Menu

Şaşılık Nedir? Nedenleri, Çeşitleri ve Tedavi Süreçleri Nelerdir ?


sasilik-nedir

Şaşılık nedir?

Bilimsel olarak “strabismus” olarak adlandırılan rahatsızlık şaşılık durumudur. Şaşılık, en basit anlatımıyla bir gözün diğerine göre kayma durumuna düşmesidir. Bir insanın gözlerine bakıldığında birinin düz sabit bir noktaya baktığı, diğerinin gözün iç kısmına ya da dış kısmına doğru kayarak pozisyon farklılığı oluşturduğu göz yapısı, şaşılık durumunu oluşturmaktadır.

Normal şartlarda göz yapısında altı ayrı kas bulunmaktadır. Her bir kasın ortak görevi, iki gözü de paralel bir doğrultuda tutarak eşit açıda görüş imkanı sunmaktır. Ancak şaşılık durumlarında, bu altı kasın en az üç tanesi görevini yerine getiremediğinden gözlerden bir tanesi kaymaya başlamaktadır. Ailelerin en çok yersiz panik yaptığı durum ise, yeni doğan bebeklerde meydana gelen göz kaymalarının hepsinin şaşılık zannedilmesidir. Ancak aslında yeni doğan bebeklerin ilk üç ay içerisinde göz kasları yeni yeni gelişmeye başladığından, ara sıra meydana gelen kaymalar olabilmektedir. Bu durum asla bebeğin kesinlikle şaşı olduğu anlamına gelmese de durum süreklilik halini alırsa bir göz doktoruna görünmekte fayda vardır.

Şaşılık nedenleri nelerdir?

Şaşılık durumu söz konusu olduğunda, çocuklarda ortaya çıkan şaşılığın ve yetişkin yaşlardaki insanlarda ortaya çıkan şaşılığın meydana gelmesinde farklı sebeplerin etkili olduğu söylenebilmektedir. Sıklıkla gözlerde meydana gelen bozukluklardan tetiklense de, genetik olarak ortaya çıktığı durumlar da gözlemlenmiştir. Yani bir bebeğin kendisinden önceki kuşakta şaşılıktan muzdarip olan veya göz tembelliği durumu bulunan yakın akrabaları var ise, o bebekte de şaşılığın ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bunun dışında geçirilen kazalar, bir anda felç geçirme gibi durumlar da kişilerin şaşılık durumuyla karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, aniden geçirilen travmalar da bir şekilde göz kaslarını etkilediğinden şaşılık durumu ortaya çıkabilmektedir.

Şaşılık nasıl anlaşılır?

Bir kişinin şaşılık durumu geçirdiğini (görsel olarak net bir şekilde anlaşılmadığı durumlarda) şu belirtileri gözlemleyerek anlayabilmek mümkündür;

 • Gözlerde ağrı olması
 • Gözlerin bulanık görmeye başlaması
 • Çift görme durumunun ortaya çıkması
 • Gözlerde sulanmaların yaşanması
 • Normal insanlar gibi üç boyutlu görme kabiliyetinin kaybedilmesi
 • Yüzün bir tarafa daha çok dönük olması
 • Başın sürekli gözden kaynaklı olarak ağrıması

 

Şaşılık çeşitleri nelerdir?

Yetişkinlerde görülen şaşılık : Yetişkin çağlarda ortaya çıkan şaşılıkların sebebi genelde bir anda ortaya çıkan travmalar veya geçirilen hastalıklardır. Az önce de belirttiğimiz gibi şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, kapılan enfeksiyonlar, kalp ve damar hastalıkları veya bölgede oluşan tümörler bir anda şaşılık durumunu ortaya çıkartabilmektedir. Yetişkinlere şaşılık için tedavi uygulanırken öncelikle şaşılık durumunu meydana getiren sebebin çözümünü bulmak gerekmektedir. Eğer ekstrem durumlar çözüldükten sonra hala şaşılık devam ediyorsa uzmanlarca ufak bir cerrahi müdahale yapılması ihtimali de vardır. Cerrahi müdahalenin yanında göz damlaları kullanarak tedavi, gözü kapama tedavisi, ortoptik tedavi gibi tedavi biçimleri de yetişkinlerin şaşılıklarında kullanılan yöntemlerdendir.

