebilmektedir.

Sedef hastası nasıl beslenmelidir?

 • Vücutta bulunan lezyonların artmasına neden olduğundan kesinlikle sedef hastalarının alkol vb. içerikleri kullanmamaları gerekmektedir.
 • Hastaların vücutlarında sağlıklı insanlara nazaran çok daha az Omega 3 yağı bulunduğu tespit edildiğinden, mümkün olduğunca balık türleri vb. gıdalar tüketerek vücutlarındaki bu eksiklikleri tamamlamaları gerekmektedir.
 • Aynı şekilde eksik olan A vitamini ve D vitamini açıklarını da karpuz, kavun, havuç, mango, ananas gibi gıdalarla gidermeleri önerilir.
 • Fındık, fıstık, ceviz gibi antioksidan kaynağı gıdalar sedef hastaları üzerinde olumlu sonuçlar yarattığından mutlaka tüketilmelidir.
 • Süt ve süt ürünleri tüketilirken dikkatli olunmalı, hastalığı tetikleyici ürünler olduğundan mümkün olduğunca az yağlı veya yağsız ürünler tüketilmeye özen gösterilmelidir.

 

Kaynaklar :

https://www.medicinenet.com/psoriasis/article.htm#what_are_psoriasis_causes_and_risk_factors

https://www.medicalnewstoday.com/articles/52457.php

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/understanding-psoriasis-basics#1

https://www.healthline.com/health/psoriasis#symptoms-of-psoriasis
Son 50 Yorum
 1. Mümtaz ŞAHİN
 2. şeref
 3. tuğçe
 4. Selim
 5. ayse
 6. tuba
 7. mehmet
 8. Gulya.Kırgızistan
 9. mehmet
  • Anonim
 10. AYŞE YILMAZ
 11. ayhan
 12. ilker
  • gulsen
  • Anonim
 13. a
 14. HATICE
 15. ORHAN ÖZDEMİRCİ
 16. ORHAN ÖZDEMİRCİ
  • hasan
 17. müzeyyen
 18. cüneyt
 19. gönül altunel
 20. hatice
 21. uğur
  • AHMET İDRİS ULUTAŞ
 22. ayşe ergen
 23. gül
 24. MEHMET
  • hasan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.