Dışa doğru şaşılık : Tıp dünyasında “ekzotropya” olarak da geçen bu durum, bazı hastalarda devamlı surette görülebilmekte, bazı hastalarda ise ara sıra kendisini göstermektedir. Tedavisi için tek çare cerrahi müdahale olarak gösterilmektedir.

İçe doğru şaşılık : Bu hastalık da tıp dilinde “ezotropya” olarak isimlendirilmiştir. En çok çocuklarda ortaya çıkan içe doğru şaşılık; eğer çocuk doğduktan sonra 6 ay içerisinde geçmezse mutlaka yaş doldurmadan ameliyatla halledilmesi gereken bir husus olarak nitelendirilmektedir. Bu tip bir rahatsızlığın en büyük tetikleyicisi ise hipermetrop olarak gösterilmektedir. Hipermetrop tedavisi yapıldıktan sonra şaşılığın da düzeltilebilmesi tam anlamıyla mümkün olmaktadır.

 

Gizli şaşılık durumu : Gizli şaşılık normal bakışta belli olmayan ancak gözlerden biri kapatılınca kapalı olan gözün içeriden yamulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kapalı olan gözün kaydığını anlamadığımız için de bu durum otomatikman gizli şaşılık olarak bilinmektedir. Gizli şaşılık yaşayan kişinin aslında bu hastalıktan muzdarip olduğu bilmemesinin yanında ortaya çıkan göz ağrısı, göz kızarıklığı veya göz kuruluğu vb. belirtiler yüzünden göz doktoruna başvurduğu ve sonucunda gizli şaşılık yaşadığının ortaya çıktığı çok sık rastlanan durumlardan bir tanesidir.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Gözü kapama tedavisi : Hastanın şaşı olan gözünün, kasların kuvvetlenmesi ve kaymaması adına kapatılmasıyla yapılmaya çalışılan tedavi çeşididir.

Gözlük kullanımı : Doktorun karar vereceği süreç üzerine bazı hastaların sadece gözlük kullanarak şaşılıklarının düzeltildiği görülmektedir.

Cerrahi müdahale : Doğuştan şaşı olarak doğan bireylere veya ilk 3 aydan sonra şaşılık durumları geçmeyen bireylere 1 yaşına gelmeden önce uygulanan tedavi süreçleridir. Ancak 3 yaş ve sonrasında ortaya çıkan şaşılıklarda da cerrahi müdahaleye başvurulduğu görülmüştür.

Ortoptik tedavisi : Ortoptik denilen durum; iki gözün de bakış derinliğini oluşturma amaçlı uygulanan tedavi sürecidir. Bu tedavi sonrasında gözler paralel bakmaya başladığı gibi yapılacak günlük rutinlerde de daha rahat bir bakış açısı kazanmamızı sağlamaktadır.

Botoks uygulaması : Özellikle guatr hastalığı yüzünden şaşılık geçiren hastalarda, şaşılığı için ameliyat olmuş ancak hala bir düzelme elde edememiş hastalarda veya felç sonrası gözlerinde şaşılık oluşan hastalarda son çare olarak botoks uygulaması devreye sokulmaktadır. Bu tip durumlardan sonra ortaya çıkan şaşılıklarda hemen botoks uygulaması yapılırsa düzelme görülmesi çok daha yüksek ihtimallerdedir.
Son 50 Yorum
 1. Ce belgesi
 2. Kubra seden
 3. Kubra seden
 4. tuncay çaylı
 5. hayriye
 6. Kaan Sayımer
 7. gamze
 8. meltem
 9. meltem
 10. Dodo
 11. esra çalık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.